Traja kamaráti

Traja kamaráti
https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83663/bmid_traja-kamarati-c00-83663.PNG 5 3235 3235

Jeden z najobľúbenejších románov slávneho nemeckého spisovateľa. Hlavný hrdina Robert Lohkamp kedysi sníval, že sa bude venovať umeniu, vojna však nadobro zhatila jeho plány. V období hospodárskej krízy sa spolu s dvoma kamarátmi pretĺka životom, ako sa dá, a jediným svetlým bodom je preňho láska k Patrícii Hollmannovej. Román patrí k najkrajším dielam oslavujúcim silu priateľstva a lásky až do posledného dychu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Drei Kameraden, 1937

Juzzy
18.10.2016 5 z 5

Klasickou beletrii nečtu, ale určitě se k ní více upnu. Krásný příběh přátelství, soudržnosti a odhodlání v těžkém období plném strádání a nejisté budoucnosti.

Leluse
30.09.2016 5 z 5

Celý román je nasycen smutkem, neschopností normálně žít, po tom co válka poznamenala tři kamarády - a další miliony lidí. Robby se zamiluje do půvabné Pat a v počátku je ochromen láskou - je ochromen tím, že může být na světě krásně a že se to děje právě jemu. Po nějaké době však zjišťuje křehkost okamžiku, protože se dovídá o nemoci kterou Patricie tají. Pat musí odjet do sanatoria. Robbyho pojí přátelství s Ottou a Gottfriedem, provozují společně automobilový servis. Je však těžké sehnat zakázky v poválečné pracovní krizi. Snaží se přivydělat si závoděním s jejich milovaným Karlem nebo příležitostným taxikařením, ale časy jsou čím dál těžší.
Myslím si, že Remarque dokázal nastínit poválečnou atmosféru beznaděje, naplněnou strachem o práci a myšlenkou na to, jak těžké je objevit radost z prostého bytí. Zaroveň zachycuje jedno z nejpevnějších přátelství třech kamarádů...

coquus
23.09.2016 3 z 5

Neřadím se k odpůrcům ani přívržencům tohoto románu, každopádně jsem byl příjemně překvapený tím, jak dovedně je zde vylíčena atmosféra marnosti a beznaděje tehdejší doby. Přestože příběh plyne více méně pomalu bez výraznějších dějových zvratů a závěr je dost předvídatelný, celkově to hodnotím jako zdařilé dílo.

Skip
15.09.2016 3 z 5

Taková škoda, že se Remarque nedokázal vyhnout místy až přílišné a otravné patetičnosti. Jinak by to byl velmi dobrý příběh o přátelství veteránů z 1. světové války odehrávající se v době hospodářské krize. Co se dá dělat. Holt už to tak napsal a já si můžu leda tak povzdechnout. I tak ale patří kniha k tomu lepšímu ve světové literatuře.

bagger95
05.09.2016 5 z 5

Myslel jsem si, že Remarque je mistr zákopů a nic jiného, takže jsem byl hodně překvapený. Co se míry "klišé" a romantičnosti týče, knížka pravděpodobně nevybočuje nijak zvlášť z řady podobných děl. Snad ale proto, že tenhle žánr nečtu příliš často, a snad i proto, že na mě hodně silně zapůsobila osmá kapitola, dávám full house.

regulax
17.08.2016 3 z 5

Podle všech ohlasů je zřejmé, že EMR je spisovatel dvou táborů. A to těch, kteří jej doslova hltají ať píše cokoli a těch, kterým až tak moc neříká. Musím říct, že jsem tak někde uprostřed. Příběhy jsou čtivé, náměty dobré, ale děj někdy pokulhává a netáhne. Tak jako v knize Nebe nezná vyvolených je hlavním proudem děje zákeřná nemoc. Ale v tomto případě už jsem to nedávala. Příjemným osvěžením byl Ferdinand, který měl humorné trefné životní moudra. Jinak kamarádi dobrý - utuží je válka, pobaví chlast a děvky a život ukáže co dál.

Rooz
10.08.2016 5 z 5

Myslím, že je to moje pátá Remarquova kniha, co jsem četl a už před ní jsem věděl, že je to pro mne nejlepší spisovatel, s jakým jsem se střetl. Nenapsal mou nejoblíbenější knihu (Murakami - Norské dřevo) ani mou nejoblíbenější povídku (Daniel Keyes - Růže pro Algernon) a už vůbec ne mou nejoblíbenější sbírku povídek (C. D. Simak - Poselství z vesmíru), ale vše, co jsem četl, je tak neuvěřitelně vysoko, že jsem to u žádného jiného neviděl. Remarqueovi palec nahoru a knize Tři kamarádi taktéž. Do mého srdce přibyla další čtyři jména: Lenz Gottfried, Otto Köster, Robert Lohkamp a Patricie Hollmanová...

