Tulák po hvězdách
Jack London
Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Tulák po hvězdách je příběh na pomezí dobrodružného, filosofického a vědeckofantastického žánru, kterou americký spisovatel Jack London napsal v roce 1915. Popisuje v ní život odsouzeného vězně na samotce v kalifornské věznici San Quentin. Vězeň Darell Standing v cele sní a má nejrůznější fantaskní vidiny ze svých minulých životů a cestování v čase i prostoru, což mu pomáhá překonat dlouhou dobu 10 let v izolaci i tvrdé chování strážných Jacka Londona inspiroval skutečný příběh nevinně odsouzeného Eda Morrella, který strávil pět let v samovazbě. Londonovi se podařilo zařídil obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských strážných. Aby člověk mohl zapomínat, musí být duševně zdráv. Neustále si pamatovat znamená posedlost, pomatenost mysli. Upravený překlad z roku 1922.... celý text
Přidat komentář
Ta knížka je jako útěk z reality do světa, kde sny jsou opravdovější než samotná realita. Hlavní hrdina, uvězněný ve své cele, se díky síle své mysli vydává na neuvěřitelné cesty, a já jsem tam byla s ním. Každý jeho krok, každé místo, kam se podíval, jsem prožívala, jako by to bylo moje vlastní dobrodružství.
Londonův popis toho, jak člověk dokáže uniknout z těžké situace jen tím, že se ponoří do svých představ, je neuvěřitelný. Četla jsem to a cítila, že mu úplně rozumím. Kdo by někdy nechtěl utéct ze svého života a žít v krásnějším světě, který si vytvoří ve své hlavě?
Tělo je plytká, marná věc.
X
X
X
(Co by bez něj dělaly ty chudery na Onlyfans a většina vašich kamarádek?)
Překvapilo mě, že některé z příběhů minulých životů se nejen doopravdy staly, ale že se staly přesně tak, jak jsou popsány v knize (třeba ten s osadníky, kteří se v Utahu nešťastně připletli do války s mormony). London nejen že musel mít značný rozhled, ale nebyl navíc líný ověřit si detaily, i když to pro vyznění knihy nemá žádný valný smysl - rozhodně to není historická práce.
Meditativní výlet do sfér literatury, kterou jsem ještě neměl čest potkat. London zde poukazuje na chorobný stav amerického vězeňství (počátku 20. století) příběhem člověka, který díky velkému utrpení byl schopen opustit tělesnou schránku a vydat svědectví o svých minulých životech. Nejde o vítězství ducha nad hmotou. Je to spíš zamyšlení nad nezlomností lidské povahy, nad silou vůle a taktéž i inteligence.
,,Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Jen tělo umírá a pomíjí, duch zůstává.''
Úchvatný román o vězni, který sepisuje, co prožívá poslední roky před svou popravou ve věznici v San Quentinu.
Hlavní postava popisuje své minulé životy, které prožil jako jiný člověk v jiném těle (např. jako trosečník na pustém ostrově nebo jako císař ve staré Korei), neboť ,, duch nemůže zemřít, duch neumírá, jenom tělo umírá.''
Návrat k oblíbenému autorovi mého mládí, kdy mě ale tato kniha nějak minula. Strhující příběh o nezničitelnosti lidské vůle, o neutuchající touze po svobodě a lásce je napsán velmi působivě a moderně, čas se na něm vůbec nepodepsal.
Je zajímavé, jak dlouho mi trvalo se k téhle knize dostat, ač jsem o ní věděl prakticky celý svůj čtenářský život. Románům z divočiny a exotických krajů se vymyká a musím konstatovat, že pro mě jde asi o nejnadčasovější a snad i nejlepší Londonovo dílo.
Díky letošní výzvě jsem sáhla po této knize a jak velikým překvapením pro mě byla! Od první stránky mě vyprávění Darella pohltilo, svým stylem působí na čtenáře až důvěrně a hlavně tak důvěryhodně, že jsem po přečtení měla pocit, že Darell Standing skutečně existoval. Kniha je obsáhlá svým záběrem, autor se věnuje historii, otázce víry a náboženství, evoluci člověka i lidství, kritizuje systém (obzvlášť zneužívání moci, trest smrti), vyzdvihuje ideu svobody člověka, hodně a často filozofuje, ale kniha není vůbec nudná, spíše naopak. A líbila se mi idea reinkarnace či existence minulých životů - tím má kniha i duchovní/esoterický přesah. Divila jsem se, kdy a za jakých okolností tato kniha vznikla - je to prostě literární poklad a zařazuji si tuto knihu mezi mých pár vzácných top životních knih. Určitě se k ní zase opět ráda vrátím.
