Učitelkou v Peru
Olga Vilímková
Vzpomínky české učitelky na jeden školní rok strávený v horské vesničce Pucamarca v peruánských horách. Autorka vzpomíná na svůj pobyt v horské vesničce Pucamarca (provincia Urubamba, departmento Cusco, Peru) v roce 2001, kde působila jako dobrovolná učitelka indiánských dětí. Autorka popisuje život peruánských indiánů, pozoruje jejich chování, společenské vztahy a poukazuje na duchovní kulturu, zvyky a tradice. Každá kapitola tvoří jednotlivý drobný příběh. Část publikace se snaží přiblížit způsob života izolované horské komunity tvz. Q’eros, která je opředena četnými mýty a pověstmi. Kniha obsahuje i podrobné líčení výletů po peruánských horách (ledovec Qoyllor Riti, Cusco - hlavní město bývalé říše Inků, Machu Picchu, jezero Titicaca). Veškerý text je provázen autentickými krasbami peruánských dětí a přílohu tvoří barevné fotografie. Kniha zaujme cestovatele, etnografy a všechny zájemce o indiánské kultury.... celý text
Přidat komentář
Kniha je velmi zajímavá a je psána velmi čtivě. Kdo má rád Jižní Ameriku, tak se z této knihy dozví mnoho informací, jak se tam žije. A jak tam vlastně vypadá obyčejný život v malé vesničce. Knihu rozhodně doporučuji.
Tuto knihu by si měl přečíst každý, koho alespoň trochu zajímají jiné zvyklosti, jiné kouty světa, či jiné tradice. Kdo touží proniknout do světa indiánů a obyvatel Peru, ten si musí přečíst příběh Učitelky v Peru.
Báječná kniha, jejíž báječnost si ještě více uvědomíte, pokud se setkáte s její báječnou autorkou. Olga Vilímková popisuje rok, který prožila v malé indiánské vesnici v Peru jako učitelka. Z celé knihy vyzařuje obrovská láska i úcta k indiánskému etniku, k potomkům Inků, kteří v jistých částech země dodnes žijí svým tradičním způsobem života. Kniha vyšla už před několika lety, proto bylo nové vydání rozšířeno o krátkou kapitolu líčící aktuální (aktuálnější) situaci. Olga Vilímková nepopisuje peruánské indiány s růžovými brýlemi, ale zároveň nesouhlasí s násilnými změnami, se kterými často přicházejí různé neziskové organizace a nadační fondy, rovněž je opatrná i s dáváním "dobrých evropských rad". Mně tato drobná knížečka dala možnost dozvědět se o indiánské kultuře dnešního světa a zároveň jsem díky ní pochopila příběh, který stojí za nadačním fondem Inka, který Olga Vilímková po svém návratu z Peru založila.
Je sympatické, jak autorka uznává inckou kultůru a jakožto učitelka pomáhá malým Inkům v horách nalézt ztracenou hrdost. Z knihy získáte mnoho zajímavých a překvapivých informací o indiánech žijících ve vysokých peruánských horách.
Byla jsem na besedě s Olgou Vilímkovou o této knize, úžasná žena se schopností perfektně vykreslit život v malé vesničce, kde působila jako učitelka indiánských dětí. Velmi zajímavé, poutavé. Normální průměrný Čech si vůbec nedovede představit, jak se v takových podmínkách dá žít. Děkujeme za poučení a doporučuji k přečtení.
Štítky knihy
Inkové etnografie, národopis Peru jihoameričtí Indiáni
Autorovy další knížky
2010 | Učitelkou v Peru |
2014 | Mayové |
2007 | Peru - děti Inků |
2012 | Peruánské mýty a tradice |
Mala som to šťastie precestovať Peru a Bolíviu priamo s autorkou. Knihu som si kúpila krátko pred tou mesačnou expedíciou priamo od nej a bol to neskutočný zážitok - čitateľský aj cestovateľský. Niekoľko detí, rodičov a iných aktérov z knihy som spoznala osobne v roku 2011, strávila čas na popisovaných miestach, a to umocnilo moje vnímanie textu. Nehovoriac o tom, že pani Vilímková je neobyčajná žena s láskavým srdcom, ktorá príbehy "svojich" indiánov skutočne žila, ale nikdy im nevnucovala našu mentalitu, chápala ich. Doporučujem prečítať, pretože toto je pravda podaná s láskou... Mnohí už doštudovali a majú svoje rodiny, niektorí zmienení už medzi nami nie sú, ale v mojom srdci ostanú navždy, aj ich prekrásna zem.