Trosečník z Cynthie
Jules Verne , André Laurie
Kniha vypráví příběh chlapce Erika, který byl jako osmiměsíční nalezen u norských břehů v kolébce připevněné k záchrannému kruhu ze ztroskotané lodi Cynthia. Když dospěl, podnikl pátrání po svém původu a shodou okolností při něm jako první vykonal okružní cestu kolem severního pólu.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1967 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyOriginální název:
L'Épave du Cynthia, 1885
více info...
Přidat komentář
Když jsem v místní knihobudce zahlídla růžový paperback s dramatickým názvem Trosečník z Cynthie, mylně jsem se domnívala, že jde o nějakou harlekýnku. Už první prolistování mi ale prozradilo, že půjde o něco úplně jiného. A hele, Verne, od toho jsem něco četla naposledy v minulém tisíciletí, tak proč ne... (Že to ve skutečnosti Verne nepsal, jsem se dozvěděla až tady.) Nakonec to byl zajímavý literární výlet na lodi poháněné palivem z mrtvých mrožů.
Velmi dobrá kniha od André Lauriho a Julese Verna teda spoluautorsrtví Verna je sporné jelikož Verne provedl pouze kontrolní práce a na knize je jeho jméno hlavně z komerčních důvodů.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih v dětství, kterou jsem tehdy četla opakovaně. Před necelým rokem jsem na ni narazila v elektronické podobě a, světe div se, znovu mě ten příběh okouzlil.
André Laurie měl opravdu smůlu, že byl Verneovým současníkem, určitě by si sám zasloužil větší pozornost a uznání.
....jenom poznámka
Trosečník z Cynthie (1885, L’Épave du Cynthia) je dobrodružný román francouzských spisovatelů Andrého Laurieho a Julesa Verna. Vernovo spoluautorství je však dosti problematické. Knihu napsal André Laurie, Jules Verne provedl pouze kontrolní práce a jeho jméno bylo přidáno především z komerčních důvodů. Román nebyl původně ani zařazen do Vernova cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires), i když se dnes v rámci tohoto cyklu mnohdy vydává.
Tahle knížka mě dost příjemně překvapila, čekal jsem maximálně lepší průměr a ono se z toho nakonec vyklubalo dost povedené dílko.
To je taková klasika, že snad ani nemá cenu komentovat. 90 % kluků na tom vyrůstala (než přišly počítače a přestalo se číst).
André Laurie si mě získal něčím jiným, než Trosečníkem z Cynthie. Také jsem se dostal k sešitu Karavana a po přečtení (čestně se přiznám, že to šlo mírně ztuha) jsem zjistil, že onen Verne v titulu píše poněkud jinak. Při zevrubném studiu Julesova díla jsem zjistil pravý stav věcí, což vedlo k pátrání po díle monsieura Lauriea. Trosečník není špatný, ale nesedl mi, což neznamená, že jde o špatné dílo.