Transformace emoční bolesti v psychoterapii
Ladislav Timuľák
Kniha představuje teorii lidského utrpení a model terapie, který toto utrpení léčí. Model utrpení staví na předpokladu, že zakoušená emoční bolest je reakcí na zranění, které brání či narušuje naplnění základních lidských potřeb lásky, bezpečí a uznání. Kniha je určena účastníkům profesních výcviků (v klinické a poradenské psychologii, poradenství a psychoterapii), stejně jako kvalifikovaným profesionálům v navazujícím výcviku v terapii zaměřené na emoce nebo se zájmem o tento přístup.... celý text
Přidat komentář
Po prvních 50 stranách, které se četly samy, jsem se zaradoval, že jsem po delší době znovu narazil na kvalitní četbu zaměřující se na psychoterapii. Bohužel, zmíněných 50 stran je téměř vše, co může tato kniha nabídnout. Pominu-li kazuistické pasáže, které Vám stejně mnoho neřeknou, zbyde jen jádro oněch 50 stran spočívající v teorii nasedající na PCA a Maslowovu pyramidu potřeb. Poměrně zajímavé mi přišlo rozdělování emocí na primární (vystupující přímo z frustrovaných potřeb) a sekundární, které zakrývají či jaksi vystupují z emocí primárních. V EFT se dle všeho terapeut snaží skrze sekundární emoce dostat k primárním a přes primární přímo k jádru, tedy nenasycené potřebě.
Autorovy další knížky
2006 | Základy vedení psychoterapeutického rozhovoru |
2020 | Transformace emoční bolesti v psychoterapii |
2005 | Současný výzkum psychoterapie |
Zrejme jediná kniha o emočne fokusovanej terapii na českom trhu (pod rovnakou skratkou ako terapia je bohužiaľ známejšia pseudovedecká poklepávacia metóda). Napriek tomu lepší priemer.
Prvých pár desiatok strán ktoré približovali metódu bolo OK; taktiež aj praktické aplikácie na jednotlivé diagnózy a podloženie teórie výskumami.
Zvyšok mi prišiel priemerný, napísaný príliš všeobecne a mnohé veci boli vypožičané z iných terapeutických prístupov. Kazuistiky síce boli zaujímavé, ale keby som si dal poldeci za každé "ano" terapeuta, umriem na otravu alkoholom skôr, než dočítam knihu.