Thanos Nezbytný
Dan Abnett , Andy Lanning , Scott Edelman
Ultimátní komiksový komplet série
< 68. díl >
Trhlina - kosmická porucha mezi vesmíry - se opět otevřela a vypustila hrůzy horší než kdy předtím. Z vesmíru známého jako rakoversum se řítí Lord Mar-Vell a jeho démonické nehynoucí jednotky odhodlané zotročit všechny, na které narazí. Strážci galaxie čelící nepředstavitelné přesile uvedou do chodu zoufalý plán, jenž je přinutí spojit síly s největším padouchem vesmíru - s nikým jiným než do smrti zamilovaným šíleným titánem Thanosem!... celý text
Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: 2016 , HachetteOriginální název:
The Thanos Imperative, 2015
více info...
Přidat komentář
Obrovský vesmírný event, kde je Thanos hlavním hrdinou a musí spasit vesmír? To zní zatraceně dobře, že? Jenže je to strašná slátanina. Příběh začíná posledním číslem Strážců Galaxie, kde je Thanos přiveden opět mezi živé a my zjišťujeme proč. Do našeho vesmíru totiž začal pronikat alternativní vesmír, kde neznají smrt a touto rakovinou se snažili všechno nakazit. A aby vniku rakoversa zabránili, sjednotili se všichni vesmírní hrdinové a padouši a začala obrovská bitva. Thanos je tu trochu jako Dr. Manhattan z Watchmenů a obecně člověka nebaví, když tu místo klasické hrozby bojují postavy pouze proti alternativním verzím sebe sama. Škoda.
To byl zase maglajz. Jako u mnohých jiných komiksů mi i tady zážitek kazí má velká nevědomost. I když čtu komiksy už nějaký pátek, tak stejně jsem narazil na řadu postav, o kterých jsem slyšel poprvé. Bohužel americký hrdinský komiks je součástí naší pop-kultury jen chviličku a zatím nejsme na takové úrovni, abychom zvládli tento kousek zkousnout. Ale jinak se jedná o zdařilou a krásně barevnou space operu nevídaných rozměrů.
Námět i zpracování jsou vcelku zajímavé, ale ta šablonovitost eventů Marvelu už mě vážně nebaví. Takže celkově průměrný komiks.
Kdyby kniha "Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný" vyšla v nějakém větším sborníku, kdyby nám tu vycházela celá série "Guardians of the Galaxy", tak mě to bude bavit o něco víc. Takhle ale zůstává u toho, že jsem z příběhu spíše zklamaný, do jisté míry i proto, že jsem se velkou část nechytal. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1204-ultimatni-komiksovy-komplet-68.html
Samotný příběh je fajn a je to příjemná změna se vydat někam, kde jsme moc často nebyli(prozkoumávání galaxie, vesmíru, mimozemšťanů, různých ras, jiných světů atd.) Nejvíce tomuto příběhu ubírá to, že neznáme dopodrobna souvislosti, ostatní příběhy, které jsou důležité a pro českého čtenáře spoustu nových postav, o niž jsme zatím nevěděli. Ten příběh je dost nadupaný, akce střídá akci, hlášky jsou parádní, kresba správně vystihuje osudovost a rozměr daného konfliktu. A o to více mě mrzí, že mě příběh moc nedojímá, že mě na těch postavách, které skoro neznám tolik nezáleží, jako by mě záleželo třeba na Spideym, Daredevilovi nebo Wolverinovi. Star-Lord a Strážci galaxie jsou fajn, a sekundování Novy není špatné, jen je toho až moc pro čtenáře, který je tolik nezná a proto si je nedokáže, tak vychutnat.
„...jestli k tobě přijde smrt a nebude tě chtít pustit... nezapomeň se jí pořádně vyřvat do ksichtu!“ Následkem Anihilační války je vesmír v oslabeném stavu a rozevírající se Trhlina mezi dimenzemi propouští věci, které by v normálním světě neměly existovat. Vše, co má ruce a nohy se staví na obranu křehké hranice. Dan Abnett a Andy Lanning stvořili příběh, který je tak bombastický, že ho nejspíš vůbec nepochopíte. Bez znalosti série Strážci galaxie, a příběhů Anihilace, Dobytí a Válka králů, snad ani nemá cenu se do čtení nezbytného Thanose pouštět. Já se v tom potácel jak slepý slon v porcelánu. Ještě u žádného komiksového vyprávění jsem nebyl tak dokonale ztracený a mimo veškeré dění, jako v tomto případě. Zmatení postav, událostí, motivací, pohnutek, dokonce celých vesmírů. Kdo byl s kým a proti komu, kdo stál na straně dobra a kdo se upsal zlu, kdo se o co snažil, za čím šel a co je probůh špatného na slovíčku „zatraceně“, že ho v tomhle komiksu nahradili patvarem „zakrápeně“? Miguel Sepulveda a Brad Walker na pozici kreslířů odvádějí „zakrápeně“ dobrou práci a některé jejich scény doslova berou dech. Jenže... k vynikajícímu prožitku to nestačí, když nechápete, co vlastně chtějí říct. Pročíst se až do finále byl sisyfovský úkol bez jakéhokoli odškodnění.