Toulky českou minulostí 4
Petr Hora-Hořejš (p)
Toulky českou minulostí série
< 4. díl >
Od bitvy na Bílé hoře do nástupu Marie Terezie Pobělohorské období českých dějin dodnes podvědomě spojujeme především s rozmanitými zápory a stíny "temna". Ale barokní éra měla ve skutečnosti i mnoho světlých a půvabných stránek, jak začneme v tomto našem vyprávění postupně zjišťovat. Čtvrtý díl líčí období od bitvy na Bílé hoře (1620) do nástupu Marie Terezie (1740).... celý text
Přidat komentář
Obdivuhodné, na co vše si troufne nehistorik - publicista. V době vzniku se dílo zdá jako nekonformní, protože autor se vyhýbá marxistické terminologii (zatímco myšlenkově v neomarxistické koncepci hluboko vězí). V brněnské audioúpravě pro rozhlas tomu pak navíc dává korunu Josef Veselý svými rádobyvtipným glosami, prozrazujícími dobře se majícího postmoderního demoliberála. Jinak dílo Horovo má cenu v tom, co jsou fakta, méně již v interpretaci.
Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".
Když jsem Toulky četla poprvé, bylo to jako číst detektivku. Napínavé, čtivé, stránky ubíhaly a vůbec se nechtělo jít spát. Od té doby si v nich občas listuji a také hledám informace, které využijí vnoučata do školy. Teď jsem ale tenhle 4.díl přečetla zase celý jako kdysi. Těch informací, které jsem našla a neznala/nebo zapomněla?/. Opravdu jsem byla překvapená. Těm, co mají rádi historii knihu moc doporučuji. Vlastně jakýkoli díl Toulek stojí za to si pročíst.
Výzva 2019 - 20. Černobílá obálka
Tuhle knížku jsem si hrozně užila. Nejenom že jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, ale Toulky jsou také strašně čtivé, takže stránky utíkají, ani nevíte jak.
Období po porážce na Bíle hoře patří bezesporu k nejtragičtějším obdobím v našich dějinách. Je z toho až smutno, když si přečteme , jak to vlastně všechno probíhalo - nešťastná bitva, následující emigrace české nekatolické inteligence a šlechty a poté zábor jejich panství cizí šlechtou. Pak přišla třicetiletá válka, neskutečná bída, války, hladomory , nevolnictví, robota. Pouze nástup baroka ve stavitelství, hudbě,malířství a sochařství dává této době aspoň trochu jasu. Kniha opět nezklamala, srozumitelná, poutavě napsaná a už se těším na 5.díl.
Tohle bylo zajímaví obzvláště reformy Marie Terezie, základ peněžního fondu hospodařství rakouska- uherska. I když tento fond byl zařízen díky neunavné podpoře manžela Marie Terezie a tvořili opravdu hospodárský základ českých zemí.
Štítky knihy
české dějinyAutorovy další knížky
1985 | Toulky českou minulostí 1 |
1991 | Toulky českou minulostí 2 |
2012 | Toulky českou minulostí 13 |
1979 | Péťa Vařič aneb Snadné etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé |
1995 | Toulky českou minulostí 4 |
Další perfektní čtivá kniha o naší minulosti. Začíná těžkým obdobím po bitvě na Bílé hoře, což je všeobecně známé. Osobně jsem si připomněla významné osobnosti 17. století a nádherné období Baroka, kdy mimo jiné u nás vzniklo první nejstarší divadlo. Kniha končí osobností Marie Terezie. Text tak jako v předcházejících publikacích je přehledný se spoustou informací, doplněný pro názornost ilustracemi Vladimíra Nováka. Byl to zážitek, doporučuji všem milovníkům historie a nejen těm.