Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3952 3952

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina, 2016

Doloresita
28.01.2019 5 z 5

Asi pri žiadnej knihe som nemala tak často zimomriavky ako pri Trhline. Za mňa úžasný horor. :)

Rosice
27.01.2019 5 z 5

Tak tohle bylo velmi, velmi, velmi hutné čtení. Konec ledna, za okny tma, mráz a sníh a příběh o mizení lidí v zimních horách. Co vám budu... přečetla jsem knihu na jeden zátah. Skvěle vybudované napětí a atmosféra. V zájmu zachování si zdravého rozumu jsem se velmi brzy po dočtení příběhu rozhodla, že ho budu považovat za spisovatelskou fikci... protože jinak teda fakt nevím :-o Jedna z nejlepších knih posledních let a plný počet hvězd.

ewi
24.01.2019 4 z 5

musim priznat, ze koniec ma trochu sklamal...ale inak ma kniha vybornu atmosferu a vazne som mala strach :) ..

wajcmanka
24.01.2019 5 z 5

Super kniha a jestli je to pravda, tak o to je ještě lepší. Každopádně na Tribeč mě nikdo nedostane :)

Tapani
23.01.2019 4 z 5

(SPOILER) U knihy jsem se opravdu bála. Ale vzhledem k tomu, že jsem velkým nadšencem tohoto žánru a celkově tajemna, nebyla asi jiná možnost, než aby mě kniha neskutečně bavila. I přesto mám hodně výhrad: SPOILER mizení důkazů mi dost vadilo. Např. nevěřím tomu, že v této době z rozbitého telefonu nevytahnete fotky nebo videa. A hlavně neexistující postava Davida ? Neměl snad Igor nahrávky jejich hovoru na Skypu ? ..

Sauerkraut
23.01.2019 5 z 5

Napínavé, čtivé. Mizení lidí i paralelní vesmíry patří k vděčným tématům. Ani autor neví, jestli ho někdo nemystifikoval. A my nevíme, zda nás nemystifikoval autor.

booklaboratory
22.01.2019 4 z 5

Karika, slovensky majster trilerov. V tejto knihe sa mu podarilo, podat citatelovi zaujimavy namet kvalitne spracovany. V knihe sa stretavame s viacerymi "kingovskymi" prvkami, pomocou ktorych autor vytvara napatie, dramatizuje dej. V neposledom rade treba ocenit aj postavy, ktore rozdielnostou svojich charakterov dodavaju deju este vacsi naboj. Tesim sa uz na filmove spracovanie

MorriconeTheGod
21.01.2019 2 z 5

Námět možná celkem zajímavý, ač nijak zvlášť originální. Mohlo to mít aspoň dobrou atmosféru. Ale spíš je to jen očekávání vystřídané zklamáním. Zdaleka nejhorší jsou ale postavy. Hlavní hrdina je ubožák na přes hubu, člověk si k němu nedokáže najít ani špetku sympatie nebo zájmu. Jednání postav je nerealistické, začátek je natahovaný atd.

Mayami
20.01.2019 4 z 5

Som rada, že mám toto čítanie už za sebou, ťažko sa mi hodnotí, lebo tu aj pozitívne dojmy vypália ako negatívne. Prvé dve tretiny ma nijako nenadchli, všetko sa však nakopilo v poslednej, aj keď nadšením by som to nenazývala. Buď má Karika fajnovú fantáziu, alebo Igor fajnové drogy alebo... A na to tretie radšej nemyslím. Keby to nebolo písané s tým, že to môže byť pravda, svoj strach by som si aj užila, ale takto sa to nedá považovať za príjemný zážitok z čítania, hlavne pokiaľ máte do Tribeča na skok. Chvíľkami som si pomyslela, že som radšej mala čítať dcérine leporelá ako toto. Všetky cesty k dôkazom samozrejme zahatané, tak čo si o tom myslieť?

