Tři kroky do tmy
Stanislav Šusta
Ústřední postavou knihy je Franta Svátek, se kterým čtenář prožije chvíle při boji proti nacistům a později proti teroristům.
Přidat komentář
Skála pláče! Ano, to byl ústřední motiv jednoho příběhu, který si dodneška pamatuju. Zvratů je tam hodně, ale nemůžu měřit dnešníma očima, v dnešní době. Byl to prostě příběh, který pádil jako divý a jako děcka nás bavil.
Gró příběhu je originální a zasloužilo by si přinejmenším převyprávět, i když si myslím, že autor by už k tomu díky svému vidění světa ani neměl sil...
Tři příběhy, jejichž hlavním hrdinou je mladý Franta Svátek. Průměrné dobrodružné čtení se silným ideologickým zaměřením se odehrává v době okupace a krátce po ní. Je to agitka propagující komunistický odboj a ozbrojené složky nového socialistického státu.
Musím napsat, že tohle byla jedna z nejlepších knížek, jakou jsem v mládí četl. Příběh perfektně zamotaný a dobré zvratky. Propagandu jsem tenkrát nevnímal, bylo to velmi úsměvné i na svou dobu. Ale opravdu napínavé.
Kniha má samozřejmě vzhledem k době, kdy byla napsána, silně politický nádech poplatný těmto létům. Ale v té době jsme žili, a tak to, bohužel, chodilo. Rozhodně ji ale kvůli tomu neodsuzuji, je napínavá, má spád, rozhodně jsem se u ní nenudil.
Naštěstí jsem četla v době, kdy jsem si pojmy jako propaganda, nepřátelské rozvědky nebo třídní nepřítel ještě nedovedla nikam zařadit, takže si uchovám v paměti tři dobrodružné příběhy Franty Svátka, jeho odvahu, důvtip a statečnost. Dneska už bych to asi číst nedokázala. Některých příběhů je prostě škoda.
Nedočteno.... Většinou, když je někde nějaká propaganda, jen se pousměji a přeskočím k dalšímu ději, no tuto knihu jsem musela přeskočit celou...
Kniha bohužel silně zavání komunistickou propagandou. Píšu bohužel, protože jinak je to celkem napínavá četba. Ale to úmyslné zkreslení pohledu na věc je tak otravné, že to kazí dojem z knihy.
Nevadí mi, že hlavními hrdiny jsou komunisté, to je poplatné době vzniku knihy, ale co mi vadí, že každý, kdo byl nekomunista, tak byl buď kolaborant, ignorant, nebo flákač.
Nejvíce to bije do očí v prvním dílu, kde jediný hrdinný a účinný protifašistický odboj byl ten komunistický. Ostatní byli buď rovnou buržoazní kolaboranti, nebo rádoby vlastenci, až vyčůránci.
Kdyby se autor vyvaroval politické objednávce, byla by to slušná a celkem i napínavá četba.
Souborné a občas na úkor souvislostí zkrácené vydání tří Karavan - Město v ohni, Stopy vrahů a Návštěva z onoho světa. Původní nezestručněné knížky jsou super dobrodružné pošušňáníčko :-) škoda jen dobového ideologického zabarvení - ale to prostě tenkrát asi patřilo k věci...
Vzpomínám si jak tam esesáci svařovali skálu plamenem. Dodnes jsem se nedopátral zda to byla fikce...
Myslím že jsem knihu dostal v roce 1986 a přečetl jsem jí velmi rychle ,jak mě zaujala.Kniha je rozdělená na několik částí.V prvníí části se malý Franta, hlavním hrdina, jěště v době okupace setkává za napínavých okolností se svým otcem,který je nasazený jako agent v SS složkách...
Štítky knihy
protifašistický odbojAutorovy další knížky
1985 | Tři kroky do tmy |
1973 | Konec dobrodruhů |
1984 | Záhada staré jeskyně |
1983 | Svědectví z hlubin |
1981 | Nebezpečné signály |
Z téhle knihy propaganda jen odkapává. Což je z ohledem na jinak akční a zajímavý příběh obrovská škoda.