Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi

Umění diplomacie: Od Richelieua k pádu Berlínské zdi
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503200/bmid_umeni-diplomacie-od-richelieua-k-pa-5ga-503200.jpg 5 84 84

Zkušený politik-diplomat a historik Henry Kissinger se v jedenatřiceti kapitolách zabývá klíčovými událostmi světových dějin, počínaje dobou kardinála Richelieua přes napoleonské války a velmocenskou rovnováhu devatenáctého století až k dramatům století dvacátého. Zvláště pozoruhodné jsou jeho analýzy současné světové situace, kdy odešel ze scény Sovětský svaz, hlavní protivník Spojených států v období studené války. S důvěrnou obeznámeností dává Kissinger čtenáři nahlédnout do světa nejvyšší – především americké – politiky a líčí i osobní příběhy, které prožil při jednáních se světovými vůdci v roli ministra zahraničí USA.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Diplomacy, 1994


více info...

Přidat komentář

jitrnic
26.09.2024 5 z 5

Klasicky objemná kniha, v níž nás Kissinger seznamuje jednak, dovolím si říct, se svými učiteli či vzory – kromě velkých amerických prezidentů hlavně Bismarckem, Richelieum a Metternichem – ovšem Kissinger se zjevně učil jak z jejich velikosti, tak z jejich chyb, jednak s americkou politikou 20. století, jejími motivacemi, chybami i úspěchy. Seznamuje nás z pozice představitele vrcholného establishmentu, tudíž nám zároveň do značné míry vnucuje, jak by chtěl, abychom to jako čtenáři viděli. A je to přes nesmírnou erudici pohled sebestředně idealistický – pro americkou politiku neexistuje jiná hodnota než absolutní dobro a o žádných jiných postranních vlivech a motivacích nemůže být řeči. Ale takhle zkrátka americká politika funguje a sama sebe vnímá a tahle kniha je ten nejlepší a nejsofistikovanější průvodce myšlením garnitury, která měla a má tak mimořádný vliv na životy nás všech.

patrikZ
23.07.2024 5 z 5

Až se člověk stydí, jak daleko je za autorovými znalostmi a intelektem. I přes svou čtivost se kniha částmi, kvůli náročnosti témat, chápala obtížně. K plnému pochopení je dobrá znalost historie nutností, neboť se kniha zabývá především jejím zákulisím. Osobně jsem si nejvíce poznatků odnesl z posledních 2/3, resp. od začátku 1. sv. války, protože tam už přirozeně člověk ví o dějinách víc. Zároveň mě překvapila svou stálou aktuálností a umožnila více pochopit nynější světovou situaci.


Teopa
24.04.2022 5 z 5

Jakákoliv kniha od Kissingera je dobrá, protože je napsaná čtivě srozumitelně, asi jako když se díváte na zprávy na komerční televizi, kde se vás občas snaží informovat o závažných a důležitých věcech, ale podávají to tak, aby to pochopil každý. No a přesně takhle je psaná tahle kniha. Bez zbytečných odborností a výrazů, které člověk nezná. Občas je potřeba si něco vyhledat na internetu, potože asi málo kdo zná přesně a do detailů všechny události a věci, kterými se H. K. v tomto textu zabývá, ale za ten čas to rozhodně stojí, člověk si utřídí znalosti, o kterých ani možná nevěděl, že tam vzadu v ozku někde vlastně jsou.

M.H.
22.12.2021 5 z 5

Podľa všetkého základné dielo H. Kissingera, syntéza jeho názorov, postojov a skúseností z jeho politického pôsobenia. V niektorých kapitolách ide o výťah z už publikovaných Kissingerových prác (Metternich kap. 4, Bismarck kap. 5). Z hľadisku prístupu ide o historické, politologické a geopolitické dielo. Plus je významné, že sa tu prejavuje aj osobná skúsenosť autora s mnohými opisovanými udalosťami (Čína, détente, vyjednávanie mieru medzi Izraelom a arabskými štátmi).

Ak čítať od Kissingera jednu knihu, tak by to malo byť práve Umění diplomacie. Za mňa aj učebnica/príručka medzinárodných vzťahov od viedenského kongresu po rozpad ZSSR.

Raz som počul rozhovor s vydavateľom: ide o jednu z najpredávanejších kníh vydavateľstva Prostor.

VladimirTetur
14.09.2020 5 z 5

Takhle nějak bych si představoval přednes moderních dějin na střední škole namísto těch blábolů o chartě a Havlovi, co jsme měli kdysi my. Diplomacie je velice praktická dovednost do života, ale Kissinger ji tady zachycuje dost subtilně pomocí dlouhodobého historického kontextu, takže to chce dost odhodlaného a zkušeného čtenáře, aby si to z toho dokázal vytáhnout. Diplomacie pomálu, ale kauzality našich dějin je tu kvalitní dostatek. Ideální zdroj pro syntézu znalostí s díly jako "Bohatství a bída národů" od Landese.

Jurashek
09.07.2020 5 z 5

Základní historický přehled, su(p)rovně napsané a velmi čtivé.

BarboraSalome
14.10.2018 5 z 5

Nádhera. Působivě napsané. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o mezinárodní politiku.

Lukyn96
24.06.2018 5 z 5

Kniha od bývalého amerického diplomata a ministra zahraničí se zabývá nejdůležitějšími událostmi světových dějin od 17. do 20. století. Čtenáři se seznámí s přístupy různých států a státníků k mezinárodním vztahům. Autor také vysvětluje zdroje amerického chování, proč se Spojené státy například zapojují do válečných konfliktů i mnoho tisíc kilometrů od svého území.
Doporučuji všem, kdo se chce čtivou formou něco přiučit o mezinárodně politických souvislostech.

woodward
19.08.2015 5 z 5

Henry Kissinger prostě ví, o čem mluví.

achilles
19.08.2015 5 z 5

Geniální diplomat, perfektní kniha. Těžko psát něco více,to se musí přečíst. Pro zájemce o politiku, diplomacii či historii samotnou povinná četba.

Koňadra
05.02.2015 5 z 5

Jediné, čo by sa tejto rozsiahlej analýze medzinárodných vzťahov dalo vyčítať je možno trošku nadsadzovaný význam USA v dejinách, najmä v dejinách do Druhej svetovej vojny. Ale, s prihliadnutím na autora, sa asi ani nič iné očakávať nedá. Na druhej strane vám Kissinger ukáže mnohé súvislosti medzi historickými udalosťami, ktoré by ste nikdy nehľadali. Vrstevnaté, inteligentne a sviežo napísané, určite odporúčam. Hoci hrúbka knihy môže odradiť, prečítate ju oveľa rýchlejšie, ako by ste očakávali, Kissingerovi nemožno uprieť schopnosť narábať s jazykom. Prečítajte si.