Úsměv Štěstěny

Úsměv Štěstěny
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441861/bmid_usmev-stesteny-YF2-441861.jpg 5 89 89

Waringham série

Anglie 1360 Po smrti svého otce, bývalého hraběte z Waringhamu, uprchne dvanáctiletý Robin z klášterní školy. Vstoupí do služby jako stájník na statku, který kdysi patřil jeho rodině. Jako syn údajného velezrádce patří k nemajetným a je odkázaný na milost vrchnosti. Především Mortimer, syn nového hraběte, šikanuje Robina, kde jen může. Mezi chlapci vznikne smrtelné nepřátelství. Ale Robin jde svou cestou, která ho posléze zavede zpět do světa šlechty a rytířství a nakonec i ke dvoru. Po boku charismatického vévody z Lancasteru prožije polní tažení, vzpoury a politické triumfy – a setká se s ženami, které jsou stejně krásné jako nebezpečné. Ale kolo Štěstěny se točí nepřetržitě dál, a zatímco Anglie se pod vládou mladého, nezkušeného krále řítí do zkázy, Robin náhle znovu stojí proti svému dávnému nepříteli…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Brána

Das Lächeln der Fortuna, 1997

socka123
24.01.2022

Úsměv štěstěny bylo nádherné čtení. Mám ráda, když má kniha příběh a ten je zasazen do života té doby, 14. století v Anglii, což je moje srdeční záležitost. Je vidět, že to neměli lehké jak obyčejní lidé, tak ale i šlechta a panstvo, v té době si životem nebyl jistý nikdo.
Těším se na další romám autorky, přečetla jsem všechny a nebyla zklamána nikdy.

LucieT
22.01.2022 5 z 5

Za mě pecka, moc se mi kniha líbila a příběh mě úplně pohltil. I jsem často ve volném čase přemýšlela nad tím, jak se osudy postav budou vyvíjet dál... a to se mi upřímně často nestává:-). Jedinou nevýhodou je těžký svazek knihy, který se špatně přenáší/drží, nedejbože když vám spadne při usínání na hlavu:-DD.

Sidonka3
03.12.2021 4 z 5

Dobrodružný rytířský epos plný napínavých až úžasných příhod, životních zvratů a intrik, které hltáte se široce rozevřenýma očima a vše vidíte živě před sebou. Je zde barvitě vylíčen běžný a vznešený život lidí ve 14.st., tentokrát nahlédneme do historie Anglie. Pokud je to Váš první román od této autorky, tak myslím, že nebudete zklamáni, patří mezi ty nejzdařilejší. Je napsaný tak akorát na dobré vstřebání: svižně, lehce, jasně, rozumně, aniž by zatěžoval nadměrnými nároky. Dříve jsem si nemyslela, že mi budou zajímat polní tažení, souboje a vzpoury, nicméně s Gablé je to snadné!

Recept mé staré dobré známé, R.Gablé, je stále stejný, smíchaný z totožných ingrediencí a přesto mě pořád baví. (Následují DROBNÉ SPOILERY): Nakoukneme do dávné historie s fiktivními i smyšlenými postavami, hrdina je zpočátku šlechtic, pak se dostane na dno buď jako psanec, rukojmí nebo jako v tomto případě chudý pacholek - stájník na statku, aby se zase mohl vyšvihnout mezi nejvyšší šlechtu. Prohry, vyrovnávání se s nimi, strmé stoupání vzhůru a krátkodobější pády, to jsou taková známá kolečka s dobrým koncem.
Samozřejmě ani tady nechybí další autorčin typický rukopis a prvky: nechybí antihrdina (mocný sadistický až polovyšinutý padouch, který si zasedl na hl.postavu), spojenectví s králem nebo přátelství s princem a pobyt na královském dvoře, včetně válečných příhod a lásek k nevhodným nebo zakázaným ženám, zneužitá sestra... A ani zde nechybí láska k řemeslu, Robin je spojen s péčí a chovem vzácných koní, ke kterým má (samozřejmě) nevšední nadání.
I když se G. opakuje, naštěstí nenudí a s každou stránkou baví! Jediné co mi trochu kazí dojem jsou ty zázračné záchrany v pravej čas. Pokud má být hrdina mučen a popraven, zívám. Vím, že vždy se o stránku dál nepřekvapivě zjeví zachránce, který postavu vynese z bídy nahoru. I kvůli této neinvenčnosti a místy horší uvěřitelnosti dávám 4*, kdyby to byl můj první autorčin román, dala bych plný počet.

"Je hrozné, když se svět vymkne z kloubů a člověk není tím, za co se celý život považoval."

