Tíživé ticho

Tíživé ticho
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524666/bmid_tizive-ticho-6531667dbb8ce.jpg 4 1057 1057

Maggie je úspěšnou lékařkou a s manželem Willem žijí přesně takový život, jaký si vysnili. Jednoho dne však k ní do nemocnice přivezou postřeleného muže v povědomém oblečení. Maggiin život se nejprve zastaví a pak obrátí naruby. Přes všechnu snahu se Willa nepodaří zachránit a Maggie je přesvědčená, že se stal obětí vloupání. Policejní zpráva zní ale jasně: spoušť stiskl Will sám. Maggie je zdrcená žalem i sžíravými otázkami. Její manžel nebyl sebevrah. Měl toho tolik, pro co žít. Po pohřbu odjíždí Maggie do jejich prázdninového domu na malém chorvatském ostrově, aby unikla realitě. Jenže realita ji dostihne i na opuštěném místě a je mnohem temnější, než čekala. Vše odstartuje dopis, který jí Will napsal pro případ své smrti a jenž obsahuje indicie odhalující děsivé tajemství. Jak si Maggie skládá střípky dohromady, zjišťuje, že Willova smrt je spojena s někým z jeho minulosti... S někým, kdo udělá vše pro to, aby umlčel i ji.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Fear the Silence, 2023

mapet85
28.11.2023 4 z 5

Britského autora Roberta Bryndzu netreba zvlášť predstavovať. Tentokrát prichádza s prvým samostatným románom.

Maggie, úspešná lekárka sa na traumatologickom oddelení dennodenne stretáva s rôzne závažnými úrazmi. Jedného dňa s hrôzou zistí, že muž, ktorého vo veľmi vážnom stave priviezli po pokuse o samovraždu, je jej manžel Will. Ten napriek snahe lekárov zomrie. Maggie verzii o samovražde neverí, a po tom ako sa jej život obráti naruby, sa vyberie na cestu do spoločného prázdninového domu v Chorvátsku.

Namiesto oddychu sa ale rozbieha séria rôznych udalostí, najmä po tom, ako jej príde list od nebohého manžela. Mimo sezóny a na takmer opustenom ostrove sa zrazu ocitá v ohrození života. Kto jej chce ublížiť ? A spáchal Will naozaj samovraždu alebo šlo o narafičený čin v snahe umlčať ho? Maggie sa vydáva na cestu do minulosti a pokladá si otázku, kto vlastne bol jej manžel, ako dobre ho poznala a do čoho sa zaplietol. Postupne podľa indícií v liste spája mozaiku do desivej pravdy.

"Môže niekto z nás tvrdiť, že skutočne pozná toho, vedľa koho spí?"

Autor ma aj napriek pomerne jednoducho vystavanému a nie úplne prešpekulovanému trileru udržiaval v napätí takmer po celú dobu čítania. Výnimkou bolo niekoľko nudných a nezáživných pasáží. Plusom boli krátke kapitoly a zasadenie príbehu do Chorvátska, ktoré každoročne rád navštevujem, aj keď dej sa odohrával mimo sezóny, v novembri. Práve toto obdobie a fakt, že sme sa ocitli na takmer opustenom ostrove, umocnilo atmosféru a dej postupne vygradovalo. Postavy boli sympatické, bolo ich pomerne málo, ale v závere sa nejaké extra prekvapenie nekonalo. Hlavnej postave som fandil, aby všetko dobre dopadlo a všetko vyriešila do zdarného konca.

Knihu hodnotím ako oddychové čítanie a ak vás zaujíma, ako sa Maggie popasuje so životným osudom, určite po nej siahnite. A ak radšej „čítate ušami“, k dispozícii je aj audiokniha, ktorú načítala skvelá Lucia Vráblicová.