Moje první kniha od Jacka Londona. V průběhu asi jednoho roku jsem na knihu několikrát narazila a říkala si, že je to znamení, že si ji mám přečíst. Anotace mě hodně zaujala, stejně tak tematika duší a cestování do „jiných sfér“, proto jsem si ji vypůjčila, plna očekávání a natěšená, z knihovny. Ale bohužel jsem skončila po pěti kapitolách. Špatně se mi to četlo, většinou jsem po pár stránkách začala usínat, takže jsem se pak ve čtení vracela zpátky a celkově mě to ke čtení knihy vůbec netáhlo. Asi ještě nenastal správný čas k jejímu přečtení. Zatím tedy zůstává nedočtená, proto nehodnotím, a vracím ji zpět do knihovny. Třeba její čas v budoucnu ještě přijde.
Poslechnuto jako audiokniha v rámci ČRo a musím říct, že Jan Vondráček svým hlasem posunul příběh ještě o něco dál. Téma knihy nebude pro každého, je silné a nevšední, avšak děj si Vás podmaní. Je až neuvěřitelné, jak se příběh vyvíjí a hlavní hrdina se od své fyzické bolesti a utrpetí díky svému mentálnímu nastevní dostává do zcela jiných sfér, cestuje a prožívá životy, jakoby ani ve vězení nebyl. Knize musíte dát trochu čas a poslouchat/ číst pomalu a bedlivě, aby Vám něco neuniklo a neztratili jste se.
Rozhodně doporučuji :)
Jan Vondráček čte vskutku tak skvěle, že mě první kapitola nalákala zdolat, za mě lehce kontroverzní, téma knihy. Po polovině jsem podlehla převládajícím negativním emocím a usoudila, že Tulák po hvězdách vskutku není mou sklenicí mléka.
Děkuji interpretovi audioknihy za možnost nahlédnout do odvráceného světa Jacka Londona.
Výrazně souzním s komentáři Tozbee a Metla!
2/2
Tuto fascinující knihu Jacka Londona jsem tentokrát s napětím poslouchala na Můj Rozhlas ve skvělém přednesu Jana Vondráčka. Příběh tuláka po hvězdách a časem je obžalobou justičního systému a zlovůle lidí, kteří často zneužívají svého postavení ve věznicích vůči vězňům. Poutavé vyprávění člověka, který putuje napříč staletími, aby osvobodil své tělo od fyzického utrpení, čtenáře s mrazením v zádech ke knize přiková a nepustí ho, dokud není této strastiplné pouti konec. Vynikající kniha - doporučuji.
Jsem poněkud na rozpacích jak tuto knihu hodnotit. Četl jsem ji na doporučení jednoho mystika, který dokázal dle popisu uvedeném v těle vystoupit ze svého těla a velmi pěkně o ní hovořil.
Já jsem zřejmě dosud nevyzrál a proto mi kniha přišla poněkud rozporuplná. Hlavní postava je vrah, v minulých životech byl uječeným frackem, vydržovaným gigolem, dále trocečníkem, který s gustem ubíjel bezbranné tuleně. Takový člověk si velmi těžko může získat mé sympatie a vysvětlení onoho záhadna mi nepřišlo nikterak osvětlující, což ovšem akceptuji, protože my lidstvo absulutně nic nevíme a jen se umíme vraždit ve válkách a vzájemně se nenávidět. Snad nám bůh odpustí.
Proto jsem dal pouze 3 hvězdy.
Jiná podoba autora dobrodružných románů. Samotný princip, že všechny ty příběhy vypráví fakticky muž odsouzený na doživotí, když je 10 dní ve svěrací kazajce utažené tak, že si musí vsugerovat vlastní msmrt, aby přežil, je skvělý. Tím podle mě předjímá významné americké autory 20. století. Je to zároveň klíč, který Londonovi umožňuje vyprávět cokoliv, přenášet se v čase i prostoru, stav vědomí mučeného hrdiny má skutečně "vesmírný" rozměr, hraničící až s poezií. I když zlí jazykové tvrdí, že tam takhle uplatnil různé střípky původně plánovaných knih, vůbec to nevadí - ta kniha je totiž hlavně humanistickým apelem na nutnost vnitřní svobody a spolu s tím i pamfletem kritizujícím poměry ve věznicích v USA, resp. systému. Klidně bychom našli paralelu s Vyhoďte ho z kola ven (Přelet přes kukaččí hnízdo), protože vzdro hrdiny a síla odejít z tohto světa svobodný, je obdobný.