ElfkaEleanor
26.07.2016 2 z 5

Remarqua mám ráda, jeho popisný místy až filosofický styl psaní mi vyhovuje, ale tato kniha mě nezaujala. Ano, váleční veteráni to měli těžké, o tom žádná. Nicméně daleko výstižnější (i čtivější) mi na toto téma připadá Cesta zpátky. Tento děj se táhne a jediné, co jsem ocenila byl "romantický" konec vztahu Pat a Roberta za východu slunce, což je opravdu málo.

terrybel
04.07.2016 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nenadchla, ale jakmile jsem se posouvala dál, tak mě děj víc a víc vtahoval.. A konec knihy byl krásný a smutný zároveň.. Stojí za přečtení

jiri77
02.07.2016 2 z 5

Když jsem viděl na DK tolik kladných komentářů k téhle knize ,nemohl jsem jinak,něž si ji taky přečíst a s politováním musím říci, že jsem asi četl jinou knihu něž ostatní ,nebo tu chybí negativní komentáře. Kniha bez děje, nějaké to zamilování a popíjení alkoholu a samozřejmě konec knihy ,který se snad dal očekávat. Znám o hodně lepší knihy ,které chytí člověka za srdíčko.

TheBonelex
13.06.2016 5 z 5

Moje srdeční záležitost, a po "Na západní frontě klid" nejoblíbenější kniha od Remarqua. Skvěle popsané prostředí oné neklidné doby 30. let 20. století. Hlavní postavy jsou neuvěřitelně sympatické, a v podstatě se v knize nevyskytoval nikdo, kdo by mi vyloženě vadil. Myslím, že originální název "Drei Kameraden" je na místě, neboť onen zmíněný výraz "Kamerad" znamená v doslovném překladu druh/soudruh. Což Robert, Gottfried a Otto nepochybně jsou. Mluvím zde o vrcholu největší přátelství, jakého člověk může za život dosáhnout, o kamarádství, které se dá vytvořit snad jen v zákopech, nebo v takové těžké době. Knihu jsem četl asi desetkrát, a na prvních 5 přečtení mi byla Patricie neobyčejně sympatická a blízká. Po dalších přečteních mi začala vadit a na poslední čtení jsem ji nenáviděl. Patriciina fádnost a naivita se může čtenáři po delší době zprotivit, což nic nemění na faktu, že je to skvěle napsaná, a velice silná postava. Při čtení konečných vět mi kanuly slzy po tváři. Co víc říct? Pan Remarque opět nezklamal.

AlenaZelova
05.06.2016 5 z 5

Žádná velká zápletka, přesto je knížka velmi zajímavě napsaná a má v sobě určité kouzlo. Téma přátelství, které se jen tak nevidí, lidské osudy zasažené válkou, láska... Moc pěkný příběh se smutným koncem.

Grety
09.05.2016 5 z 5

Jednoduché hodnocení, takové přátele jako Robby bych chtěla taky..Doba byla zlá a dnes si jen těžko můžeme představit, že tuberu léčili horským sluníčkem a čerstvým vzduchem..

kami16
05.05.2016 5 z 5

Krásná kniha s hlubokým podtextem. Opravdu silné pouto přátelství :)

Luccy78
02.05.2016 5 z 5

Nádherný a zároveň velmi smutný příběh, který jasně ukazuje na nesmyslnost války, její neblahé důsledky, sílu a moc přátelství a sílu lásky. Nesnáším smutné konce, ale přesto mě Remarque "dostal", je to opravdu krásně bolavý příběh, který jsem přečetla jedním dechem, i když ke konci se sevřeným hrdlem a slzami v očích..

jardass
01.05.2016 5 z 5

Tohle nejde ohodnotit asi jinak. Je vidět, že knihu psal člověk, který ví jak psát. Nobelovu cenu za literaturu nezískal Remarque jen tak pro nic za nic.

beluca
27.04.2016 5 z 5

Jako náctileté dítě jsem tuhle knihu přímo zbožňovala a četla opakovaně, vždy jedním dechem. Ráda na ní dodnes vzpomínám, i když čtu s přibývajícím věkem už poněkud odlišný žánr :-). Rozhodně ji všem doporučuji stejně jako všechny ostatní skvělé knihy autora, který patří mezi mé nejoblíbenější.

humberto
23.04.2016 4 z 5

Kamarádství, které jde opravdu na 100% beze zbytku - takové kamarádství tady nenajdete. Je totiž neodlučitelně spojila válka, kterou prožili spolu a přežili jen díky vzájemné podpoře.

angelice
22.04.2016 5 z 5

Je nádherné pročítat řádky, které vtáhnou do děje tak silného, kdy čtete o rozvíjejícím se vztahu lidí, kteří už v lepší budoucnost nedoufali, přátel, jež se vždy podrží i za cenu ztráty něčeho jim samotným drahého. Jednoduchost, přímost, ale i poetičnost a víra prostupují každou stránku. Alkohol, zarytá obětavost kamarádů, i nevíra, že by někdo měl okusit závan naděje a hned lásku ztratit, to že přítel má bezdůvodně zemřít v jednom okamžiku, bez rozloučení, beze slov... Přečtěte si tuto knihu. Ne vždy člověk dostane šanci dotknout se něčeho podobného...

iv.86
18.04.2016 5 z 5

Na konci mě až svíralo u srdce. Remarque opětně vtáhnul do děje a vytvořil silně charakterní postavy, které jsou pro mě nezapomenutelné. Nádherná kniha, kterou je radost číst.