Toulky světem

Toulky světem
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20963/bmid_toulky-svetem.jpg 4 33 33

Dobrodružné a romantické toulky Amerikou, Evropou, Afrikou, Asií a Oceánií. Výbor z autorových cestopisů Královská cesta za dobrodružstvím, Za novými světy, Po stopách Odysseových, Létající koberec a Sedmimílové boty. Autor, tulák po všech světadílech, se rozhodl, že ověří, zda je pravda, co uchovaly historie a legendy. Žil osamoceně na Robinsonově ostrově, navštívil na Haiti hrad černošského despoty Henry Christopha, skočil do mayské Studny smrti, proplaval Panamským průplavem, přešel se slonicí jako Hannibal Alpy, běžel maratón jako Feidippides, navštívil ostrov malomocných Spinalongu, žil v klášteře na hoře Athos, dlel mezi lovci lebek na Borneu – to jsou některá dobrodružství, která zachytil ve svých cestopisných reportážích. 13-092-69... celý text

Přidat komentář

TGC
18.12.2024 5 z 5

Naprostá bomba!

Jedna z knih, které změnily můj život. Dodnes si živě pamatuji, jak jsem tenhle poměrně tlustý špalíček našel v osiřelé knihovně tety a strýce v Třebíči poté, co odešli na věčnost. Bylo mi tak 12, 13, nejlepší věk, kdy se může kluk zbláznit do cestování. Kniha mě naprosto uchvátila, nemohla jsem z ní zaspat.

Dodnes mi v hlavě zní úvodní slova "Konečně byl v Princetonu máj. Nebylo o tom pochyb..." a často se mi vracejí jako připomínka zdaleka nejlepšího cestopisu, jaký jsem kdy četl. Halliburton prostě nedal šanci ani mě, jednoduše jsem se do jeho knih úplně pobláznil, ani klasikům světové i české cestovatelské literatury - i legendy jako H & Z vedle neuvěřitelně šťavnatého, bláznivého a kreativního Halliburtonova textu působili jako zoufale nestravitelní suchaři. Začíst se pořádně do H & Z jsem se pokusil několikrát, ale nikdy mě nestrhli; mezitím jsem přečetl Haliburtona několikrát, nadšeně.

Že budu někdy cestovat po světě, to se mi tehdy jevilo jako naprosto nemyslitelné ("Na cestování mimo soc.-blok zapomeňte, budete budovat socialismus, přece!"). O to víc rostla atraktivita Halliburtonových textů. Nemožné se stalo skutkem - letos mi vyšla kniha fotek *Ptačí svět očima fotografa* se záběry ze všech kontinentů a téměř stovky zemí všude po světě; bez Halliburtona by ta knížka nebyla a ani by v ní nebylo tolik humoru.

Velký dík, Richarde!

DzordanoChruno
11.07.2024 3 z 5

Po prečítaní mám rozporuplné pocity. Páči sa mi autorova túžba nadchnúť sa a spoznávať nové svety. V jeho dobe to asi bolo pomerne ojedinelé, o čom svedčí aj podpora od okolia na jeho cestách (kto by už dnes kvôli takým bláznom plnil Panamské plavebné komory alebo požičal slona na trek cez Alpy...). Úplne najviac mi ale kniha dala z pohľadu histórie, autor nás pútavo zoznámi s faktami o miestach alebo udalostiach, o ktorých sme nevedeli, alebo boli mimo nášho záujmu (napr. že prvý maratónec utekal kratšou trasou; o pozadí krvavej pevnosti na Haiti, a pod.). Na druhej strane ma rozčulovala autorova naivita, risk a typické americké sebectvo; čo všetko bolo potrebné urobiť, aby on mohol mať pár minút uspokojenia, ktoré, ako sám píše, pominie okamžite, keď ho dosiahnete. Ľudia ako Halliburton svojou metódou "parného valca" vlastne zlikvidovali všetky tajomné a panenské miesta na zemi, dnes sú ich všade milióny a nikde už nedostanete ani pohár vody bez toho, aby domorodec neotrčil dlaň. Rozhodne mi však je smutno a ľúto, ako Halliburton dopadol, i keď je z knihy zrejmé, že podobné hlúpe nápady ako ten osudný mal stále a len so šťastím nedošlo k tragédii už skôr. No a záverom, asi by som si rád prečítal názor psychológa na motívy autorovho neposedného života - útek pred rodinou, pred sebou, pred svojou homosexualitou... Alebo pred smrťou, ktorej paradoxne vbehol do náruče...


R47
14.02.2021 5 z 5

Skvělý cestopis plný bláznivých dobrodružství, kterému Ziburové ani zdaleka nešlapou na paty.

mi-380
15.11.2020 4 z 5

Ukázky bláznivých dobrodružství jako v přímém přenosu. Halliburtonovy výpravy pomohly nasměrovat cestovní kanceláře do míst, která poté naplnily davy turistů, ovšem i dnes by tam autor svými originálními nápady vyvolal pořádný poprask. V současné době by byl určitě vyznavačem extrémních sportů, jenže i u něj bohužel platilo to známé „s čím kdo zachází…“. Kniha byla vydaná v edici KOD, takže někdo považoval za nutné tehdejší mládeži dovysvětlit historické pozadí navštívených míst a přidat i porovnání s českými reáliemi, čehož se ujala Olga Hostovská, občas přehnaně polopaticky.
Zábavné i poučné čtení.
85 % (aktuálně 22 hodnotících s průměrem 92 %).

plutoking
04.10.2020 5 z 5

Při čtení této knížky si člověk povzdechne nad tím, že doba pana Haliburtona, byla asi poslední, kdy cestování po světě bylo romantické dobrodružství bez přecpaných míst turisty a všudy přítomnými cestovními kancelářemi. Jako dá se takhle ještě cestovat, ale ne na takové zajímavé místa. Líbilo se mi, když si hrál na Robinsona, tak měl jako výhodu, že tam není rádio. Neplýtvejte zlatem svých dní, …

alabra
10.12.2018 5 z 5

Laskavé, humorné pohlazení v dnešní bláznivé době, dobré počteníčko

Džerkys
10.08.2017 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha čtenář se cítí být na místech, které autor navštěvuje. Netradiční cestopis s mnoha bláznivými nápady, které se zdají být nemožné, ale autor svým ledovým klidem vše hravě zvládne.