Exodus
Deborah Feldman
Moje cesta do Berlína Pokračování úspěšného románu Unorthodox autorka původně sepsala už v roce 2014, nyní se však ke svému příběhu vrátila a výrazně jej rozšířila. Co se stalo poté, když v roce 2009 vzala život do svých rukou, odešla spolu se svým malým synem z ortodoxní sekty chasidských Židů a zamířila do světa? Deborah cestovala po Americe i Evropě a nakonec zakotvila v nejnepravděpodobnějším ze všech měst… Doplněné vydání knihy Exodus přináší ucelený vhled do její snahy objevit sebe sama a nalézt svůj skutečný domov. Co se stalo poté, co Deborah Feldmanová opustila náboženskou sektu a vyrazila vstříc svému vlastnímu životu? Ve třiadvaceti letech sbalila svého malého syna, pár věcí a odešla daleko od útlaku a izolace své ortodoxní výchovy v brooklynském Williamsburgu. Začíná znovu jako svobodná matka, uprchlice a nezávislá žena, která hledá komunitu, kam by mohla patřit… Nejprve se vydává do New Yorku, cestuje po Spojených státech, po celé Americe a nakonec zamíří do Evropy, aby zmapovala život své babičky před holocaustem a během něj – a konečně nachází své místo v nejnepravděpodobnějším ze všech měst… Pokračování úspěšného románu Unorthodox autorka původně sepsala už v roce 2014, nyní je však výrazně rozšířila. Doplněné vydání knihy Exodus je tak hluboce dojemným zkoumáním povahy paměti i generačního traumatu a silným příběhem o nalézání smíru se sebou samotným i s celým světem.... celý text
Přidat komentář
(SPOILER)
Pokud jste četli Unorthodox, určitě vás zajímalo, jak to bylo s Deborou dál.
V knize Exodus Deborah otevřeně vypráví jaké to bylo být svobodnou matkou, která se protlouká životem na Manhattanu, potom v Nové Anglii. Nemůže se spolehnout na svou rodinu, protože ta ji zcela zavrhla ( a příbuzní jí doporučují, aby radši spáchala sebevraždu).
Přitom si klade otázky, jak ji formovalo přísné ortodoxní prostředí, neustálá přítomnost přežití holokaustu... Seznamuje s novými lidmi a prožívá milostné vztahy.
Nakonec se vypraví do Evropy po stopách své milované babičky.
Po přestěhování do Berlína nás provede napínavým pátráním po předcích z matčiny strany a jedním procesem s poslancem neonacistou.
Při to všem se z Deborah stává člověk vyrovnaný s rodinnou minulostí.
Nějaký čas jsem váhala, jestli se do pokračování Unorthodox pustit. Ovšem autorčina prvotina ve mně pořád doznívala, tak jsem se rozhodla přečíst si i Exodus. A nelituju. Bylo pro mě zajímavé sledovat, jak se dál odvíjelo hlavně vnitřní prožívání autorky, jak hledala - a nalézala - svou identitu. A bavilo mě to, obohatilo. Ne že bych s Deborou nějak zvlášť souzněla, jelikož (naštěstí) pocházím z úplně jiných podmínek, ale je pro mě zajímavá. V knize nabídla obohacující pohledy a vznesla otázky, které by mě třeba nenapadlo (si) položit (nejsem Židovka ani židovka). Optikou člověka zabývajícího se i systemickými konstelacemi také oceňuju, jaký kus práce udělala pro svůj rod (a sama by se bez ní nejspíš moc neposunula). Kniha se mi četla dobře, ač některé pasáže byly za mě zbytečně podrobné, jiné zase zkratkovité.