Trója
Stephen Fry
Mýty (Stephen Fry) série
< 3. díl
Staňte sa súčasťou bitky, ktorá trvala dekádu a v pamäti ľudí pretrvala stáročia. Sledujte tisícky gréckych lodí smerujúcich k brehom Tróje, dívajte sa na zúrivú zbesilosť, s akou sa Trója bráni, a cíťte smútky, bolesti, túžby i lásky ľudí aj bohov v príbehu Stephena Frya, ktorý vás s umením majstra prenesie priamo do srdca starovekého Grécka – i ďalej.... celý text
Literatura světová Mytologie Pro děti a mládež
Vydáno: 2022 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Troy, 2020
více info...
Přidat komentář
Britský spisovateľ Stephen Fry sa na stránkach svojich kníh prejavuje aj ako komik. Kto by však očakával komédiu či nebodaj paródiu, ostal by mierne sklamaný. Humorná atmosféra textu je založená prevažne na satire, ktorá vychádza z toho, ako moderný človek nazerá na dávno minulé časy. Taktiež je tu mnoho uštipačných komentárov niekoho, kto vie, ako to všetko skončí. Tieto prvky ale nezaručujú čitateľovi smiech. Skôr pôsobia ako isté spestrenie, lebo trójska vojna je naozaj poriadne zamotaný konflikt.
Zasahujú doň mnohé národy, osoby, bokom nezostali ani božstvá z gréckeho panteónu. Nehovoriac o mnohých malých i väčších bitkách a aj nevojenských stretnutiach, ktoré mali vplyv na konečné udalosti. Pretože trójska vojna nie je len o Parisovi a Helene. Výhodou tejto knihy je, že autor sa nesnažil byť až príliš podrobný. Skôr sa pokúsil o čo najväčšiu stručnosť.
Predstavil takmer všetkých zúčastnených, osvetlil ich motiváciu a nezabudol priblížiť najkľúčovejšie momenty. To všetko s istým nadhľadom. Fry sa snažil predovšetkým zjednodušiť dianie do akejsi krátkej prednášky. Satirické vsuvky využil na to, aby si udržal čitateľovu pozornosť. Niektorými komentármi ho zase upozorňoval na dôležité okamihy či postavy.
Za zdroj si zvolil Homérove dielo, z ktorého vyberá to najpodstatnejšie. Tento fakt Fry v knihe niekoľkokrát zvýrazní. Výsledný produkt jeho snahy dokáže zaujať. Text je vyvážený a jeho dynamika podporená tým, že udalosti sú podávané v podobe kratších scén. Tiež veľakrát preskakuje z viacerých lokácií a neraz sa presúva aj v čase. Čitateľ napriek tomu nikdy nemá pocit, že by sa v tom všetkom mohol stratiť.
Autor má všetko pevne v rukách. Navyše sa neštíti ani kritiky. Tú namieril nielen na aktérov trójskej vojny, ale aj na Heinricha Schliemanna, neskoršieho objaviteľa Tróje. Toho spomína v záverečných kapitolách a úprimne hodnotí jeho archeologické snahy. Takéto prepojenie skutočného sveta a mytológie slúži ako zaujímavá bodka. Prostredníctvom tejto časti textu akoby Fry hovoril, že trójska vojna ovplyvnila mnohých, hoci sa stále debatuje o tom, v akej podobe a či vôbec sa vlastne odohrala.
Vďaka audioknižnému spracovaniu si poslucháč text vychutná o niečo viac. Kniha je síce krátka, no pomerne rozvetvená a zložitá. Navyše neobsahuje siahodlhé dialógy. Bolo teda nutné vybrať niekoho, kto by dokázal udržať poslucháčovu pozornosť. Otakar Brousek ml. sa ukázal byť výbornou voľnou. Skúsený dabingový herec má na konte aj niekoľko desiatok audiokníh. Čiže s ľahkosťou zvládne nielen zaujať, ale hlavne prehĺbiť zážitok z textu.
V jeho podaní dej plynie bez najmenších problémov. Navyše Brousek má príjemný hlas a práca s jeho melódiou či rytmom celkom postačí. Žiadne hry s prízvukmi alebo s farbou hlasu nie sú potrebné. Nehovoriac o tom, že dramatické odmlky podčiarkujú satirickosť či dramatickosť niektorých okamihov.