Velmi oceňuji styl, jakým je příběh vyprávěn. Ta znalost detailů, ich forma a určitá intimní familiérnost působí velmi autenticky, takže člověk odsouzenci věří každé slovo. Vlastně je revoluční udělat hlavní postavou vězně, který čeká na popravu, když uvážíme, že je to úplný začátek 20. století.
Takže skvěle, musím si oživit další Londonova díla.
Páni, to bylo super. Ani jsem nečekala že se mi to bude tak líbit. Moc totiž autora nemusím. Nikdy člověk neví, co zrovna padne do noty. Poslouchala jsem audio, mimochodem skvěle načteno.
Kdysi jsem knihu četla a bodovala třemi hvězdičkami. Teď po letech jsem si ji poslechla ve skvěle namluveném audiu na Českém rozhlase a hodnotím plným počtem hvězd. Asi jsem pro tu knihu časem dospěla... každá kniha čeká na ten správný okamžik, aby se zalíbila.
Štítky knihy
20. století vězení, věznice reinkarnace USA (Spojené státy americké) minulé životy podle skutečných událostí mučení povídkové rományAutorovy další knížky
2020 | Tulák po hvězdách |
2002 | Démon alkohol |
2003 | Bílý tesák |
1974 | Bílý Den |
1988 | Mezi zlatokopy |
Ve věznici u San Francisca si odpykává svůj trest, na jehož konci čeká oprátka, Darrell Standing. Muž, který zabil svého kolegu. Tímto činem si ale onu očekávanou smrt nezasloužil. Tu si vykoledoval až lží jiného vězně, kterému ředitel a jeho kumpáni uvěřili. Ačkoli ředitel má prostředky, kterými chce rozvázat našemu hrdinovi jazyk, jeho síla vůle je několikanásobně silnější. Svěrací kazajka nebo roky na samotce? Nad to vše se houževnatý muž dokáže na dně kobky silou vůle povznést. A tak zatímco Darrellovo tělo zůstává uvězněno, jeho duše osvobozena od pozemského těla, vzlétá k minulosti. A on tak může znova prožívat životy, které už jednou prožil.
,,Pro lásku jsem umíral. Za lásku jsem život dal. Zakrátko mě, Darrella Standinga, odtud vyvedou a popraví."
Četli jste něco od Jacka Londona?
Já v mládí viděla film Bílý tesák, a moc se mi líbil. Knihu jsem ale žádnou nečetla. Proto když přišla nabídka štafety od @denisinsvet_denicek neváhala jsem ani chvilku. Navíc anotace zněla jako něco přesně pro mne. Cestování do minulosti, prožívání minulých životů. No zkrátka čekala jsem obrovskou pecku.
Očekávání ale bylo bohužel jiné než realita. Knihu jsem sice dočetla, ale místy jsem se vyloženě ke čtení nutila. Nevím, zda to bylo překladem nebo příběhem samotným, ale kniha zkrátka nezaujala.
Autor neustále některé věci opakuje. Chápu, že tím chtěl navodit pocit beznaděje a nevyhnutelnosti osudu. Na mne to nicméně působilo spíše rušivě.
Čekala jsem, že kniha bude zabředávat více do hloubky. Pár hlubokých myšlenek k přemýšlení jsem v knize sice objevila, ale že by to bylo vyloženě filosofické dílo, to se říct nedá. A ani příběh není nějak hodně promyšlený. Jedná se spíše o útržky (povídky) z minulých životů.
Nejvíce se mi líbil začátek knihy a poté část, kdy se Darrell ocitl v Jeruzalémě za časů Ježíše Krista.
Jinak byla kniha spíše zklamáním. Ani hlavního hrdinu nebo jakoukoli jinou postavu jsem si nijak zvlášť neoblíbila.
Co ale nemůžu autorovi upřít je velký historický přehled. Obdivuji, že většinu událostí si nevycucal z prstu, nýbrž že se skutečně staly. Dokonce i Darrellův spoluvězeň, Ed Morrell, skutečně žil.