Umění naslouchat: O co přicházíte a proč na tom záleží
Kate Murphy
Žijeme ve světě, kde technologie umožňují neustálou digitální komunikaci a nabízí stale nové možnosti, jak navazovat a rozvíjet vztahy. Přesto se zdá, že nikdo dopravdy nenaslouchá, nebo dokonce ani neví, jak na to. Díky tomu se cítíme více osamělí, izolovaní a méně tolerantní než kdykoli předtím. Novinářka New York Times Kate Murphy chce vědět, co se stalo. Murphy v této fascinující a často vtipné knize vysvětluje, proč nenasloucháme, co to s námi dělá a jak můžeme tento trend zvrátit. Lidsky podává psychologickou, neurovědeckou a sociologickou diskuzi na téma naslouchání a zároveň nás seznamuje se skutečnými odborníky (včetně agenta CIA, moderátorky diskuzní skupiny, barmana, rozhlasového producenta a špičkového prodavače nábytku). Její práce je stejnou měrou kulturní kritikou, vědeckou studií zkoumání i vzrušující výzvou ke změně, která je plná praktických rad a příběhů ze života. Je čas přestat mluvit a začít naslouchat.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2022 , ViaOriginální název:
You're Not Listening: What You're Missing and Why It Matters, 2020
více info...
Přidat komentář
Autorka mi milou a zábavnou formou pomohla uvědomit si, kde dělám chybu v komunikaci. Ze začátku mi to přišlo celkem chaotické, ale časem jsem si zvykla. Kniha nemusí sedět každému, ale já bych ji i přesto každému doporučila.
V knize je několik hodně dobrých argumentů, o kterých víte, ale tak nějak si je plně neuvědomujete. Nemám úplně ráda self-help knihy, ale tuto by si opravdu mělo přečíst hodně lidí (možná většina). Docela jsem souznila s myšlenkou, že zmizelé umění naslouchat je celospolečenský problém a má nečekané návaznosti. Ovšem kniha by mohla být poloviční, moc nemám ráda, když je jedna myšlenka opakuje desetkrát.
Doporucuji precist kazdemu. Dnesni spolecnosti vetsinou chybi aktivni naslouchani druhemu. Jak rikal Dalajlama : Kdyz jen mluvis, opakujes to, co uz vis. Kdyz ale naslouchas, muzes se dozvedet spousty noveho.
Je to text k zamyšlení, který mě bavil i díky tomu, že je vtipný. Nepovažuju ho sice za vědeckou studii, jak se o něm píše, k té má daleko, ale podnětný je.
Jak už se tu psalo, taky nemám ráda, když se jedna myšlenka omílá dokola. Mohlo to být o něco kratší, ale tím, že jsem si to dávkovala na každý den jen 10 stran, tak se to dalo vydržet. Rozhodně to má něco do sebe. V dnešní době mluví každý hlavně o sobě a neumíme si moc naslouchat navzájem, což je hrozná škoda.