Tři knížky lidového čtení
Jaroslav Kolár , Alexandr Stich
Knížky lidového čtení představovaly povíce než dvě století neodmyslitelnou součást české slovesné kultury jako nenáročná četba širokých vrstev měst i venkova. Třebaže ve většině případů šlo o dobrodružně fantastická vyprávění cizího původu, často velmi stará, společná s jinými evropskými literaturami, jejich české zpracování pevně vrostlo do naší literární tradice. K nejoblíbenějším a často vydávaným náležely Kronika o Meluzíně, původem středověká francouzská rodová pověst o rodu pánů z Lusignanů, dobrodružná francouzská romance o lásce krásné Magelony a rytíře Petra a vyprávění o utrpení brabantské hraběnky Jenovéfy, zpracované jako barokní legenda.... celý text
Přidat komentář
Na knihu je nutné nazírat ze dvou úhlů pohledu - z pohledu děje a z pohledu stylistiky.
Po dějové stránce je publikace velmi zajímavá a neobvyklá, všechny tři příběhy jsou originální, sehrává v nich roli spousta činitelů - ať už náhoda, láska nebo zvědavost.
Z pohledu výpravy už je složitější knihu hodnotit. Text je pojatý tak, jak byl napsán "ve své době," dnes se tudíž čte - alespoň v mém případě - složitěji, pomaleji a podstatně hůře než literatura soudobá.
Tak či tak nelituji, že jsem knihu přečetla, neboť mě kromě načerpání nových příběhů obohatila i obsáhlá "příloha," v níž byly obsaženy všemožné informace týkající se vzniku a historie lidové četby.
Některé pasáže jsou velice zajímavé, ale většinu času mě to bohužel hrozně nudilo.