Ústava Země
Thomas Brezina , Josef Šmajs
Něco se stalo. Optimismus z počátku tisíciletí dnes vystřídaly obavy a nejistota. Nejprve euro-americká finanční, pak globální ekonomická a s ní spojená sociální krize, i zdánlivě nesouvisející klimatická změna. Roste hrozba vojenských konfliktů, terorizmu, stěhování či migrace lidí a národů. Skrytě narůstá zásadní existenciální konflikt lidské kultury se Zemí. Chybí nám zkušenost, hodnoty i program pro život v materiálně a duchovně rozmanitém světě. Množí se výzvy ekologicky cítících lidí, vědců a institucí ke změně současné civilizace a nalezení nového vztahu lidí k přírodě. Většinou ještě nejde o ucelené návody na řešení, ale jen o obavy a úzce orientované úvahy, morální apely a soupisy zbožných přání. Dokonce i papež, riskující exkomunikaci konzervativním křídlem církve, vyzval v encyklice Laudato Sí k péči všech lidí o jejich společný planetární domov. A to nikoli jen na základě víry, ale i v souladu s poznatky dnešní vědy. Originální koncepce českého filozofa Josefa Šmajse nabízí univerzálně přijatelné řešení vycházející z ontologické podstaty našich současných problémů. Zdůvodňuje odmítnutí antropocentrizmu a žádá uznání nadřazenosti a práv Země nad právy, svobodami a výsadami lidí. Lidská kultura není pokračováním evoluce přírody, ale opozičním umělým systémem, který dnes Zemi příštím generacím pustoší. Ústava Země může být tou správnou odpovědí – posuďte sami a staňte se spolutvůrci nového duchovního paradigmatu.... celý text
Přidat komentář
„Trvať na ľudskej nadradenosti nad prírodou, neuznávať svojbytnosť, hodnotu a práva Zeme znamená pre ľudstvo kopať si hrob.“
Ústava Zeme je jedna z vecí, ktoré už mali byť uzákonené globálne. V tejto knihe je priblížené jej znenie. Text Ústavy Zeme sa skladá z preambuly a troch hláv, ktoré sú potom rozčlenené na články. Text je v piatich jazykoch, pričom každý je približne na 33 strán. Celý text dal autor online zdarma na stránku ustavazeme.cz, ktorú priebežne aj aktualizuje.
Bohužiaľ, v knihe som sa nikde nedočítal, čo môžeme všetci urobiť pre to, aby sme túto Ústavu pomohli posunúť bližšie ku schváleniu. Nie je to utópia, niečo podobné, deklarace práv Matky Země (Universal Declaration of Rights of Mother Earth), bola už zavedená v Bolívii a sčasti aj v Ekvádore. Ústava Zeme v spojení s riešeniami ponúkanými v knihe Zmena alebo Kolaps (Graeme Maxton) je pravdepodobne tou jedinou reálnou cestou ako čo najviac oddialiť definitívny, ľuďmi spôsobený ekologický kolaps tejto planéty. Sú to veľmi dôležité témy a každý jeden človek by sa nimi mal začať venovať.