Za poskytnutie knihy ďakujem : grada_sk

myshak
27.11.2023

Za mě strašná nuda. Hloupější hlavní hrdinku jsem ještě nepotkala. Od třetiny knihy jsem četla jen přímé řeči. Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla...

iveta3689
26.11.2023 4 z 5

Námět a děj není nic převratného. Je to ale dobře napsané, čte se samo a je to příjemné čtení.

dencazrnu
24.11.2023 4 z 5

Z počátku, když jsem knihu vzala do ruky to vypadalo, že to bude celkem klidná kniha. Postupně jsme se dostali do děje, seznámili jsme se s hlavními aktéry a příběh se začínal postupně rozvíjet. To co však následovalo po začtení, to pro mě bylo něco skvělého. Já jsem se tak neskutečně ponořila do děje, že jsem knihu nedokázala absolutně odložit. Kdybych měla čas a volno, přečetla bych ji na jeden zátah. Skvěle propracovaná zápletka, kdy ze začátku podezíráte úplně každého a samotné rozuzlení? Wow, prostě paráda. U Bryndzy se mi líbí, že nepotřebuje mít komplikované zápletky, ale všechno napíše s takovou lehkostí a svěžestí, že to prostě miluji. Je tedy fakt, že jednu hvězdičku musím ubrat za pár nejasností, které mi v knize neseděly a trošku chtěly dovysvětlit, ale jinak to byla jedna velká jízda. Určitě bych se nebránila dalším samostatným počinům, i když Erika je pořád jenom jedna :-)

LenDa70
20.11.2023 5 z 5

Opět napínavé čtení. Politická zápletka mě moc nebrala, ale bylo to psané s takovým napětím, že mi to nakonec nevadilo. Další skvělá Bryndzova knížka. Těším se ale na vydání 8. dalšího případu s Erikou Fosterovou.

Didi15
20.11.2023 4 z 5

Trochu něco jiného , ale pořád stejně čtivé , i když mi nějaké pasáže příliš neseděly.

Tralalanka
20.11.2023 2 z 5

Velke sklamanie! Vacsinou si citam recenzie, ale pri Bryndzovi to uz nerobim, pretoze kazda jeho kniha bola skvela, ale toto?
Mam pocit akoby tuto knihu ani nepisal on, ale niekto iny. Uplne iny styl pisania a strasne vela detailneho opisu prostredia. Dej je tak miestami velmi zdlhavy a nudny. Mala som co robit aby som knihu neodlozila.

Vivienca
19.11.2023 5 z 5

Toto byla moje první kniha od Bryndzy. Nesrovnávám tedy s jeho předchozími díly - což tu v komentářích dost často zaznívá - a já myslím, že to vůči žádné knize ani autorovi není fér. Každá autorova kniha (podobně jako dítě) je jiná, má svou duši, vlastní charakter a poslání...

Kniha splnila přesně co jsem očekávala - nekonečné napětí, nepříjemná tušení, divný strach... Četla jsem po večerech, což je ideální kulisa k vychutnání temného příběhu. Hlavní hrdinka mi byla celkem sympatická, bavily mě i postřehy z lékařského prostředí stejně tak tísnivý popis chorvatského letoviska po sezóně. Příběh má spád a opravdu jsem měla problém knížku odložit. Konec každé kapitoly nabídne důvod začíst se do další. Styl psaní i překlad perfektní.

Jediné co mě na příběhu trochu ruší je velmi omezený počet postav, které nám autor představí. Jejich charaktery jsou vykresleny celkem jednoznačně, tudíž není tak složité uhádnout, kdo je "ten zlý". Měla jsem problém přistoupit na tuto přímočarost a stále jsem očekávala, že se na scéně určitě objeví ještě někdo další, určitě přijde ještě nějaká oklika, která nás nakonec dovede k pravdě. Leč nikdo další nepřibyde a oklik jsem se také nedočkala. Rovnice byla opravdu tak jednoduchá jak vypadá. Tam jsem se jako čtenář cítila maličko ošizena, ale nakonec to nijak neubírá na celkovém dojmu a knížku můžu s klidným svědomím doporučit.

mirunda
18.11.2023 5 z 5

Kniha mě bavila. Přečetla jsem jí na jeden nádech. Bylo to samozřejmě jiné, než série s Erikou nebo Kate, ale špatné to nebylo.

