Tváře
Tove Ditlevsen
Naléhavá novela o bouřlivém manželství, duševní nemoci, léčení a touze psát Spisovatelka a matka tří dětí Lise Mundusová je provdaná za muže, který ji s výmluvou, že přece nebude spát s kusem literatury, pravidelně podvádí. Spisovatelku pronásledují hlasy a pokřivené tváře, je přesvědčená, že se proti ní její hospodyně s manželem spikli, a pod tlakem svých představ a tišicích prášků sestupuje do děsivého světa nemoci, až skončí na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny. Ale není ve skutečnosti jistým druhem nemoci spíše zdravý rozum? A co když je duševní nemoc naopak cestou k osvícení a svobodě? Lise má strach, že ji manžel opustí, ve skutečnosti ji ovšem daleko víc děsí představa, že by už v životě nic nenapsala. Může se pobyt v léčebně stát inspirací? Tváře přibližují zážitek choromyslnosti niterným pohledem hlavní postavy se vší barvitostí prožité zkušenosti. A jak tomu u Tove Ditlevsenové bývá, její kniha pojednává především o bolesti lásky, touze, nevěře a hlavně o psaní.... celý text
Přidat komentář
Tváře přináší další mrazivý příběh o postupném propadnutí v šílenství, který prožívá autorka dětských knih Lise koncem 60. let v Kodani.
Autorka velmi dobře čtenáři ukazuje, jaké to je slyšet hlasy a vidět tváře, které reálně neexistují.
Jelikož se část děje odehrává na psychiatrickém oddělení, lze v této části najít podobu s autorčiným vlastním životem, neboť sama na psychiatrickém oddělení nejednou skončila.
Mně osobně nejvíce zaujaly úvahy nad smyslem umění a životem. Stejně tak jako detailní vykreslení rozvíjejícího se šílenství.
Podtrženo, sečteno: silný román plný podnětných myšlenek, jenž rozhodně stojí za přečtení.
Z četby jsem byl úplně nadšený. Symbolika tváří se mi velmi líbila. Jsem moc rád, že se Tove Ditlevsenová dočkala i svého překladu do češtiny. Doufám, že nakladateltví Host vydá i další její tituly - např. Ulici dětství, popř. Vilhelmův pokoj.
Román Kodaňská trilogie se mi velice líbil, ale tuto knihu jsem nedočetla. Za prvé téma bylo příliš depresivní a také mě nebavilo,že nebylo zřejmé, co je skutečnost a co choré představy hlavní postavy.
Tove Ditlevsonovou známe jako autorku populární Kodaňské trilogie, kde rekapituluje svůj život, dětství v chudé proletářské rodině, partnerské vztahy a vzorce závislostního chování. Jsou to právě prvky smutku, deprese, melancholie a ztroskotání partnerských vztahů,které ve své tvorbě skloňuje nejčastěji. Nový román Tváře je pak především studií jednoho šílenství, rozpadajících se sociálních vazeb a otázky autenticity umělecké tvorby. Titulní postava Lise je úspěšná spisovatelka, která si prochází bojem s duševním onemocněním a krizí partnerského vztahu. Její muž ji neustále degraduje na pouhý kus literatury, se kterým nebude sdílet svůj intimní život a prostor. Navazuje proto po svém povrchni vztahy. Útěchou jsou pro Lise tak pouze její děti, prášky na spaní a občasné návštěvy její přítelkyně - psycholožky. Lise pronásledují navíc zvukové halucinace a rozhodně se v jejich důsledku spáchat demonstrativní sebevraždu. Záhy se díky jejímu rozvíjejícímu se šílenství ocitá na uzavřeném psychiatrickém oddělení, kde postupně propadá do hlubších fází nemoci. Román je nesmírně silný svou výpovědní hodnotou i detailnějšími popisy vnitřního psychického prožívání hrdinky. Kniha této dánské autorky opět nezklamala a přinesla poutavou četbu plnou podnětných myšlenek a sociálních sond.
Autorovy další knížky
2022 | Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost |
2024 | Tváře |
1980 | Ulica detstva |
Jak malý je krůček od toho se dostat na psychiatrii, kde je hranice únosnosti. Manžel, který podvádí, hlasy, které našeptávají....Sonda do jedné mysli