Tobě zahynouti nedám… - Česká časopisecká šoa povídka

Tobě zahynouti nedám… - Česká časopisecká šoa povídka
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346643/bmid_tobe-zahynouti-nedam-ceska-casopise-Wkr-346643.jpg 4 7 7

Holokaust patří mezi významná témata české poválečné prózy. Předkládaný výbor se nesnaží tento obraz narušit, ale obohatit o hlasy, jež zůstávaly skryté na stránkách literárních časopisů. Antologie přináší povídky autorů a autorek známých (Ladislav Fuks, Arnošt Lustig či Jiří Weil), v kontextu literatury o šoa však nepříliš zmiňovaných (František Hrubín) či dnes již pozapomenutých (Mirek Elpl, Hermína Franková nebo Johana Vondřejcová), které dosud nevyšly v žádné samostatné knize či výboru. Antologie je rozdělena do tří tematických bloků, jež zachycují nelehké osudy Židů na sklonku druhé republiky a v protektorátu, v ghettech či vyhlazovacích táborech a v poválečných letech. Povídky nezobrazují jen tragický úděl židovského obyvatelstva, ale též realitu koncentračních táborů viděnou pohledem viníků, obtížnost či dokonce nemožnost návratu přeživších do běžného života po šoa. Antologii doprovází rozsáhlá původní studie Ivany Cahové, jež v úvodních pasážích shrnuje historii zobrazování šoa v české próze, její těžiště však spočívá v motivické analýze reeditovaných povídek.... celý text

Přidat komentář

douchová
09.01.2023 4 z 5

Antologie časopiseckých povídek, jejichž kvalita je kolísavá, ovšem i ta nejslabší
je tisíckrát lepší než novodobé slátaniny s tématem šoa....mám na mysli Tatéra z Osvětimy apod., které vše jen devalvují a rozmělňují.
Kniha obsahuje (jako vždy v této edici) úžasný doslov. Děkuji.

petrarka72
04.01.2018 4 z 5

Třicet povídek šestadvaceti autorů seřazených do tří oddílů (Předtím, Tam a Potom) a s vyčerpávajícím doslovem Ivany Cahové (Literárněhistorický obraz reprezentace šoa v krátké časopisecky publikované próze 1945-1989). Povídky kolísavé úrovně, ale s důležitým tématem; zprostředkování hrůzy a absurdity doby útočí na emoce, nové skutečnosti se v nich objevují pramálo, a autorům/ autorkám se daří nejvíce tam, kde jsou naprosto konkrétní nebo převádějí konkrétní fakta do metaforického obrazu. Top 5 podle Petrarky72: 1. František Hrubín: Bio Minuta, 2. Petr Grimm: Sedm starých mužů v dešti, 3. Jiří Hájek: Bez tří, 4. Lota Pardubská: Zbytečná paní Günzburgová, 5. Jiří Weil: Kočka Josefa Poláčka z Libušína čp. 184.