Jana65
18.11.2023 4 z 5

Kniha se četla dobře, byla celkem napínavá, místy zbytečně zdlouhavá, ale na knihy s Erikou a Kate to zdaleka nemá. Za mě nejhorší co jsem od Roberta četla.

6Nikki6
17.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla celkem rychle, ale musela jsem přeskakovat nudnější pasáže nedělám to často, ale nemám ráda když je napínavá část knihy až moc natažená. Celkový dojem z knihy je takový průměr. Od Roberta mám radši jiné knihy napínavá hezky, konec se mi líbil.

Katulinka69
17.11.2023 3 z 5

Kniha se četla dobře, ale od Roberta nejslabší

LukBook
13.11.2023 5 z 5

Za mě další skvělá kniha od tohoto autora. Jasně, je to prostě něco jiného než jeho klasické krimi a tak je k tomu potřeba přistupovat. Napínavé, dramatické, často až mrazivé. Skvělé budování atmosféry. Po rozjetí se i čtivé.

Aligator805
12.11.2023 3 z 5

Od Bryndzy jsem už četla lepší detektivky. Zápletka ne moc uvěřitelná. Hlavní hrdinka nesympatická,ale přesto docela čtivé.

JezinkaJ
11.11.2023 3 z 5

Málo uvěřitelné, ale co my víme, jak to ve vysoké politice chodí, že?
Na druhou stranu je pravda, že "mistr pera" dokáže napsat velmi čtivou detektivku i když je místy míň uvěřitelná a je to trochu blbost. Četla jsem si a nenudila se, až na pár stránek, vůbec nikdy.
Navíc bylo pár momentů, které se mi hodně líbily. Např. úvahy Maggie, jestli vůbec svému manželovi věnovala dost pozornosti, když byla sama tak zaujatá vlastní kariérou. To je slušný přesah u politické krimi.
Vidím to spravedlivě na 3,5 hvězdičky, nebyl tam pes ani kočka a autor to umí i líp, tak nespravedlivě 3.

katst
10.11.2023 3 z 5

Nenadchne, neurazí.
Tentokrát mi námět knihy nepřišel moc zajímavý. Ze začátku se kniha poměrně vleče, spousta situací je přitažená za vlasy a dost neuvěřitelná. Hlavní hrdinka, tedy kromě toho, že je téměř nesmrtelná, není nijak zvlášť sympatická.
Autor má rozhodně lepší knihy

Knižní střípky
09.11.2023 3 z 5

Tentokráte úplně nadšená nejsem, ale nejhorší to také nebylo.

Celá recenze je v záložkách recenzí od Knižních střípků

Surmei
08.11.2023 5 z 5

Jsem hrdou majitelkou všech detetektivek, no dobrá, mám i Coco, ale to nebyl můj šálek. Ale tohle je teda za mě nečekaná pecka. Čekala jsem teda příběh s Erikou nebo Kate a anotaci jsem samozřejmě nečetla... Takže překvapení. Ale teda, i když moc vyloženě kladných recenzí tu není, tak já se přiznám, že já byla nadšená a nemohla jsem se odtrhnout. Vyloženě mi styl sednul, a nejen styl, také prostředí, hrdinka Mags a celý příběh. Za mě geniální psycho! Bravo!

BookloverKlara
07.11.2023 5 z 5

Zajímavá změna oproti Erice a Kate. Super atmosféra a s Bryndzou vždy jistota, že knížku člověk neodloží :)

kuttnerovka
06.11.2023 5 z 5

Perfektni rychlé tempo. Sice na Eriku a Kate to nemá, ale povedlo se a přečetla jsem jedním dechem. Chvílemi mi přišlo tedy až nerealistické, co vše dokáže jeden člověk přežít, ale celkově hodnotím jako povedené.