Aimee1
19.01.2019 5 z 5

Trhlina mě zaujala tím, že vychází ze skutečných zpráv o zmizení lidí ve slovenském pohoří Tribeč. A nezklamala mě. Jestli čekáte, že se dozvíte, jak to je - čekáte marně. Na to kniha odpovědět nedokáže, ale ačkoliv na začátku nebudete věřit, že by se něco takového mohlo stát, na konci si možná už tak jistí nebudete. Horory obvykle nečtu, mysteriózní už vůbec, ale jsem ráda, že jsem udělala výjimku. Trošku mě zklamala forma - myslím, že jazyk mohl být lepší, nicméně chápu, že autor se snažil co nejvíce přiblížit vyprávění mladého Igora, který si tím prošel. Trošku více spisovatelské invence by určitě neškodilo, ale jinak mohu doporučit.

Gooverka
19.01.2019 5 z 5

Je mi jedno, zda je tato kniha pravdivá, nebo jde jen o autorův výmysl, protože na mne zanechala velký dojem. Horory normálně nečtu a moc dobře vím proč. V druhé půlce knihy, kdy napětí hrůzostrašně stoupalo, jsem byla dost vystrašená, ale zároveň za žádnou cenu nemohla přestat číst. Mrazilo mne v zádech, stále jsem se ohlížela přes rameno a moje srdce tlouklo jako o závod. Příběh o záhadě na slovenské Tribeči mi přišel dost reálný i nereálný zároveň a souhlasím s mnohými recenzemi, i já u konce očekávala něco trochu jiného. To ale nic nemění na tom, že se jednalo o prvotřídní literární zážitek, navíc od slovenského autora.

Chalupice
17.01.2019 5 z 5

Horory já nečtu, vím proč. Jsem dle slov autora dost labilní a vidím a slyším věci, které nejsou pravda.
Zhruba na stránce 40 jsem chtěla přestat číst a skutečně jsem číst přestala. Vydrželo mi t den, následujícího večera jsem knihu musela začít číst znovu.
Zůstal ve mě šílený pocit, neusina se mi snadno.
Jen bych ke klidu potřebovala vědět, zda je to fikce nebo ne.
Takže já jsem rozložena, nicméně plný počet hvězd..

vojta9193
16.01.2019 5 z 5

Pravděpodobně se mi do rukou ještě nedostala do kniha, která by mě zničila tolik jako právě tahle. Trhlina do mě zabodla nůž a nepřirozeně s ním otáčela, což se dalo přežít. Jenže ke konci jej vytáhla a s tím přišla i ta největší bolest. S každým novým odhalením a zvratem, moje psychické zdraví kolísalo víc a víc. Cítil jsem se jako za tou skleněnou stěnou a přál jsem si, aby to vše skončilo a já se jako čtenář dostal do bezpečí. Jenže já nemohl od té stěny odejít ani ji prorazit. Mohu říct, že i mě les v jistém slova smyslu spolkl. Cítil jsem se jako člen výpravy. Jako ten... (no, přečtěte si to)

Možná to zní šíleně, ale tahle kniha ve mně zanechala mnohé šrámy. Karika dal světu příběh, který si asi všichni nevyloží stejně, ale určitě v každém něco zanechá. Samozřejmě lze namítat, že se tam nic šíleného nestalo. Lze říct, že žádné mysteriózno se nekoná. Jenže... i přesto mi v hlavě víří jedná jediná otázka, které se nemohu zbavit.

A co když to je pravda?

tygřík2
16.01.2019 4 z 5

Horrory nejsou můj šálek čaje. Jednak ve mně většinou vyvolávají záchvaty smíchu a to by, tuším, asi být nemělo ( z toho důvodu na ně nemohu ani chodit do kina ), druhak si myslím, že na světě vezdejším je toho, čeho je třeba se bát, víc než dost. Ale protože mladá slovenská literární scéna mne začíná zajímat čím dál, tím víc, zkusila jsem toto dílko. Užila jsem si Trhlinu v audio podobě, tentokrát v češtině, v bezvadném přednesu pana Josefa Kaluži, který jí "pristane".
A fakt dobrý! Způsob vyprávění páně Karikovo jest blízké vyprávění páně Howeyho a jeho Silu. Síla spočívá v napínavém podrobném popisu všeho a v jeho civilnosti.
Trhlina je taková sci-fi detektivka šmrnclá horrorem ( neb jak pravila jednou jedna televizní hlasatelka - horrorovitá :-) ). Bavila mne, i když jsem se nebála.

