Tvář jazzu
* antologie , Lubomír Dorůžka , Josef Škvorecký
Otázka jazzu, jeho umělecké a společenské funkce byla u nás často probírána, ovšem ne vždy ze správného hlediska a s pravým porozuměním, což vedlo k četným omylům. Jazz nebyl chápán jako zvláštní hudební projev, ale ztotožňován s určitým životním názorem a životním stylem; ve srovnání s tzv. vážnou hudbou byl často neprávem přehlížen a bagatelizován, kdežto v kruzích zastánců naopak opřádán legendami a mýty. Je to snadno pochopitelné při nedostatku a těžké přístupnosti odborné literatury i přímých pramenů, vydaných v cizině. Kniha Dorůžky-Škvoreckého chce tomu odpomoci tím, že v pečlivém výběru dobových dokumentů předvádí nám „svět jazzu“ v jeho vývoji i složité sociální podmíněnosti. Zajisté nenahradí odborníkovi četbu úplné příslušné literatury, ale upozorňuje ho, kde ji hledat. Hlavně se však obrací k širokému kruhu jazzových zájemců a ctitelů. Pro ně přímými citacemi navozuje atmosféru, ze které se jazz rodí, ukazuje tvrdý život černošských hudebníků i fantastické úspěchy některých z nich, objasní, jak se jazz vyvíjí i obměňuje působením černošských talentů i pod vlivem společenských poměrů, vysvětluje, jak z hudby, jež byla původně výrazem citu, stává se symbol společenské vzpoury, jak spontánní inspirace hudebně neškolených hudebníků se stává uměleckým programem. Nezbytným předpokladem pro plné pochopení citovaných dokumentů, jež často ve zkratce zachycují nejednu lidskou tragédii a v úplnosti a vzájemném propojeni odpovídají na hlavní otázky jazzové problematiky, je předmluva Lubomíra Dorůžky, kterou vřele doporučujeme i těm čtenářům, kteří jsou jinak proti předmluvám zaujati.... celý text
Přidat komentář
Možná se ptáte, proč číst tuhle knihu z roku 1964. Má podtitul Vzpomínky – dokumenty – svědectví. Ano, je to autenticita. Vždyť ji uspořádali Josef Škvorecký s jazzovým publicistou Lubomírem Dorůžkou! Najdeme v ní svědectví o počátcích jazzu v New Oreans, zpovědi muzikantů, jak to bylo, jak se na jazz tančilo v jazzovém věku (20. léta), jak bopeři změnili tuto hudbu (měli svou vlastní řeč, říkali si Puchejři nebo Brácho), jak šel jazz dál do světa, jak i za německé okupace Francie německý poručík sbíral francouzské jazzové nahrávky (i když oficiálně byl jazz zakázán), jak zemřel Charlie Parker u baronky de Koenigswater, jak Dnes je jazz zase dál, ale tu původní atmošku máte šanci nasát právě z této knihy. Tak nasávejte!
Oddíly knihy: Předmluva (Dorůžka), Trocha předhistorie, Hlavní řečiště, Pohled do zákulisí, Jazz je když. Vysvětlivky. Obrazové přílohy. Rejstřík.
Jedním slovem: skvělé!