Podobne ako iné audioknihy z OneHotBook, aj táto je ozvláštnená o hudobné vsuvky. Aj tentoraz sú vybrané veľmi vhodne a tematicky. Oproti hovorenému slovu znejú väčšinou o niečo tichšie, takže nikdy nerušia. Aj v tomto prípade sa dá hovoriť o audioknižnom spracovaní, ktoré zdrojovej knihe vyslovene pristane. Zakrýva prípadné nedostatky a vytvára úplne iný druh zážitku. Síce oddychového, no takého príjemného, že sa k nemu poslucháč bude mať chuť opakovane vracať.
V románe Trója sa Stephen Fry pokúsil zjednodušene opísať udalosti trójskej vojny. Sebaisto a s nadhľadom predstavuje aktérov, ale aj kľúčové okamihy. Neraz sa uchyľuje k sarkazmu, aby podčiarkol niektorú pointu. Audiokniha kvality textu ešte zvýrazňuje a Otakar Brousek ml. z nej robí nezabudnuteľný zážitok.
Četla jsem Mýty a tak jsem si chtěla přečíst i tuto knihu. Začala jsem od konce, kde je popis bohů a ostatních postav. Ze začátku jsem se nějak nemohla do toho načíst, možná to bylo tím, že jsem byla na dovolené a měla jsem vypnutý mozek.
Co se týká obsahu, tak to bylo fajn, dozvědět se či doplnit si vzdělání v této oblasti. Ale přišlo mi to právě o trochu méně čitelné než Mýty.
Stephen Fry napotřetí a zase bezchybně interpretuje antické mýty. Po knize o bozích a knize o hrdinech tak dostáváme svého druhu antické Avengers. Příběh Tróje a jejího dobývání si totiž bez znalosti předešlých knih moc neužijete. Vrací se spousta hrdinů i bohů z předešlých mýtů, aby svedla nejpamátnější krvavou řež historie. Válka, na kterou se dodnes vzpomíná. Fry je opět skvělý vypravěč, který s humorem i sarkasmem dokáže přiblížit všechny okamžiky vedoucí ke konfliktu a konflikt samotný až po jeho tragické finále. V čem je ovšem autor naprosto skvělý, je uvádění dějů do souvislostí, kdy si uvědomíte jak všechny příběhy, tak různorodé a samostatné, do sebe najednou logicky zapadají. Z antických mýtů nám tedy autor už dluží jen jeden velký a slavný epos o Odysseově cestě domů. Interpretace se i napotřetí ujal osvědčený Otakar Brousek ml.
Člověče, vy tam máte postav jak na orloji!
Tak do poloviny jsem se trápila s množstvím jmen. Nejsem schopná tolik postav udržet. Nemám správnou představu. Až se samotnou válkou jsem se trochu zorientovala, hlavně díky tomu, že Achilla jsem viděla jak B. Pitta a Hectora jako E. Banu. I díky nim jsem neviděla Achilla tak ukrutného.
Oceňuji slovníček - seznam postav v konci knihy. Asi bych potřebovala nějaký grafický rodokmen, ale tam by asi pro ty propletence nestačil ani trojrozměrný graf.
Pořád se mi z této série nejvíc líbí Mýty, ale druhou půlkou mě i Trója dost zaujala.
A navíc je tu dobrý doslov, který objasňuje zajímavé souvislosti, kdy kdo jak, archeologie/historie...
Jestli hledáte pěkně a čtivě převyprávěnou Trojskou válku, tak jste ji právě našli. A až si ji přečtete, budete vám daleko jasnější nejen co se tam všechno dělo, ale budete mít i představu kdo s kým, kdy, kde a co za to. Stephen Fry přitom jen tak mimochodem dokáže rozmotat všechny ty propletence rodinných vztahů řeckých bohů, polobohů a smrtelníků, ukáže vám, co je k Tróji přivedlo a ledacos dalšího. A navíc se u toho docela dobře pobavíte.
Nejlepší na tom je, že tohle všechno se mu povedlo, aniž by nějak vynechával nebo zjednodušoval a proškrtával ve stylu "Ilias for dummies". Prostě klobouk dolů.
Doporučuji a určitě se podívám i na Mýty a Hrdiny.