SkillJam
14.01.2019 4 z 5

Atmosféra vynikají, pokud pominu poslední část knihy. Celou dobu to na mě popravdě docela dost působilo. Měl jsem někdy i špatné spaní. Jen škoda toho konce, který se v podstatě ani nedostaví a to, co se dá považovat za konec, bylo pro mě opravdu neuspokojivé. I přesto musím dát knize vyšší hodnocení, protože odhalování záhady mě opravdu bavilo a cítil jsem se "jako bych tam byl s nimi". Kniha ve vás probudí i touhu si o pohoří číst sám a hledat si další informace na internetu a toho si moc cením.

oXide
13.01.2019 4 z 5

Chytře zasazený příběh do prostředí pohoří Tribeč, který se váže na záhadami opředené reálné zprávy našeho světa a kotví tak svět fikce k realitě – což je samozřejmě vždycky plus. Autor díky tomu měl minimálně o třetinu snadnější úkol, protože to podstatné vymyslel už někdo jiný, stačilo to jen dobře zpracovat. A právě tady přichází trochu zklamání, protože osobně mi Trhlina přijde jako úžasné téma, poutavý příběh, ale s možná nevyužitým potenciálem.

Zatímco začátek knihy vás vtrhne do děje a je skutečně velmi tajemný, postupem času to „tajemno“ tak nějak opadává, člověka to otupí a málokdy ho něco dalšího překvapí natolik, aby se objevily emoce, jako třeba strach, úzkost nebo jen očekávání. Zatímco jindy se napětí stupňuje, tady spíše od určitého bodu stagnuje a kolísá. První, co začne čtenáře po chvíli otravovat, jsou klišé – klišé charakterů postav – racionální neohrožený vůdce a záhadolog jako jeho protipól. Mezi nimi pár, který chtěl zažít dobrodružství. Hlavní postava takřka bez nějakého hlubšího psychologického propracování, jeho přítelkyně jako pouhá nevykreslená kulisa v celém příběhu, tak trochu do počtu.

A právě to vykreslování detailů, které by mohlo celý příběh posunout ještě o level dál, ještě hlouběji čtenáře vtáhnout, chybí. Mnohdy je popis skutečně plytký, plytké emoce, tam, kde by čtenář mohl čekat hlubší detail, tam není, chybí, jen úsečné ploché vykreslení situace, přírody, podstatných úkazů a podobně. Tohle osobně považuji za podstatný nedostatek – a možná ten největší. Nakonec to může v určitých chvílích (zejména ke konci) vyústit v předvídatelnost děje a unudit k smrti – ale nuda tady není na místě, to určitě ne. Jen některé pasáž jsou zase zbytečně natažené, což trochu oslabuje tu dynamičnost děje, kterou oceníte až v samotném závěru.

Na druhou stranu, přestože druhá polovina knihy je v určitých ohledech slabší, v jiných aspektech zase vyniká. Vyzdvihnout je třeba zajímavá přirovnání a metafory, neotřelé myšlenky, vůbec celý námět a jeho popis, který je v tomto podání na jednu stranu originální, přestože čerpá z různých záhad a tajemných příběhů. Nakonec sám autor na některé z nich přímo či nepřímo odkazuje, například na zmasakrování výpravy na Uralu. Každopádně přenést do světa beletrie teorii rotujících černých děr, paralelní reality a obtížně pochopitelné myšlenky a uchopit je tak, aby je čtenář vstřebal, popsat je výstižně a poutavě – k čemuž autor využil již oceněné neotřelé metafory a přirovnání, to si zaslouží uznání. Oceníte, že Trhlina není jen popisným zprostředkováním záhadných jevů, ale pouští se zcela otevřeně za jejich hranice, pracuje s hypotézou, která celý příběh staví zase o kousíček blíže realitě. Autor předkládá vědecké argumenty skrze jednu z postav, podané stravitelnou formou, což příběhu velmi pomáhá. Příběh tak nesklouzává do vod fantasmagorie, ale je ukotvený mezi mantinely fyzikálních a matematických anomálií, které jsou teoreticky možné.

