Toulky Šumavou - Putování za památnými stromy
Jitka Maršálková
Stromy - součást našeho běžného a každodenního života. Jejich všudypřítomnost často ani nevnímáme a míjíme je při každodenních cestách bez většího povšimnutí. Každý strom je přitom dominantou krajiny, kterou neodmyslitelně dotváří. Tato kniha své čtenáře seznámí se stromy, které na svém místě stojí již po dlouhá staletí a přežily desítky lidských životů. Jejich přítomnost představuje jakousi jistotu, která v podobě nových začátků během jarních měsíců skýtá nová probouzení, aby se v průběhu léta ukázaly ve své největší síle, kráse a mohutnosti. Na podzim pak nabízí neuvěřitelnou paletu barev s ničím nenahraditelným šustotem, který doprovází kroky spadaným listím. Šustění listí pak vystřídá ticho, během kterého stromy nabírají sílu do nových začátků, a nám je umožněno nahlédnout do obnažených křivolakých větví, které zanedlouho pokryje sníh. Kniha bude inspirovat k toulkám Šumavou za stromy, které se nacházejí v krásných, zajímavých a někdy i opuštěných místech, kde kdysi byla lidská obydlí a žili lidé.... celý text
Přidat komentář
Památné stromy jsou moje velká slabost, Šumavu mám taky rád, takže spojení, které se nabízí tak nějak samozřejmě. Docela jsem se na tuhle knížku těšil.
S prvními stránkami se ovšem dostavilo drobné ... nedá se říct přímo zklamání, ale takové rozčarování. Kniha provází čtenáře na cestě za památnými stromy na území Národního parku Šumava, z nichž mnohé, a možná by se dalo říct většina, se nachází na místech bývalých, již dávno zaniklých osad či samot, v poměrně odlehlých lokalitách. A v tom je právě asi jádro pudla. Povídání o samotných stromech je v knize věnováno - poměrně optimistickým odhadem - tak maximálně 20% textu. Zbytek tvoří popis toho, jak se do jednotlivých lokalit dostat, jejich historie, dojde i na nějaké báje, legendy či pověsti. Ano, i informace o tom, jak se ke kterému stromu dostat, jsou beze sporu užitečné, ale přece jenom jsem si myslel, že tomu samotnému povídání o stromech bude věnováno víc prostoru. Což mě zpočátku dost mrzelo, protože leccos z toho, co se netýkalo přímo stromů, jsem možná už i někde četl. V textu jsou i bloky věnované představení jednotlivých druhů stromů obecně. Tady jsem ocenil třeba výčet léčivých účinků jednotlivých stromů. Co jsem ocenil už méně, byly u jednotlivých druhů výčty toho, jaký mají vliv na psychiku člověka, jakou mají "duševní léčebnou" moc. Namátkou třeba u jilmu: "Energie jilmu podporuje komunikaci, pomáhá uvádět věci do pohybu. Díky němu můžeme snáze nacházet cestu z obtížné situace, učí nás, jak být nezaujatý, v lidech rozvíjí velkorysost, pilnost, tvůrčí sílu." Atakdále. Tak na tyhle řeči já moc nejsem.
No ale nakonec jsem vzal styl, jakým je kniha napsána, na milost a celkem rád jsem si leckdy zapomenuté kouty Šumavy prošel znovu a našel i nejednu inspiraci k výletu. Trochu mi chyběla nějaká mapka s vyznačením jednotlivých stromů, třeba prázdné předsádky knihy k tomuto účelu docela vybízejí. Ale i kdyby tam mapka byla, stejně bych zase vzal turistickou mapu a šmejdil bych po ní:).
Jak jsem uvedl, kniha má svoje jisté slabiny, za které bych šel o hvězdičku níž, na poctivé čtyři * , ale protože Šumava a protože památné stromy, tak do toho plného hodnocení půjdu.
Autorovy další knížky
2019 | Šumava Jak šel život na Březníku |
2018 | Toulky Šumavou - Putování za památnými stromy |
2020 | Šumava - Za tajemstvím horských jezer |
V knize nejsou jen informace o umístění památných stromů na Šumavě, ale je tam spousta zajímavých informací o různých místech Šumavy, a to jak místopisných, tak i historických. Informace o stromech jsou doplněny o to, jak různé druhy stromů vypadají, jaké mají léčebné účinky i jaké mýty a zvyky se s nimi váží.