Uvnitř psa
Alexandra Horowitz
Člověk a jeho pes... Pes a jeho člověk... Nakolik jsou si ale doopravdy ti dva „svoji“. Rozumíme svému psovi a rozumí pes svému člověku? Kniha známé etoložky Alexandry Horowitzové nám na tyto otázky neobyčejně zajímavým a často překvapujícím způsobem odpovídá. Ano, rozumíme si – ale jen jak kdy. Záleží totiž na tom, abychom psovi ponechali jeho psí pohled a psí hodnoty. Abychom jej brali jako skvělého přítele psího a nikoli jako čtvernohého „člověka“. Základem je totiž vzájemný respekt k osobité povaze toho druhého. To u člověka předpokládá, aby se pokusil vžít do psí mysli (pohybovat se „uvnitř psa“) a podívat se na svět jeho očima – zjistit, co psi vidí, čenichají a vědí... Uvidíme pak, že „psí svět“ je v mnohém odlišný od toho našeho, zkrátka, že jsme se ocitli v jiném světě, plném překvapivých lákadel, nečekaných hrozeb a nových rozkoší.... celý text
Přidat komentář
Tak asi na začátek bych uvedla to, že je tu zmíněno spoustu zajímavostí (prostě populárně-naučná literatura jak má být), na druhou stranu jsou zde části, které jsou spíše filozofického rázu nebo pojednávají o tom, co je všem, kteří o pesanech aspoň něco ví, docela jasné. Je to mix etologie/biologie a evolučních věd. Vhodné nejen pro lidi, kteří si pejska chtějí pořídit.
Hned na začátku autorka zmiňuje: pes není jako my, očekávat od něj chování jako je to naše, je nesmyslné a nebezpečné. Nechme psy občas vyválet v bahně nebo je nekoupejme denně, respektujme, že jsou to pejsci a nečekejme, že na příkazi "k noze" hned automaticky poslechnou a nezlobme se na ně kvůli tomu (protože je to pro ně nepřirozené).
Pejsci jsou výjimečné bytosti a je třeba jim nejen dávat lásku, kterou si zaslouží, ale respektovat i to, že jsou to pejsci a mají také svoje potřeby, které se s těmi našimi nemusí shodovat.
Jinak teda poznámka, teď jsem si vzpomněla, že mě v knížce ještě zarazilo.
Temple Grandin je vědkyně, žena, která má autismus a která se zaobírá de facto chovem zvířat. Není to muž, jak chybně uvedla překladatelka.
Až na příliš rozvláčné popisy věcí a chování zvířat, které jsou asi všem, kromě lidem z USA jasné, moc super knížka!
Zajímavá kniha. Dozvěděla jsem v ní spoustu nových informací. Určitě doporučuji pejskařům.
Nejlepší kniha o psech, na kterou jsem zatím narazila. Není to návod, jak se starat o psa, ale popisuje, jak pes vidí svět a jak ho prožívá. Kniha se mi velmi dobře četla.
Kniha je velmi zajímavá, ale mě osobně se špatně četla. Jinak je tam spoustu zajímavých postřehů. Pomohla mi si uvědomit v jakém světě psi žijí.
naprostá bomba mezi knihami o psech. dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem nevěděla a takovouto knihu jsem hledala docela dlouho. všem mohu doporučit :)
Pro majitele psa, kterého skutečně zajímá, jak jeho nejvěrnější parťák chápe a vidí svět, je tato kniha skutečnou nezbytností. V prvé řadě naprosto objektivně a vědecky vyvrací zaužívané mýty, například že existují "bojová plemena", která jsou od přírody agresivní, že "drsné zacházení zaručuje poslušnost psa" a také že "psi jsou barvoslepí". Ve druhém sledu pak kniha vysvětlí čtenáři velmi podrobně, jak pes chápe svět a jak (a čím) vám může prozumět. Každému majiteli psa doporučuji, možná nejlépe ještě před samotným pořízením psího kamaráda. Možná vám knížka pomůže i rozhodnout, jaký pejsek pro vás bude ten nejúžasnější...
Tuto knihu vřele doporučuji všem, kteří mají doma své mazlíčky. Mám doma tři pejsky a po přečtení této knihy jsem se začala na ně dívat jinýma očima.
Autorovy další knížky
2014 | Uvnitř psa - Co psi vidí, čenichají a vědí |
2019 | Být psem - Následujme psa do světa vůní a pachů |
Spolu s Konejšivými signály a Střetem kultur je v mojí trojce nej psích knih. Skvěle se čte. Je psaná lehce, ale přitom je plná zajímavých myšlenek. Moc se mi líbí, že v knize nejsou pouze myšlenky a názory autorky, ale většina informací má vědecký základ a odkazuje na nějaký výzkum.