Celkově je Trhlina napsána jednoduchým jazykem, lehce se čte a spolu se zajímavým příběhem opravdu jako celek dokáže pohltit, a to i přes některé slabší pasáže. Věřím, že pro velkou část čtenářů může být vnímána jako nadprůměrná, což ve svém žánru (s přesahem) rozhodně je. Nicméně v porovnání s literaturou v širším slova smyslu, má své trhliny, které se v celé knize více či méně ukazují. Stává se to jen málokdy, ale věřím, že v tomto případě by kniha pár stran navíc snesla – některé momenty stačilo více rozepsat, stejně jako provázat děj, aby kniha působila více jako soudržný celek a rázem to mohla být opravdu pecka, a to bez keců.

Nakonec, námět je dobrý, možná to chtělo jen lepší „řemeslné“ zpracování, větší um spisovatele a věnovat více času „hluchým“ místům. Vybrousit to k dokonalosti. Každopádně takových 70–75 % si kniha zaslouží a proto 4/5. Autor má ještě kam růst a upřímně se těším na další počin. Za přečtení Trhlina rozhodně stojí, a kdo má rád tajemno a mystéria, toho zcela pohltí a zprostředkuje mu skvělý čtenářský zážitek.

V mnoha ohledech podobným kouskem (žánrem ovšem čistokrevné sci-fi) je nepochybně Piknik u cesty, který navíc nabízí neocenitelný filosofický přesah k zamyšlení (či zbytečné pindy).

veronika5179
13.01.2019 5 z 5

To byla tedy pecka! :)
Nehodnotím autorův záměr, ať knihu napsal z jakéhokoliv důvodu (a vzhledem k jeho ostatním titulům se témata vzájemné tak či tak prolínají, takže asi má k záhadám a horám blízko), napsal ji dobře. Kdo ze čtenářů tvrdí, že neměl byť jen na chvíli chuť do Tribeče vyrazit a pátrat na vlastní pěst, ten si lže do kapsy :) Opravdu povedený příběh, který se opírá na docela snadno dohledatelných faktech. Vytknout ze svého pohled můžu jen výběr postav, ani jedna mi nebyla vůbec sympatická, ale tuto maličkost velkoryse odpouštím ;)

mata57
13.01.2019 5 z 5

Audio verzí jsem si dnes zpříjemnil pošmourný den. Oproti knižní je víc komprimovaná, zvuky a hudbou patřičně okořeněná. Slovenskou verzi jsem četl "na jeden ráz" asi před rokem. Knižní ve mne vyvolala víc přírodních představ a strachu, který v lese začíná dlouhými stíny a příchodem "něčeho". Audio zase cílila na strach z neznámých jevů kvantové mechaniky a jimi způsobených trhlin v myšlení. Obě vyvolaly příjemné mrazení a odvedení mysli "někam". Mystifikaci, zde docela uvěřitelnou, beru jako funkční obal, či prolog k jádru děje. Zážitek se prostě konal...

Prateri
13.01.2019 4 z 5

První třetina knihy se mi moc nelíbila, byla jsem rozhodnutá v četbě nepokračovat. Ještě do Trhliny kouknu - jsem si řekla druhý den. A už jsem se přidala k výpravě do pohoří Tribeč. Bloudila jsem poctivě s ostatními celou tajemnou hororovou cestou
a nesympatickým Igorem a jeho vulgárními výrazy. Ale sledovala jsem ty děsy, které se jim postavily do cesty, z dálky, a tak jsem se vrátila bez úhony.
Nakonec musím konstatovat, že napsané je to velmi zajímavě, záhada stále otevřená, kniha odradí asi mnoho lidí od návštěvy tohoto koutu krásného Slovenska, což je škoda.

Sparkling
13.01.2019 1 z 5

Autor se pokusil vzbudit ve čtenáři hrůzu a děs klasickou metodou bezpředmětného napínání čtenáře prokládáním textu lacinými větami typu "To jsem ještě netušil, co vše jsem tím rozhodnutím způsobil. Ta pravá hrůza mě teprve čekala." ve všech možných obměnách. Po jazykové stránce kniha působí tragicky, což je zřejmě částečně způsobeno nepříliš rozvinutými vyjadřovacími schopnostmi autora a částečně mizerně odvedenou prací jazykové korektorky českého překladu (za výsledek této "korektury" bych zodpovědné osobě nedala ani korunu, na druhou stranu výsledkem své práce zajistila jedinou čirou hrůzu, které se v knize čtenář dočká).