Údolí králů
Kent R. Weeks
Společná práce řady vynikajících egyptologů, archeologů a fotografů dala vzniknout nové nádherné publikaci věnované jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších egyptských památek, Údolí králů. Představuje celou oblast jako komplex, přináší informace o jednotlivých hrobkách, plánky, nákresy a také překrásné fotografie velkých formátů, často z méně známých, či běžnému návštěvníkovi dokonce nepřístupných míst. (hrobky a zádušní chrámy západních Théb).... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2002 , ReboOriginální název:
Valley of the kings
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem si pořídila až po návštěvě Egypta aby mi připomínala místa ,která mě tak uchvátila. Teď jsem ji po letech znovu prošla. Krásná publikace plná fotografií, map. Ukazuje mnoho míst kam se normální člověk nemá šanci podívat.
100%
Překrásná!
Tuto knihu si koupil přítel a já se do ní později taky začetla. Pro mě to byla cesta plná tajemství a objevů, dozvěděla jsem se tam hodně o historii Egypta, všechno doprovázené skutečně nádhernými fotografiemi.
Úchvatná kniha o historii Egypta. Doplněno fotografiemi, obrázky, mapami.. a o spoustě informací ani nemluvím. Jsem ráda že ji mám v knihovně
Kniha, která musí nadchnout každého milovníka Starého Egypta. Bohatá na informace, přehledná a doplněná řadou krásných fotografií.
Velmi mi vadí jedna věc. A to nešikovnost grafické úpravy. Celkem pravidelně se tu střídají stránky, které vypadají a jsou rozvržené parádně, se stránkami, které jsou vyloženě hrozné. Například tu máte detail, který není sám o sobě ani tak zajímavý, vyvedený přes jeden a půl strany a hned vedle něj celý výjev s několika postavami smrsknutý do titěrného okénka, že sotva rozeznáte siluety. Kniha jako kráva, ale na tohle abyste si vzali lupu. Ani si nedokážu představit, že Rebo vydalo tuhle knihu podruhé v ještě menším formátu.
Například str. 296: To obrovské, oranžové, šmouhaté slunce, zabírající půl stránky, bych klidně vyměnil za scénu ze strany 298, kde Nefertari hraje stolní hru.
Nebo str. 260: Je skutečně ten lev tak zajímavý, že musí zabírat 3/4 strany? Krom toho, nejzajímavější na tomhle detailu je ta malá postava uvnitř lva. Tu však popisek k obrázku vůbec nekomentuje.
Potom hodně iritující je ten malý, dvojitý rámeček. Párkrát se tam objeví něco trefného, tím myslím jednoduchého, co snese tuhle velikost, jako na stranách 308 (dítě) a 320 (vějíř). Ale to, co je v něm na straně 400, je už hodně špatný vtip: scéna se třemi postavami a stolem ve velikosti 4,5x4,5 cm! Stejně tak např. str. 252, 372, 374...
str. 132: Půlka stránky je prázdná, obrázek je scvrknutý do malinkatého rámečku nahoře.
Dále: zbytečné opakování vyobrazení: str. 155 a 156, 327 a 332, 394 a 395...
Tohle byla asi moje první z encyklopedií zabývajících se starověkým Egyptem. Nádherná kniha poměrně podrobně popisující Údolí králů s množstvím skvělých fotografií (nejen) Aralda DeLucy, špičkového fotografa věnujícího se egyptským památkám. Čtenáře seznamuje s celou oblastí Údolí králů jak prostřednictvím obrázků a textu, tak i přehlednými mapkami a plánky jednotlivých hrobek.
Autorovy další knížky
2006 | Poklady Luxoru a Údolí králů |
2011 | Údolí králů - Hrobky a zádušní chrámy západních Théb |
Nádherná encyklopedie podrobně se zabývající Egyptským Údolím králů a dalšími význačnými hrobkami v jeho okolí. Obsahuje spoustu informací, map, plánků a fotografií. Jedinou výtku mám k občas podivným rozměrům fotek použitých v knize - občas jsou zbytečně velké nebo naopak moc malé. Nebýt větších rozměrů knihy jednalo by se o skvělého průvodce po Údolí králů.