Alžbetin dvor

Alžbetin dvor
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404176/bmid_alzbetin-dvor-tpb-404176.jpg 5 31 31

Trilogie z Turca série

Hlavný hrdina a zároveň rozprávač Filip Fabici vyrastá bez rodičov na Alžbetinom dvore, v jednom z najkrajších kaštieľov v Turci i v celom Hornom Uhorsku. O pohnutej histórii svojho rodu, nad ktorým visí kliatba, sa dozvedá od poručníka Jakuba a starej matky Júlie. Postupne vychádza najavo, že príčinou všetkého nešťastia, čo sa valí na Fabiciovcov, je takzvaný kódex Filipovho prastarého otca Mathiasa, ktorým Mathias Fabici ustanovil, že po smrti jeho ženy Alžbety Castiglione nesmie na Alžbetinom dvore už nikdy žiť nijaká Alžbeta…... celý text

Ahmose
01.10.2024 5 z 5

Novodobá slovenská klasika, na ktorú mám pocit, že sa tak trochu zabudlo. Alžbetin dvor je kniha, ktorá sa vyznačuje výnimočným slohom. Prvý diel tejto románovej ságy zachytáva osudy turčianskeho zemianskeho rodu Fabici od konca 18. storočia. Je napísaný krásnym kvetnatým jazykom, ktorý môže byť pre niekoho zbytočne ozdobný a zdĺhavý, ale príbehu dodáva osobitné čaro. Takto písať dnes už vie len málokto. Pri čítaní som mal pocit, že čítam skutočné Filipove zápisky alebo, že mi to sám rozpráva. Je až neuveriteľné, ako sa autorke podarilo zachytiť život na kaštieli v 18. storočí. Prenesie vás doň akoby to sama prežila. Seriálové spracovanie je oproti knihe slabé. Chýba mu tá tajomná, až magická atmosféra, ktorá sa nesie celou knihou. Je trošku škoda, že vydavateľstvo do tohto nového vydania, nedoplnilo rodokmeň alebo aspoň zoznam postáv. V príbehu ich totiž vystupuje pomerne veľké množstvo a miestami som sa strácal v tom, kto je v akom vzťahu. Od určitého bodu sa dá tušiť, ako kniha dopadne, ale vôbec to neškodí, záver je silný. Veľmi sa teším na ďalšie diely. Určite odporúčam.

sajanka
19.08.2023 5 z 5

Úžasná kniha, první jsem viděla seriál.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Už je to dávno, čo som videla seriál v TV -Alžbetin dvor. Kniha je úžasná, majstrovsky prerozprávaný príbeh.

Venezia
24.05.2013 5 z 5

Podľa mňa najlepšia kniha Hany Zelinovej a radím ju k TOP 10 slovenských románov. Seriál sa mi po prečítaní knihy znepáčil, niekto by mal natočiť poriadny film a zachovať tajomnú atmosféru knihy.

maryzka
08.05.2012

docela bych si ji přečetla Viděla jsem film a myslela jsem že předloha neexistuje.

silvinta
07.02.2011 5 z 5

moja najoblubenejšia

triatlet
31.01.2011 5 z 5

Krásná sága. Děj z 19. století je kouzelnější, ale i deníkově retrospektivní líčení osudů rodu Fabiciovců z konce 2. světové války si udržuje výrazné charakteristiky postav. Přečteno poslovensky i česky.