Trampové
Libor Fojtík , Tomáš Pospěch , Jan Pohunek , Michael Antony
Kniha vznikla jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trampové, woodcrafteři, vandráci, čundráci, kovbojové, indiáni nebo si časem na své chaty pověsili satelit, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu. Libor Fojtík se trampům systematicky věnoval posledních sedm let. Fotografoval především kolem Sázavy, Brna, v oblastech Brd, Beskyd, Kokořínska, Plzeňska a Vsetínských vrchů. Zaznamenal nejrůznější podoby kovbojského zálesáckého, kanadského stylu nebo desperátského stylu, ale také verze indiánské, vandrácké a návraty do meziválečných let. Obdobně sleduje, jak se tento životní styl a inspirační zdroje odrazily v podobě přístřešků, srubů, chat a nejrůznějších trampských výrobků. Fotografie provází slovník trampských výrazů a texty trampa Michaela Antonyho-Tonyho, sociologa Jana Pohůnka a historika umění Tomáše Pospěcha.... celý text
Přidat komentář
Velice povedená obrazová publikace přibližující tramping ve všech jeho dnešních podobách. Při listování se nám nabízí naprosto nový pohled, který zobrazuje určitou současnou "renesanci" trampingu a dokazuje, že tato specifická subkultura rozhodně nevymřela s odbitím 100 let své existence.
Texty Jana Pohunka, Michaela Antonyho a Tomáše Pospěcha poté nabízejí velmi milý exkurz do historie tohoto specificky českého fenoménu.
Skvělá kniha, která mi připomněla má jinošská léta na vandrech v devadesátkách. Dokumentuje jedinečnost trampingu a zachycuje jeho základní atributy - oblečení, osady, svébytnou kulturu a hlavně svobodu. Já osobně jsem podpořil projekt na hithitu a zakoupil knihu v dřevěném obalu vytvořeném z krásně řemeslně upravené fošny - cena sice vyšší, ale nelituju, knížka za to určitě stojí.
Obálka hezká. Fotky lepší průměr, ale žádný Jindřich Štreit to není. Texty jsou uměřené, slovníček potěší k zavzpomínání. Co nepotěší, je cena - nenechte se mýlit, za šest až sedm stovek jde o malou knížku A5!
Kniha užitečná jen jako svědectví doby a k zavzpomínání pro ty, kteří kdysi taky jezdili s usárnou na vandry...
Jak na mě vykoukla ta fotka s lančmítem, hned mě to dojalo! Ó krásné dny našeho mládí...