Umění zkratky: Jak lépe myslet
Marcus du Sautoy
Říká se, že cestou k úspěchu je tvrdá práce. K úspěchu však často může vést i mnohem rychlejší a snadnější cesta – zkratka. A ve vytváření zkratek, které nám usnadňují život tím, že nám šetří čas a námahu, vyniká zvláště matematika – ta je v podstatě uměním vymýšlet zkratky. Přední britský matematik Marcus du Sautoy svou novou knihou Umění zkratky ukazuje, jak nám díky využívání důvtipných zkratek matematika dovoluje řešit problémy rychle a efektivně. Autor nás provede světem matematických zkratek – od vzorce a diagramu po kalkulus a teorii pravděpodobnosti. Dozvíme se, proč jeden diagram vedl k zásadním změnám ve zdravotní péči, proč je kalkulus největší zkratkou, která kdy byla vynalezena, nebo proč máme díky zkratkám výhodu i před nejvýkonnějšími počítači... celý text
Literatura naučná Věda Matematika a logika
Vydáno: 2023 , Dokořán , ArgoOriginální název:
Thinking Better: The Art of the Shortcut in Math and Life, 2021
více info...
Přidat komentář
Taková dobrá reklama na matematiku. Schovám pro syna až bude schopen takové věci pochopit a nadchnout se pro matematiku.
Nádherná kniha, psaná pro širokou veřejnost, zpřístupňuje i složitá témata zajímavými postupy. Je to dobrodružství hledání zkratek.
Umění zkratky je druhá kniha po Hudbě prvočísel, kterou jsem od du Sautoye přečetl. Musím říct, že se z něj stává můj oblíbený autor. Byť už jsem toho o tématech mnoha kapitol přečetl docela dost jinde, du Sautoyův přístup mi na ně ukázal jiný úhel pohledu. A to samo o sobě může vést k účinné zkratce :-)
Jsem nekritická, protože Marcus du Sautoy je můj oblíbený autor.
Myslela jsem si původně, že to bude víc o logice, ale je to zase spíš "jen" samá matematika. To mně nevadí, ale někoho by to mohlo možná zklamat. Tak s tím počítejte.
Autorovy další knížky
2019 | Hudba prvočísel |
2019 | Co nemůžeme poznat |
2023 | Umění zkratky: Jak lépe myslet |
laikovi přístupné čtení o nejrůznějších matematických fenoménech, inspirované objevy Carla Friedricha Gausse a prokládané krátkými esejistickými intermezzy z autorovy praxe, které odlehčují předcházející výklad náročnější na soustředění (no jo, bacha, jsou tam vzorečky, počty a grafy!)
kapitoly: Vzorec - Počítání - Jazyk - Geometrie - Diagram - Kalkulus - Data - Pravděpodobnost - Sítě
žel kdo má z této oblasti hodně načteno, může být zklamán, že mnoho z řečeného už zná a četl jinde; jinak mě třeba zaujal výklad o prvočíslech (hned mám chuť přečíst si Hudbu prvočísel), využití matematiky v neurologii nebo možnosti sestrojení kvantového počítače a HLAVNĚ: někdy je lépe jít místo zkratky oklikou!