Údolí výstrahy
František Ťopek
Kniha komunistického historika, která vykládá události kolem zahraničního odboje a výsadků Silver A, Silver B a Antropoid velmi tendečně v duchu dobové politiky. Líčí parašutisty a odbojáře jako kariéristy a loutky české exilové „buržoazie v Londýně". Parašutisté jsou vykresleni jako floutci, kteří nevědí co mají dělat a porušují veškerá pravidla konspirace. Oním údolím výstrahy v názvu jsou Ležáky. Součástí je bohatá fotografická příloha.... celý text
Přidat komentář
Není to zas až tak tendenční...tedy ne vše ... a za mě- chyby nedělali jen parašutisté, ale i lidi tady doma a dokonce i velcí straníci, některým se to ovšem po válce "zapomnělo". Kdo je bez viny, ať hodí kamenem....Byla to hrozná doba a hrozné bylo i to, jak to později naše vládnoucí strana a vláda všechno zneužila.
Ono to není špatně napsané, líčení osudů parašutistů spojených s atentátem na Heydricha, zrádců mezi nimi i spojených osudů dalších zainteresovaných lidí je docela čtivé a děj má spád, bohužel kniha byla napsaná v tvrdých padesátých letech (rok 1960 je rokem druhého vydání), a tak jsem nedokázal překousnout všudypřítomnou dobovou komunistickou propagandu, ostudným způsobem dehonestující český odboj, řízený z Londýna, ať už samotné parašutisty (zde zásadně nazývané "výsadkoví agenti") či další zapojené osoby doma (pobavilo mě téměř výhradní použití termínu "přechovávač" pro lidi, co s nasazením života parašutisty ukrývali). Čs. exilová vláda v Londýně je v podstatě dávaná na roveň s okupujícími fašisty. Nikde ani zmínka o tom, že oběti vítězství nad fašismem jaksi nepřinesla jen Rudá armáda a že nejen ona fašismus porazila. Vrcholem těchto dobových komunistických zvratků (omlouvám se za ten výraz) je předmluva Josefa Jägermanna. Součástí knihy jsou psychedelické ilustrace, které jsem ovšem moc nepobral, asi tomuto druhu umění nerozumím. Naopak kladem je bohatá fotografická příloha včetně faksimilí dobových dokumentů.
Pokud se čtenář oprostí od komunistických názorů spisovatele Ťopka, je to velmi dobře čitelná kniha o operaci Anthropoid a ostatních výsadkových skupinách z téže doby, napsána výpravnou formou. Jsem ráda, že se ke mně dostala. Údolí výstrahy v každém musí pohnout emocemi a navíc jsem obohacená o detaily z naší historie.
Kniha popisující události kolem atentátu na Heydricha a heydrichiády dle komunistické ideologie. Je však cenným dokladem, jak mohou být dějiny překrucovány, aby vyhovovaly vládnoucím mocipánům. V obrazové příloze jsou mimo jiné fotografie téměř všech povražděných obyvatel Ležáků včetně dětí.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Ležáky heydrichiáda Silver A operace Anthropoid protifašistický odboj komunistický pohled
Autorovy další knížky
1961 | Lidé stateční a ti druzí |
1960 | Údolí výstrahy |
1968 | Ležáky |
1960 | Krasnice |
1965 | Východočeští chemici v boji a práci |
Nu, kajusjoch jistě tui knihu četla (NIKDY!)... Spíše tady krákorá kvůli kreditům. Jistě, kniha je poplatná době vzniku (stejně jako každá literatura faktu). Neexistuje objektivní kniha o výsadkářích, neboť knihy píšou subjekty, které mají své zaměření, svůj vyhraněný názor a vždy je to tendenční. K ideálu se hodnocení faktů z principu nikdy neblíží, vždy do toho autor dává svůj pohled na věc.