Turingův test
Filip Tvrdý
Podtitul: "Filozofické aspekty umělé inteligence" Co je to inteligence? Mohou stroje myslet? Dokáží lidé myslící stroje zkonstruovat? A nejsou lidé právě takovými myslícími stroji? Tyto a podobné otázky si filozofové kladou přinejmenším od počátku novověku, ale ucelenou podobu jim dal až Alan Turing v polovině 20. století. Tento britský matematik se proslavil nejen svým podílem na rozluštění šifrovacího stroje Enigma, čímž významně přispěl k uspíšení konce druhé světové války, ale také článkem „Computing Machinery and Intelligence“, v němž se bravurně pokusil zodpovědět dříve naznačené otázky. Tato kniha popisuje dějiny intelektuálních sporů, které Turing vyprovokoval, a snaží se obhájit jeho původní stanovisko, podle něhož je myšlení komputačním procesem. Zdá se také, že lidé jsou jen velice komplikovanými stroji, které k činnosti naprogramovaly slepé síly přirozeného výběru.... celý text
Přidat komentář
Podnětná kniha, která případnému zájemci otevírá dveře k složitému, leč srozumitelnému tématu filosofie vědomí.
Veľmi dobre napísaný prierez Turingovym testom, jeho históriou, kritikou a aplikáciou. Mne ako informatikovi trochu vadilo, že pohľad autora je čisto filozofický a málo technický, ale viem, že je autor je filozof a teda mu toto nevyčítam. Trochu mi ale vadili autorove osobné poznámky, ktoré mi neprišli nijak prínosné. Téma je rozobraná veľmi podrobne a čtivo, takže kniha má šancu zaujať aj neinformatika a nefilozofa.
Skvěle napsaná kniha, vysoká erudice autora, který se nebojí i do filozofického tématu zakomponovat špetku nadsázky a humoru (dostala mě doslova propašovaná narážka na Adamsova Stopaře - život, vesmír a vůbec). Autorovi se monografií daří posouvat hranice poznání už tím, že srozumitelným způsobem otevírá svět filozofie i nadšencům z jiných oborů.
Hoci Turing nebol filozofom, vo filozofii ako takej zanechal dodnes výraznú stopu a to aj vďaka mnohým filozofickým komentátorom. Jedným z nich je podľa dostupných informácií aj autor tejto veľmi zaujímavej knihy. Text je zrozumiteľný, vybraná problematika zaujímavá, autor sa nebojí podať vlastný názor (čo je super) a využíva poznatky aj iných veľkých mozgov filozofie mysle, akými sú napríklad Dennet alebo Nagel. Kniha je preto vhodná pre široký záber čitateľov od absolútnych laikov cez informatikov až po fundovaných filozofov.