Bedur
06.10.2021 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Nevěřil bych, jak rychle uteče přečtení 1000 stran. Děj plný zvratů a nečekaných událostí, ani okamžik mě kniha nenudila. Název knihy je vybrán dokonale. :) Určitě doporučuji.

nero 13
29.08.2021 5 z 5

Úsměv Štěstěny patří mezi nejobjemnější knihy které jsem četl, a to měla původně před seškrtáním ještě o 300 stran více, těch téměř 1000 zbývajících je nabito informacemi o dění v Anglii druhé poloviny 14. století, události z této doby byly prapříčinou Války Růží která naplno vypukla o více než půl století později.
Tím vším čtenář prochází sledováním osudů rodiny hraběte z Waringhamu a budeme tím procházet dál, protože Úsměv Štěstěny je první díl Waringhamovy ságy, ve druhém díle pokračuje Stoletá válka a podíváme se v ní na bojiště v Azincourtu, třetí díl nás provede Válkou Růží, čtvrtý obdobím legendárního Jindřicha VIII. Tudora, pátý vládou jeho dcery Alžběty I. a šestý se časově vrací na přelom 12 a 13 století do doby Richarda Lvího Srdce a jeho bratra Jana Bezzemka.
Úsměv Štěstěny má i českou stopu, manželka Anglického krále Richarda II. byla dcera Císaře a Českého krále Karla IV. Anna Lucemburská, je pravděpodobné že právě prostřednictvím členů její družiny a zvýšeným počtem českých studentů na Anglických univerzitách po jejím sňatku se do Čech dostalo učení Johna Wycliffa které ovlivnilo Jana Husa a další české učence a vedlo ke vzniku Husitského hnutí.

Jenny46
28.08.2021 5 z 5

Jedním slovem N Á D H E R A !!!!
Máte rádi napínavé příběhy z historie?? V tom případě vás jistě potěší další kniha od autorky...
Když jsem viděla počet stránek přes 900 měla jsem strach, že příběh bude zdlouhavý, ale stránky mi utíkali pod rukama. Moc jsem si čtení užila. Vše už je tady napsané a můžu jen doporučit 5*

Elapheg
26.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Rebecca Gablé je opravdu královna historických románů. I tuto knihu považuji za jednu z perel její tvorby. Robin z Waringhamu uprchne z klášterní školy a když se vrátí do svého rodiště, je vše jinak. Waringham už nepatří jeho rodu. Nový lenní pán Waringhamu má syna Mortimera, který se vyžívá v krutostech na poddaných a nejinak tomu bude i v případě Robina, který pracuje jako stájník ve Waringhamu. Na rozdíl od jiných knih paní autorky, je tato věnována zcela Robertovi z Waringhamu a sledujeme tak jeho dětství, první lásky, život na dvorech šlechticů a následně i na dvoře krále. Setkáváme se zde z mnoha historickými postavami, ale vždy v souvislosti s Robinem a jeho putováním po Anglii a po světě. Je to další perla, i když je zde méně bojů na bojištích, o intriky také není nouze, nechybí zde láska, ale ani nenávist, lačnění po koruně apod, mamon a také bravurně vykreslená chudoba poddaných té doby. Konec paní autorka zaonačila rovněž k mé libosti, takže dávám opět pět hvězd a doporučuji k přečtení všem milovníkům historických románů. Pevně doufám, že si budu v budoucnu moci přečíst další dílko paní autorky.

ZuKo
25.08.2021 4 z 5

Na autorku jsem narazila před 4 týdny a tohle je moje 3 kniha. Čte se to dobře ale musím říci, že mi pomalu začíná vadit osudy šťastný, nešťastný, rány osudu, neštěstí atd.. Možná kdyby ta kniha byla x stránek kratší byla by dokonala. Posledních sto stránek jsem se přemlouvala k dočtení.

Mája777
24.08.2021 5 z 5

Tak tohle bylo dlouhé a náročné čtení. Občas jsem se ztrácela ve vedlejších postavách, ale přehled na začátku a rodokmeny na konci knihy mi pomohly v orientaci. Kniha určitě stojí za přečtení. Sledujeme život anglického šlechtice na pozadí hodně rušných a zajímavých historických událostí. Podíváme se na venkovská sídla, do Londýna i na královský dvůr. Prožijeme několik bitev i víceméně romantické lásky. Je zde prostě všechno, co má mít historický román. Paní spisovatelka umí. Knihu doporučuji a opět mi pět hvězd nestačí.
(24. 8. 21 - 21 892 - 58)