Uličník od Písecké brány
Stanislav Vydra
Autorovy vzpomínky na ne příliš šťastné dětství ve dvacátých a třicátých letech 20. století vydané formou klukovského románu. V první části knihy, kterou autor nazval "Talisman", se hlavní hrdina Martin musí vypořádat s problémy, které by nevyřešil mnohý dospělý. Neuspořádáné rodinné vztahy, ztráta sourozenců i častá stěhování. Ve škole se setkává se šikanou ze strany některých spolužáků i učitelů. Dokončí obecnou školu s výborným prospěchem, ale nemůže pokračovat ve studiu na gymnáziu. Je doba hospodářské krize a rodiče na tom nejsou s penězi nejlépe. Ve druhé části, nazvané "Cesta k modrému životu" se osud chlapce obrací k lepšímu. Stává se členem skautského oddílu a mezi kamarády zapomíná na všechna příkoří. Ke knize je připojena autorova vzpomínka na skautská léta a stručný životopis jeho nejlepšího kamaráda ze skautského oddílu a pozdějšího válečného hrdiny, letce, Jana Matějky.... celý text
Přidat komentář
Přiznám se, že při začátku knihy jsem se počal domnívat, že jde o jakýsi sociální román z chudého prostředí, odehrávající se za první republiky, což vskutku není můj oblíbený druh četby. Stále jsem čekal, kdy roli v knize začnou hrát v popisu ohlašováni skauti až jsem se nakonec dočkal. Hlavní hrdina knihy je chlapec Martin, který by v některých svých úvahách a činech mohl být vzorem i slavnému Mirkovi Dušínovi, což mne vedlo k zamyšlení, zda se toto takto skutečně odehrálo anebo zda-li byl autor, skaut Stanislav Vydra veden při vyprávění příběhu chvályhodným úmyslem zapůsobit pozitivně na mladou generaci a nabídnout jim vzor vhodný k následování. Jelikož kniha je rozdělena na dvě části, Talisman a Cesta k modrému životu, viděl bych hodnocení prvního dílu tak na dvě a půl hvězdy a druhého na čtyři. Jak jsem psal, ten první díl mi připomínal sociální román, druhý, který je naštěstí pro mě delší, je už pro mě zajímavější a hlavně konečně tam jsou skauti! Kniha je velmi vhodně doplněna staršími fotografiemi, zachycujícími děje dávno minulé a na konci je zajímavý článek o autorovi a jeho kamarádovi Janu Matějkovi s dalšími fotografiemi. A jelikož jsem historik amatér, toto je pro mě kapka převažující hodnocení knihy na čisté čtyři hvězdy. Přeberte si to každý sám neboť tuhle náročnou a zajímavou knížku není snadné představit a zhodnotit. A snad právě proto nevím, zda doporučit knížku úplně mladým čtenářům, spíše tak od 13 let nahoru včetně dospělých. A nevím, zda-li ti dnešní, třináctiletí až patnáctiletí hoši a děvčata zdolají úspěšně první díl... Nazdar!
Kniha je napsána poutavě. U některých pasáží jsem si říkala, že nemohou být ze skutečného života autora, že se v nich snoubí moc náhod najednou, ale dřív to tak asi bylo a knize tyto pasáže dodávají své kouzlo. Je to taková jiná foglarovka, přišlo mi, že měla trochu jiný nádech, než knihy od Foglara, ale nesla stejné poselství.
Autorovy další knížky
2001 | Tajemství ztraceného tábora |
2006 | Proč a zač bojovali? |
2004 | Uličník od Písecké brány |
1996 | Za zlatem v zemi Gabreta |
1992 | Ve znamení lilie |
Takový strakonický "Malý Bobeš". V pěkném vyprávění podaný příběh samotného autora, popisující nelehké dětství a postupně se zlepšující situaci v rodině během dospívání. Bez obalu podané neduhy tehdejší doby (hospodářská krize, nedostatečná kvalita bydlení, nemoci před objevem antibiotik) a zároveň objevování skautingu, který byl v té době na svém začátku. Od p. Vydry jsem přečetl všechnu beletrii co napsal a tahle kniha se mi líbila nejvíc. Možná i proto, že znám Strakonice a okolí a celá kniha se odehrává v tomto prostředí, takže si člověk dokáže dobře představit místa, která popisuje.