A pro starší a pokročilé ještě upozorním na Gravesovy Řecké mýty, tam už ale anglický humor moc nečekejte :)
CITÁT: Každý den za rozbřesku, když Éós, sestra slunečního boha Hélia a měsíční bohyně Seléné, otevírá perleťové brány svého východního paláce, modlí se, aby se nadcházející den stal svědkem trójského vítězství
Řecké mýty tvoří jeden z pilířů, z nichž v dětství vyrůstal můj zájem o historii. O Fryovi jsem se dozvěděla více méně náhodou a ihned si Tróju půjčila v knihovně, protože tento příběh patří mezi ty, které mne zajímají v mnoha verzích a adaptacích, a nemohu se ho nabažit. V recenzích byl hodně chválen autorův humor, což ve mně vyvolávalo menší obavy, že bude vážnou látku znevažovat. Tyto obavy se ukázaly jako liché a už po prvních odstavcích jsem věděla, že Stephen Fry a já si budeme rozumět.
KLADY:
- Přebal knihy a vůbec celé její zpracování.
- Časová osa, mapy a přehled postav.
- Doslov autora.
- Autorův humor.
ZÁPORY:
- Překlad.
Kniha je skutečně krásně zpracovaná, laika i toho, kdo se s tématem potkal, potěší nejen časová osa příběhu, ale i rejstřík postav (v samotném ději Fry čtenáře skutečně nešetří a uvádí jméno každé postavy, jež se příběhem jen mihla) či mapky. Mně v závěru radost udělal i autorův doslov, v němž uvádí mj. úskalí chronologie příběhu, a kde poněkud vyvrátil moji představu o Heinrichu Schliemannovi.
CITÁT: Na tyhle a mnohé další otázky se jen těžko hledají odpovědi, protože jakmile se rozhodnete pro jednu časovou linii, nevyhnutelně si tím rozbijete jinou. Celé to působí dojmem nějaké šílené umělecké galerie Jacquese Tatiho: Jak vyrovnáte obraz vystavené na jedné straně sálu, hned zjistíme, že naproti visí nakřivo jiný.
CITÁT: Doba kamenná, doba bronzová, doba železná. Existuje názor, že od konce průmyslové revoluce žijeme v době ropné, která dnes už možná - a není to pro nás žádná výhra - přechází v dobu plastovou.
Oceňuji i personifikaci řeckého božstva, které zasahuje do osudů hrdinů tak, jak jsem na to od malička zvyklá. Autorovo pojetí a jemný anglický humor si mne naprosto získaly, zejména proto, že kolikrát šlo o nenápadnou zmínku či narážku a žertíky a vtípky (snad kromě narážky na cvičební oděv v tělocvičně v poznámce pod čarou, ale i ta mne pobavila) nebyly prvoplánové.
CITÁT: Krása se může zdát velikým požehnáním, ale může být také prokletím. Někteří lidé jsou obdařeni takovou krásou, která jako by všechny kolem nich připravovala o rozum. Naštěstí je nás takových jen velice málo, ale i tak je děsivé, jak krása dokáže lidem zatemnit mysl.
Zprvu jsem byla přesvědčená, že si knihu pořídím domů a s ní i další Fryovy tituly, ale nakonec rozhodla - pro někoho možná - drobnost, že jsem se rozmyslela a zatvrdila. Knihu jsem nečetla v originále, kde by na mne jazyk vyprávění možná působil jinak, ale v českém překladu. Ten se na první pohled pozdával naprosto v pořádku, byla užívána správná slova, obraty a věty dávaly smysl, ale pár zaškobrtnutí mne přimělo podívat se pod povrch, kde se ukázalo, že to není ono. Nechci plivat špínu na překladatele či snad znevažovat jeho práci, ale působilo to na mne trochu jako prohnané lepším překladačem, bez snahy vyhrát si se slovy, trochu se s nimi pomazlit a udělat z české verze Fryova textu klenot. Za oči mne tahalo i české skloňování řeckých jmen (Ty jsi takový svatoušek, Aineiási / Ve Spartě Meneláos Parida, Aineiáse a celou delegaci přivítal / ), které je dnes možná (?) přípustné, ale já ho vnímám jako lajdáctví či neznalost (Aineiás bez Aineia, nikoli Aineiáse). Uznávám, že jsem proti Knihám Dobrovský / Beta Dobrovský zaujatá, ale zatím se mé obavy z jejich překladů vždy naplnily a Trója bohužel není výjimkou.
Čas od přečtení (četla jsem na začátku roku, ale poctivě jsem čekala, až přelouskám i seznam postav, než knihu dám do přečtených) hrany mého zklamání poněkud otupil, takže nakonec dávám 4 hvězdy z 5. Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem se nebavila i nedozvěděla něco nového. Ačkoli mne teď trápí a trápit nepřestane otázka, kdo byla Hékabina matka :-).
