Učitelkou v Peru
Olga Vilímková
Ve své knize Učitelkou v Peru popisuje Olga Vilímková život horských indiánů ve vesničce Pucamarca i v dalších oblastech And. Autorka líčí každodenní činnosti lidí v průběhu jednoho roku (od března do prosince), tak jak je zažila. Vzpomíná na školní hodiny, drobné příhody s dětmi, na některé výlety. Pozoruje chování místních lidí, jejich morální zvyklosti včetně duchovních a kulturních tradic a porovnává je se situací ve městě a také se způsobem života tzv. ztraceného venkova - izolované vysokohorské komunity Q'eros. Ve druhém vydání knihy je připojena kapitola "Po deseti letech...", která přibližuje aktuální situaci indiánů. Kniha zaujme cestovatele, které seznámí se skutečným životem peruánských indiánů, ale je určena i těm, kteří si chtějí přečíst neobyčejný příběh české učitelky.... celý text
Přidat komentář
Kniha je velmi zajímavá a je psána velmi čtivě. Kdo má rád Jižní Ameriku, tak se z této knihy dozví mnoho informací, jak se tam žije. A jak tam vlastně vypadá obyčejný život v malé vesničce. Knihu rozhodně doporučuji.
Tuto knihu by si měl přečíst každý, koho alespoň trochu zajímají jiné zvyklosti, jiné kouty světa, či jiné tradice. Kdo touží proniknout do světa indiánů a obyvatel Peru, ten si musí přečíst příběh Učitelky v Peru.
Báječná kniha, jejíž báječnost si ještě více uvědomíte, pokud se setkáte s její báječnou autorkou. Olga Vilímková popisuje rok, který prožila v malé indiánské vesnici v Peru jako učitelka. Z celé knihy vyzařuje obrovská láska i úcta k indiánskému etniku, k potomkům Inků, kteří v jistých částech země dodnes žijí svým tradičním způsobem života. Kniha vyšla už před několika lety, proto bylo nové vydání rozšířeno o krátkou kapitolu líčící aktuální (aktuálnější) situaci. Olga Vilímková nepopisuje peruánské indiány s růžovými brýlemi, ale zároveň nesouhlasí s násilnými změnami, se kterými často přicházejí různé neziskové organizace a nadační fondy, rovněž je opatrná i s dáváním "dobrých evropských rad". Mně tato drobná knížečka dala možnost dozvědět se o indiánské kultuře dnešního světa a zároveň jsem díky ní pochopila příběh, který stojí za nadačním fondem Inka, který Olga Vilímková po svém návratu z Peru založila.
Je sympatické, jak autorka uznává inckou kultůru a jakožto učitelka pomáhá malým Inkům v horách nalézt ztracenou hrdost. Z knihy získáte mnoho zajímavých a překvapivých informací o indiánech žijících ve vysokých peruánských horách.
Byla jsem na besedě s Olgou Vilímkovou o této knize, úžasná žena se schopností perfektně vykreslit život v malé vesničce, kde působila jako učitelka indiánských dětí. Velmi zajímavé, poutavé. Normální průměrný Čech si vůbec nedovede představit, jak se v takových podmínkách dá žít. Děkujeme za poučení a doporučuji k přečtení.
Štítky knihy
Inkové etnografie, národopis Peru jihoameričtí Indiáni
Autorovy další knížky
2010 | Učitelkou v Peru |
2014 | Mayové |
2007 | Peru - děti Inků |
2012 | Peruánské mýty a tradice |
Mala som to šťastie precestovať Peru a Bolíviu priamo s autorkou. Knihu som si kúpila krátko pred tou mesačnou expedíciou priamo od nej a bol to neskutočný zážitok - čitateľský aj cestovateľský. Niekoľko detí, rodičov a iných aktérov z knihy som spoznala osobne v roku 2011, strávila čas na popisovaných miestach, a to umocnilo moje vnímanie textu. Nehovoriac o tom, že pani Vilímková je neobyčajná žena s láskavým srdcom, ktorá príbehy "svojich" indiánov skutočne žila, ale nikdy im nevnucovala našu mentalitu, chápala ich. Doporučujem prečítať, pretože toto je pravda podaná s láskou... Mnohí už doštudovali a majú svoje rodiny, niektorí zmienení už medzi nami nie sú, ale v mojom srdci ostanú navždy, aj ich prekrásna zem.