Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu
Milena Lenderová
Pavlína ze Schwarzenbergu, manželka zakladatele schwarzenberské primogenitury knížete Josefa a švagrová slavného „maršálka“, žije v povědomí veřejnosti jako tragická oběť požáru na rakouském vyslanectví v Paříži v červenci 1810. Tato událost, závažná diplomatická zápletka složitě budovaných rakousko-francouzských vztahů, umožnila kněžně ze Schwarzenbergu „život po životě“. Zemře-li náhle matka devíti dětí, je to vždy tragédie, je-li tato matka známou osobností, stává se taková tragédie majetkem veřejnosti. A tak prvním posmrtným obrazem Pavlíny byl obraz statečné a obětavé matky, která položila život při záchraně vlastního dítěte. Pavlína byla však nejen svým skonem, ale především životem výjimečnou ženou – nejen svým malířským talentem, darem obratné písemné komunikace, ale především tím, že jako jedna z prvních urozených žen přijala za svůj model rousseauovské matky. Přitom dostála všem požadavkům reprezentace rodu, společenského života, filantropie, udržovala rozsáhlou korespondenci s mocnými tehdejšího světa,např. s knížetem Metternichem, přátelila se s paní de Staël apod. Prostřednictvím jejího příběhu tak nahlížíme i do každodenního života ženy z nejvyšší šlechtické společnosti.... celý text
Přidat komentář
Zajímavá práce. Oceňuji zejména, že se autorka nespokojila s texty autorů, kteří zaznamenali nešťastnou událost, ale prošla veškeré dostupné prameny, včetně vyšetřovacích protokolů.
Kniha představuje sondu do života kněžny Pavlíny ze Schwarzenbergu, která je známá tragickou smrtí na oslavě svatby Napoleona Bonaparte a Marie Luisy Habsburkové. Přitom její život byl velmi zajímavý a nebýt brzké smrti, jistě by kněžna Pavlína byla mnohem známější, než je tomu nyní. Ačkoliv je kniha velmi obsáhlá, paní Lenderové se podařilo čtenáře seznámit se životem kněžny ze Schwarzenbergu a dalších osob v jejím životě. Rozhodně doporučuji přečíst.
Po vědecké stránce určitě kvalitně zpracovaná kniha, pro mně však místy až příliš popisná a nezáživná.
Kniha vypráví, jak už podtitul napovídá, o životě a smrti Pavlíny ze Schwarzenbergu. V první rozsáhlejší kapitole se věnuje titulnímu tragickému bálu: přípravě slavnosti, jejímu průběhu, vyšetřování vzniku požáru i následnému pohřbu obětí. V následujících kapitolách se pak autorka věnuje životu své hrdinky z rozličných perspektiv, které svým obsahem přesahují rámec běžného životopisu, ale jsou spíše sondou do života ženy-aristokratky na přelomu 18. a 19. století. Všímá si tak například Pavlíny jakožto matky, malířky, módní ikony, čtenářky,...a tím nám představuje celý její (a nejenom její) svět.
Štítky knihy
aristokracie, šlechta Schwarzenbergové
Autorovy další knížky
2009 | Z dějin české každodennosti: život v 19. století |
2008 | Žena v českých zemích od středověku do 20. století |
2006 | Radostné dětství? |
2013 | Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové |
2004 | Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu |
Milena Lenderová opět nezklamala a připomněla mi několikerá setkání a vysokoškolské časy... Vyhovuje mi její široký záběr,kdy skrze život mladé kněžny nahlédneme do počátků napoleonských válek v Evropě i v českých zemích, pronikneme do nejvyšších pater evropské společnosti a poznáme emancipovanou moderní ženu a matku, která mohla být (a jistě i byla) následování hodným vzorem pro své současnice...