CITÁT: Zeus si ztěžka povzdychl. Kéž by mě před léty Prométheus nepřemluvil, abych stvořil lidstvo. Už tehdy jsem cítil, že to byla chyba.
Zatímco Mýty trošku trpěly přemírou postav a podobných zápletek, v Tróji Stephen Fry dostává prostor víc vyprávět celý ten legendárního příběh vcelku. A za mě to funguje mnohem líp. Bavily mě lidské postavy, anglický humor i připomenutí motivů a témat, která člověk tak nějak obecně ví, ale často bez pořádného kontextu. Doporučuju jak znalcům antické mytologie (Fry nabízí zajímavé paralely s pozdějšími díly, doporučuju číst poznámky pod čarou), tak těm, kdo tenhle fascinující svět teprve objevují.
rovnako vtipne, poučne a pútavo písané dejiny trojskej vojny ako prechádzajuci Hrdinovia a Mýty. Rozhodne viac takýchto kníh!
Tretia kniha od úžasného herca, komika a autora Stephena Frya nesklamala. Je vidieť, že si opäť dal záležať a investoval veľké množstvo času do štúdia mýtov aj faktov, aby nám mohol rozpovedať kompletný príbeh tohto významného mesta. Dokázal, že naozaj má prehľad.
Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu je štýl písania dynamický so zameraním na podstatné míľniky. Rozprávanie dopĺňa o svoj typický suchý britský humor. Pokiaľ sa čitateľ v problematike mýtov až tak nevyzná, mohol by sa v niektorých menách strácať. Autor však myslel aj na to. Kniha obsahuje prehľadnú časovú os, vysvetlivky pod čiarou a na konci menný zoznam bohov, príšer aj smrteľníkov. Trója je, rovnako ako predchádzajúce dav diely, výborná kniha, ktorú môžem len a len odporučiť.
To je ohromně záslužná věc, převyprávět příběhy z této odporné a zbytečné války, doplnit je vysvětlivkami, uklidnit čtenáře poznámkami, že opravdu není hlupák, když si nedokáže zapamatovat všechna jména a příbuzenské vztahy, nasvětlit některé situace tak, že je poprvé - konečně! - pochopí. :) Jsem nadšená a všem doporučuji. V kontextu současné situace ještě vystoupí tragédie zbytečné války mnohem silněji, než bychom chtěli...
Neuvěřitelně svěží a vtipná "Illias". Přiznávám se, že i když jsem přeskakovala některé pasáže, pořád tu zůstával celistvý příběh i nádherný anglický suchý humor. Je paráda číst si o něčem, co dosud bylo posvátné a nedotknutelné v tak vtipné formě! Olympští bohové jsou tu jaksi sezazení z trůnu a pozemšťané jsou stejní, jako my dneska. Bezvadné čtení, které může nadšence přivést k historii.
Návrat do dětství; v osmdesátkách vycházela převyprávění klasických (nejen) antických děl z pera Pilaře, Zamarovského a dalších - a byla to překvapivě zábavná četba. Stephen Fry komponuje svou verzi z několika zdrojů, takže se objevují motivy, které Homér ve své Íliadě nepoužil a které si ani z převyprávění nepamatuji (např. zavraždění Paridova syna), koření ji britským humorem a doplňuje vtipnými dialogy a vlastními představami o některých situacích (např. trójský kůň pohledem zevnitř, optikou Odyssea). Říkám si, že bych se konečně mohla pustit do původní verze... Každopádně po třech vydařených mýtických travestiích by se mi od Stephena Frye hodně líbila Aeneis.
Zajímavá kniha, která krásně vypráví slavný velký boj mezi Řeckem a Trójou o krásnou Helenu … líbilo se mi, že zde autor zakomponoval i úlohu bohů (jak to bylo v Homérově Illiadě) … na konci knihy je pak i výčet postav, které se objevili v ději …
Mýtus o Tróji miluju. Stejně tak miluju i celou starořeckou mytologii, ale letos jsem na ten trend naskočila naplno. Po skvělé Kirké od Madeline Miller jsem sáhla po Fryovi a nemohla jsem udělat lépe, on totiž dokáže spletitý příběh plný osobních a rodinných vztahů, zrad a vražd převyprávět tak, že máte dojem, že mu rozumíte a dokonce ho i dokážete sami interpretovat. Přínosem je též závěrečný rejstřík postav. Pokud chcete řecké mytologii a jejím souvislostem lépe porozumět, doporučuji. Jeho Mýty jsem si už koupila v krásném ilustrovaném vydání a těším se, až začnu.