Úděl královský
Jiří Hanibal
Václav II. patří nepochybně k nejvýznamnějším českým panovníkům. Přesto jej historie - naprosto nespravedlivě - odsunuje do pozadí a staví jej do stínu jeho dvou otců - vlastního Přemysla Otakara druhého a nevlastního, druhého manžela jeho matky Kunhuty Uherské, Záviše z Falkenštejna. Václav žil v neklidné době, kdy se o vliv na český trůn doslova rvalo několik evropských panovníků. Poněkud zakřiknutý chlapec, jenž je svým opatrovníkem Otou Braniborským vězněn na hradě Bezdězu, se do Prahy dostává na podnět českých pánů, kteří se domnívají, že jim mladý král nebude bránit, aby vládli jeho jménem jako doposud. Dějově bohatý příběh je plný vášnivých citů, diplomatických intrik i touhy po opravdové lásce. Krále Václava ukazuje jako muže hloubavého, hluboce oddaného Bohu i Českému království, svému údělu i početné rodině. Román je nesmírně čtivý, napínavý, zaplněný desítkami historických i vyfabulovaných postav, které díky autorově peru ožívají a vytvářejí pestrý obraz života na královském dvoře.... celý text
Přidat komentář
Další z knih pana Hanibala, která mě mile překvapila a naservírovala mi bohatý příběh z naší historie o králi Václavovi II., který vládl nadmíru obratně na poli Evropy (Čechy, Polsko a Uhry) spíše diplomacií, než taseným mečem a o to více si ho jako osobnosti naší bohaté historie cením.
Krásný čtivý román o dobrém králi Václavovi. Díky panu spisovateli jsem se dozvěděla, podle koho se jmenuje Vlašský dvůr v Kutné Hoře. Jako děti jsme si myslely, že je to podle oříšků nebo salátu.
Velmi dobře napsaný román o životě Václava II. Žádné zbytečnosti, plno historických reálií, přesto se čte jedním dechem.
U téhle knihy mám strašný problém se začít. Přečetl jsem zatím první kapitolu, která ma čtyřicet stránek, ale byl to teda slušný porod. A přitom je mi to tak líto, protože zatím nemám mimo to autorovi co vytknout. Doufám že se to zlepší..
Souhlasím, že místy je jazyk těžkopádný, což je škoda vzhledem k velkým znalostem autora. Ale rozhodně toho vím o době Václava II. nyní více:-) Co se tématu týče, dávám přednost Deníku Václava II.
Je vidět, že autor má bohaté znalosti historie.Bohužel je nezužitkoval zcela podle mých představ.Kniha postrádá jiskru, je psána suchým stylem, postavy jsou málo uvěřitelné.O Václavovi II. jsem již četla i lepší romány.
Široký záběr do úseku českých dějin, o řadě postav jsem nikdy nečetl ani neslyšel a je zcela zřejmé, že si je autor vymyslel. Ovšem bez nich by kniha nebyla tak čtivá, takže bych ji asi odložil a o době Václava II. bych věděl jen ty odstavce z učebnice dějepisu. A to už se nepamatuji, jestli byly dva nebo tři, auztorova kniha mi řekla daleko víc.
Štítky knihy
Přemyslovci 13.-14. století panovníci Václav II., král, 1271–1305 Záviš z Falkenštejna, 1250-1290Autorovy další knížky
2006 | S pečetí viny |
2014 | Kat lidumil |
2017 | Mrazné květy na skle |
2013 | Neklidná duše Evy z Rožmberka |
2008 | Velmož tří králů |
Dobře napsaná kniha o době jednoho z našich velkých králů. Zřejmě každý čtenář dospěje k závěru, že je škoda, že tento tak schopný král zemřel takto mladý. Některé části však byly pro mne příliš rozvláčné. Jiný čtenář by však tento dojem mít nemusel.