Třinácté komnaty našich prezidentů
Václav Junek
Kniha Třinácté komnaty prezidentů není svým rozsahem příliš rozsáhlá, ale je nabitá výběrem událostí a fakty, které zásadně ovlivňovaly naše dějiny a tedy i naše osudy. Pojednává o práci, životě a často i myšlení mocných, tedy těch, kteří stáli a stojí na samém vrcholu pomyslné pyramidy - na Pražském hradě - a dívali se či dívají " z vrchu" na lid v "podzámčí." Přitom zřejmě při svém vládnutí si ani sami neuvědomovali své "Třinácté komnaty." Je dobře, že žijeme v době, kdy o mocných této země můžeme veřejně vést jakoukoliv debatu, a dokonce, takto činíme i v této knize. Odhalujeme jejich soukromí, slabá místa, chcete-li Třinácté komnaty. V tomto smyslu je tato kniha ojedinělá a pro mnohé z nás mohou být některé informace velmi překvapivé. Kniha je vybavena fotografiemi míst, kde naši prezidenti žili a kde jsou ti, kteří nás navždy opustili pohřbení.... celý text
Přidat komentář
Podle komentářů a hodnocení jsem čekal nějakou hrůzu, naštěstí to bylo naopak a kniha se mi celkem líbila. Je jasné ,že se někomu nebude líbit, že má autor chvílemi až záporné názory, ale mě to problém nedělalo, a je jasné ,že nikdo nemohl být svatý.
Tohle se hodnotí vážně těžko ... Procházím jiné knihy od autora tady na Databázi a vede si - co se hodnocení týče - vesměs dobře. Trochu jsem se zarazila u úvodu k Miloši Zemanovi, kde autor zmiňuje obavu, že by se vzhledem k současným nuancím mohl odvrátit od objektivity, které se až dosud držel. To mi přijde podivné, protože celá kniha je souhrnem dedukcí, tezí, odhadů, subjektivních dojmů, úvah co by - kdyby. Vlastně to možná ani nemusí být na škodu, protože kniha nemusí být nutně odborným nebo populárně naučným kouskem, nemusí být nutně encyklopedií ani učebnicí. Kniha může být úplně klidně jednou velkou osobní úvahou nad stavem věcí současných i minulých. Tato konkrétní kniha si neklade za cíl být odbornou publikací, takže brát objektivnost/subjektivnost jako jediné měřítko kvality je asi blbost. Některé úvahy nejsou úplně od věci a přiměly mě přemýšlet nad danými souvislostmi z jiného úhlu pohledu. Nicméně: obsahově se neztotožňuji s mnohým, včetně občasné dehonestace té které osobnosti. Dále mi vadí styl textu, komplikovaná souvětí, neustále za sebe se řadící předložky, rétorická klišé - forma textu je celkově stavěná spíše pro ústní prezentování než pro písemnou podobu. Proto se čte fakt nic moc. Zkusím se podívat po jiných - na Databázi kladně hodnocených knihách autora. Zajímá mě, v čem tkví ten propastný rozdíl.
Inu...je těžké hodnotit, ale pokusím se.
Knihu jsem zakoupil v Levných Knihách a záhy využil ji pro Čtenářskou výzvu na téma "Kniha s černobílou obálkou" neboť tato reedice 2017 má skutečně obálku černobílou. Zpočátku jsem jsem byl pln očekávání a nyní, po dočtení musím uznat, že má tento titul skutečnou hodnotu...a to oněch 19,- Kč, které jsem do ní investoval...
Souhlasím s níže uvedenými komentáři. Neseriózní, osobní neobjektivní názory, často hraničí s bulvárem. Podobné psaní by se hodilo někam do internetových diskusí, ale je drzost vydávat je knižně.
Skutečně "objektivní" dílo - autor není historik, přesto se nebojí hodnocení prezidentů. Zejména jeho náhled na Beneše je zcela neseriózní. Junek je také příznivec monarchie, poněvadž útěk z rakouské armády a následný přestup do zahraničních legií považuje za morální prohřešek (proč být věrný někomu, kdo nás utlačoval a kdo se ani nenechal korunovat českým králem???). Po přečtení knihy jsem nabyl dojmu, že nejlepšími prezidenty byli Hácha a Klaus, což je samozřejmě nesmysl. Autor nám předložil svůj krajně subjektivní pohled na naše prezidenty, o kterých se v knize dozvíme pár základních údajů a poté již čteme autorovy "hodnotné" náhledy na hlavy státu.
Autorovy další knížky
2012 | Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel |
2013 | Emil Hácha |
2009 | (Ne)Návraty Adiny Mandlové |
2012 | Hitler v Čechách |
2011 | Druhá republika |
Velmi zajímavé čtení.