Ucivilizovat se k smrti? – Cena, kterou platíme za pokrok

Ucivilizovat se k smrti? – Cena, kterou platíme za pokrok
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495811/bmid_ucivilizovat-se-k-smrti-cena-kterou-S1e-495811.jpg 4 15 15

Pokrok, základní iluze naší doby, je vyčerpán. Většina z nás instinktivně cítí, že něco končí – vyprahlé prosincové dny, konverzace tváří v tvář nahrazená zomboidismem z hlavy na obrazovku, svět v neustálé válce, politický systém v chaosu. Některé mýty a lži slýcháme tak často, že nám připadají jako pravdy: Civilizace je největším úspěchem lidstva. Pokrok je nepopiratelný. Máte štěstí, že žijete tady a teď... Prehistorický život samozřejmě nebyl bez vážných nebezpečí a nevýhod. Mnoho dětí umíralo v kojeneckém věku. Zlomená kost, zanícené zranění, hadí uštknutí nebo problémové těhotenství mohly být fatální. Byla ale nakonec tato předcivilizační nebezpečí horší než moderní pohromy, jako jsou automobilové nehody, rakovina, kardiovaskulární choroby či technologicky prodloužený proces umírání? Návštěvník z doby před 20 000 lety by byl nepochybně ohromen mnohým z toho, co by zde našel. Ale jakmile by jeho údiv nad iPhony, leteckou dopravou a transplantací jater opadl, co by si myslel o našem každodenním životě? Byl by nakonec více ohromen naším pokrokem, nebo zděšen tím, co jsme ztratili v našem stále se zrychlujícím spěchu do budoucnosti? A není třeba čas položit si možná tu nejpodvratnější otázku ze všech: Žijí moderní lidé, dokonce i ti nejšťastnější z nás, podstatně lépe než naši předkové z předcivilizační doby? Je civilizace jako celek čistým přínosem pro jednotlivé lidské bytosti? Ryan tvrdí, že bychom se měli začít ohlížet zpět, abychom našli cestu k lepší budoucnosti.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)
Originální název:

Civilized to Death: What Was Lost on the Way to Modernity, 2018


více info...

Přidat komentář

Pasadenka
20.08.2022 4 z 5

A příběh pokračuje. Chvilku mi trvalo knížku zpracovat a udělat si názor. Pro mě se jedná o zcela očekávatelné pokračování autorovy předchozí knížky, kde načrtnutou ideu Homo Sapiense pocházejícího ze 150členných tlup přesouvá do přítomnosti a hledá způsob, jak uchopit život ve světě, který jsme si vybudovali.

Chris už je ve svém volném pokračování poněkud odvážnější a citace rozhodně pročistil. Ono to i dává smysl, nakolik základní kámen svých úvah již položil. A o čemže knížka vlastně je? Inu, o tom, že jako druh jsme se vyvinuli do prostředí, ve kterém již nežijeme a že tlak, který je na nás společností vyvíjen jde proti naší přirozenosti. Tuhle tezi pak autor vysvětluje a obhajuje a hledá principy, které by se daly uplatnit v naší (americké) společnosti.

I zde autor chodí po tenkém ledě a hodně lidí popudí, ne-li přímo nas*re. :D Jeden příklad za všechny: „Proč v klucích utlačujete jejich sexualitu? Pak jim z toho hrabe a dělají bordel! Pak se nedivte!“

Jako kritika současné západní civilizace knížka funguje dobře. Nicméně autorovy nápady naráží na realitu a knížka je spíš hezké intelektuální cvičení nežli něco revolučního. Rozhodně nemá šanci zasáhnout větší čtenářskou obec, no po jejím přečtení pak můžete dělat chytré a nějaké lidi i popudit svými neortodoxními argumenty. :)

Celkově se mi knížka líbila. :) Hodně z ní mi přišlo povědomé, protože společenské témata, biologie, paleontologie, … mě zajímají, takže žádné šoky mě nečekaly. :D I když je obálka hnusná (omlouvám se tomu, kdo jí dělal, ale podle ní by mě knížka opravdu nezaujala :D), uvnitř je chutná pecka přehledných argumentů a zamyšlení. :)

Lessana
15.09.2020 4 z 5

Štúdia o tom, že civilizácia nutne neznamená pokrok. Práve naopak. O tom, že mnoho "faktov" o lovcoch a zberačoch ako našich predkoch je nám zámerne predkladaných, aj keď ide o nezmysly. Autor vyvracia mýty o pokroku súčasnej spoločnosti v protiklade so zmysluplným životom v láskavom spoločenstve a dostatku všetkého potrebného (ako to bolo v minulosti).
Zvláštne pôsobí záver poslednej časti o psychedelických látkach, akoby iná cesta k spokojnému životu neviedla... Zrejme autor ešte nezistil, že tú silu má každý človek sám v sebe, ak sa jej dobrovoľne nevzdá, pravdaže.
Škoda je tiež, že sa v knihe dozvieme len to, čo je, čím nás naproti tomu kŕmia, čo by malo byť, ako to bolo, ale PREČO to tak je a KTO SÚ tí ONI, ktorí za všetko môžu, už nie. Buď to autor nevie, alebo nechce povedať. V každom prípade - dobrý dôvod študovať ďalej.