Tohle není propaganda: Válka proti realitě

Tohle není propaganda: Válka proti realitě
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493225/bmid_tohle-neni-propaganda-valka-proti-r-VF7-493225.jpeg 4 31 31

Žijeme ve zrychlené době plné nejrůznějších vlivů. Cílené reklamy, hackeři, internetoví boti, ISIS, Putin, trollové, Trump – ti všichni se snaží otřást naším vnímáním reality. V této surreálné atmosféře, jejímž cílem je nás dezorientovat a podkopat náš smysl pro pravdu, jsme ztratili nejen víru v mír a demokracii, ale i představu o tom, co tato slova znamenají. Peter Pomerantsev nás zavede do předních linií dezinformační války, kde se setkáváme s twitterovými revolucionáři, populisty, identitáři, džihádisty, hlídači pravdy a mnoha dalšími. Čtyřicet let poté, co byli jeho rodiče jakožto disidenti pronásledováni KGB, Pomerantsev dokládá, že se Moskva opět stala propagandistickou velmocí. Jeho výzkum ho proto zavedl zpět do Ruska – ale odpovědi, kterých se dopídil, nebyly takové, jaké očekával. Kniha Tohle není propaganda je zčásti reportáž, zčásti intelektuální dobrodružství – zkoumá, jaká je role politiky i nás samých v době, kdy je pravda často obracena vzhůru nohama.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: ekniha , Dokořán
Originální název:

This Is Not Propaganda: Adventures in the War Against Reality, 2019


více info...

Přidat komentář

R47
20.01.2023 3 z 5

V knize je několik dobrých momentů, ale většinu času se autor drží už více méně známých faktů. Možná je to tím, že kniha u nás vyšla pozdě a já ji četl ještě později, až skoro rok po vydání. Podle informací na předsádce vyšel originál v roce 2019, kdy podle mě mohl být ještě v mnoha ohledech překvapivý. Teď už ale ne. Poměřováno dnešníma očima je titul v rámci žánru a tématu jenom průměr.

Jackjelly
24.05.2022 5 z 5

Další z knih, která dává příležitost nahlédnout pod pokličku "hybridního boje proti moderní civilizaci". Ten probíhá na mnoha úrovních a spojenci v tomto boji jsou stejně různorodí jako "hodnoty", které představují. KGBácké Rusko, "komunistická" Čína, islamisté, Tea Party s QAnon, pravoslavní fašisté a extrémní nacionalisté s nostalgií po fašismu 20 století. Jeho hlavním cílem je, dle mého názoru, vytvoření zmateného stáda, neschopného důvěřovat jakýmkoliv informacím a propadajícího konspiračním teoriím všeho druhu. Hlavně když budou jednoduché a ukáží na viníka jejich podělaného života. To vše za pomoci naprosté relativizace faktů, eliminace hodnot souvisejících s individuálními lidskými právy, živením komplexů ze zlého Západu a démonizující liberální demokracii jako takovou.
Bohužel netuším, co s tím v demokracii dělat, nicméně je jasné, že pro diktátory všeho druhu je tento lidský materiál naprosto ideální masa k ovládnutí. Ve finále skončí se smyčkou na krku a nejspíše se tak bude dít po posledním všelidovém referendu, ve kterém si ji lid s nadšením sám nasadí.
A nezbytná citace:
"Takový pohled na svět zaručuje těm, kdo ho přijmou, určitá potěšení: jestliže je celý svět konspirace, pak vaše selhání už nejsou úplně vaše vina. Dokázali jste méně, než jste doufali? Máte ve svém životě zmatek? Za to všechno můžou spiknutí. Ještě důležitější je, že spiknutí je způsob, jak si udržet kontrolu. Ve světě, kde i ty nejautoritářštější režimy bojují zaváděním cenzury, je potřeba zavalit veřejnost takovou mírou cynismu o něčí motivaci, aby ztratila víru v možnost nějaké alternativy. Přesvědčit lidi, že za každou zdánlivě nevinnou pohnutkou je zlovolná skrytá ruka – to je taktika, kterou proslulý ruský analytik Vasilij Gatov nazývá „rušení bílým šumem“. A konečným důsledkem nekonečného hromadění konspirací je dojem, že vy – obyčejný pěšák – nikdy nemůžete nic změnit. Žijete-li ve světě, v němž všechno ovládají temné síly, jakou máte šanci to zvrátit?
V takové temnotě je nejlepší spolehnout se na silnou ruku, která vás povede. „Trump je naší poslední nadějí na záchranu Ameriky,“ zní poselství jeho mediálních mágů. Jen Putin může „pozvednout Rusko z kolenou“.
„Problém, jemuž dnes čelíme, není tolik útlak, jde spíš o nedostatek identity, apatii, nulovou důvěru,“ povzdechne si Srdja. „Oproti minulosti existuje víc nástrojů, jak věci měnit, ale méně vůle to dělat."


martin9666
07.11.2021 4 z 5

Zvláštní seřazení kapitol a občasné prostřihy do života rodičů autora rušili ráz knihy. Některá témata mohla být více rozpracovaná, obecně je to ale dobrý popis informační války a prvni představení nástrojů a směrů, jakým se dají ovlivňovat názory lidí (zejména pomocí internetu).

olga8832
15.09.2021 4 z 5

Zajímavé informace, někdy trošku chaotické, někdy autor zůstává zbytečně v tématu a některé souvislosti zas chybí. A ano, také se podivuji nad tím, že se třeba neřeší farmy trollů.