Uloupená hranice: Nefilmoví hrdinové Krušných hor v dramatickém roce 1938
Jaroslav Beneš , Jindřich Marek
Krušné hory – syrový kraj, který tvoří staletou historickou krajinu mezi Čechy a Saskem – mají také syrovou historii, jejíž součástí je i dramatický rok 1938. Právě strážcům této hranice z pohraničních praporů Stráže obrany státu Kadaň a Most je věnována tato kniha autorů, kteří se této problematice věnují již řadu let. Četné dobové fotografie, dokumenty i vzpomínky pamětníků z jednotek Stráže obrany státu ve východním Krušnohoří v roce 1938 nabízejí čtenáři mnohem hlubší pohled na osudovou křižovatku našich národních dějin než kdysi populární filmové drama „Uloupená hranice“ režiséra Jiřího Weisse z roku 1947, které bylo natočeno právě v Krušných horách... Kniha obsahuje 250 fotografií.... celý text
Přidat komentář
Kniha pro opravdové zájemce o historii Krušnohoří z doby před anexí Sudet z oblasti Kadaň a Most. Zabývá se akcemi SOS, 46. pluku a všemi možnými boji s německými iredentisti hlavně ve Vejprtech včetně zrádné Runcimenovi mise. Mnoho událostí je popsáno více než jednou, takže to může někoho i nudit. Výborná je ilustrační část s mnoha dobovými fotografiemi českých hraničářů. Čest jejich památce!
Jindřich Marek nikdy nezklame. Kniha v obdobném duchu jako jeho Hraničářská kalvárie, jen s tím že je zasazena do Krušnohoří. Spousta nového materiálu pro studování osudového roku 1938.
Skvělá kniha i skvělý film! Kdysi opakovala Československá televize Uloupenou hranici každý rok. Dnes je připomínání zločinů sudetských Němců a jejich podíl na likvidaci republiky zapovězené téma. To není dobře, mladí lidé musí znát historii své země, zvlášť v době, kdy jeden z prezidentských kandidátů vyzývá k věčnému míru a prohlašuje, že nezavleče tuto zemi do války. Jak skončila podobná vládní strategie v roce 1938, všichni víme! Nebo alespoň ti, kteří se umí z historie poučit.