Učebnice jazyka Java
Pavel Herout
Učebnice jazyka Java je knihou, která Vám pomůže překonat první úskalí tohoto programovacího jazyka. Naleznete v ní to, co pro začátky svého programování v Javě potřebujete, ale nečekejte, že je v ní vše – takové množství informací není možné vtěsnat do žádné knížky. Protože problematika programovacího jazyka Java je značně rozsáhlá, jsou v této knize podrobně vysvětleny aspekty jazyka, který se pravděpodobně nebude v blízké době výrazně měnit. Programování grafických uživatelských rozhraní, práce s knihovními třídami, atp. jsou náplní dalších dílů. Kniha je založena na výkladu pomocí příkladů, jichž zde naleznete více než 200. Kromě nich se setkáte s množstvím poznámek, dobrých rad a varování, které byly sepsány na základě zkušeností s tímto jazykem. V knize také naleznete množství odkazů na vzájemné souvislosti, což by Vám mělo pomoci k vytvoření potřebného nadhledu. Ke knížce si můžete zdarma stáhnout více než čtyři sta kompletně odladěných programů. Na knihu volně navazují knihy "Java - grafické uživatelské prostředí a čeština" a "Java - bohatství knihoven" a "Java a XML" od stejného autora.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
2002 | Učebnice jazyka Java |
2008 | Učebnice jazyka C |
2008 | Učebnice jazyka C. 2. díl |
2008 | Java – bohatství knihoven |
2007 | Java a XML pro Javu 5 i 6 |
Když napíšu, že je to v češtině jedna ze základních příruček pro jazyk Java, tak nebudu daleko od pravdy. Spousta mých vrstevníků s touto učebnicí zvládala své první kroky programování v jazyce odlišném třeba od PL/SQL, Basicu, 4GL nebo C#.
Zvládnout jazyk bohužel nestačí. Sama Java má kvanta vlastních knihoven a nad nimi je vystavěno nepřeberné množství frameworků, programovacích kompletů, zvládajících v podstatě jakýkoliv problém či zařízení.
A v tom bývá problém. Je jich mnoho a z hlediska názvosloví, ač používají jako základ angličtinu, se v podstatě jedná o další dialekty. Existují i různá vývojová prostředí, která sice ukazují "jak" konstrukty používat, ale už nic neříkají o tom "proč" - to je možná největší úskalí většiny podobných příruček.
Rovnováha mezi jednoduchostí jazyka a komplexností knihoven se mnohdy hledá velmi těžko, pokud není na začátku nějaké jednoznačné zadání (např. ovládání výtahu). Navíc, i jazyk Java se za těch pár dekád taky vyvinul a stal se (hlavně díky novým a novým knihovnám) složitějším.
Ale kdo se chce ponořit do studia od jednoduchých konstrukcí, s touto knihou má šanci :)
A není Java jako Jawa :D