Úvod do mezinárodního a evropského práva
Vladimír Týč
Učební pomůcka je určena k výuce stejnojmenného předmětu „Úvod do mezinárodního a evropského práva“. Je skutečností, že právo Evropské unie prostupuje všemi odvětvími českého práva, proto je nepředstavitelné studovat české právo bez návaznosti na právo Evropské unie. Právo ČR tedy nemá jen rozměr vnitrostátní, ale je pojeno s dimenzí širší, a to mezinárodní a evropskou. Úvod do mezinárodního práva je strukturován z hlediska vymezení pojmu a specifiky mezinárodního a evropského práva, mezinárodní smlouvou z hlediska práva mezinárodního a ústavního. Úvod do evropského práva pak zahrnuje pojmové vymezení institutu Evropského společenství a Evropské unie.... celý text
Přidat komentář
Upřímně si do nějaké míry nejsem jist proč tak špatné hodnocení…
Jedná se spíše o jakousi základní prostou kostru mezinárodního práva a práva evropského, respektive jejich povahy a pramenů práva. Pravdou je, že v publikaci sotva najdeme kdovíjak zajímavé, či objevné informace. Učebnice předkládá toliko informace které by patrně měl každý znát už z občanky ze střední, kdovíjak hlouběji nejde. Proto je nezajímavou, ostatně jako samotný předmět „Úvod do mezinárodního a evropského práva“, který je na Masarykově univerzitě povinný. Jistě, jedná se o krátké rychlé shrnutí materie, nic proti tomu. Mě však učebnice nedala v zásadě nic.
Mimoto je nutně zastaralá a jeden vložený list na konci textu tomu výrazněji nepomáhá (Zde podotýkám, že pan profesor Týč pracuje na novém vydání, co jsem tak pochopil.) a zrovna příjemná není ani fixace na Evropské společenství, které je dodáváno (coby ES) za každou zmínku o EU, což je podivné a otravné (to si jen tak ztěžuji, na reálný obsah učebnice to dopad nemá). Učebnice má navíc přes svou malou délku potřebu se neustále roztahovat do zbytečných šířek (neustále vám opakuje, že ve vnitrostátním právu je to jinak, vysvětluje základní pojmy teorie práva apod.). I sám název je vlastně zavádějící, protože žádné konkrétní právní úpravy, což by člověk skoro čekal, v ní nenajdete.
Na straně druhé je fakt, že svou funkci plní. Je to základní kostra přednášek, bez zbytečného „okecávání“ a dlouhých historek. Základní dělení postihuje asi dostatečně. A z osobní zkušenosti mohu říct, že pro průchod zkouškou stačí (ač asi ne na A (které jsem dostal, ano, chlubím se)), byť by bylo lepší snažit se informace pojímat spíše průběžně samostudiem, než z této kratičké publikace.
Štítky knihy
Evropská unie učebnice právo mezinárodní vztahy mezinárodní právo učebnice vysokých škol, skripta Evropský parlament evropské právo
Autorovy další knížky
2006 | Základy práva Evropské unie pro ekonomy |
2013 | Právo Evropské unie |
2010 | Úvod do mezinárodního a evropského práva |
2009 | Soudnictví v institucionální struktuře Evropské unie |
1998 | Česká republika a současný svět |
Četla jsem aktualizované vydání a jsem spokojena. Čte se to dobře, problematika je vysvětlena srozumitelně, takže se dá učit přímo z této "učebnice" a není potřeba výpisků.
Musím říct, že mě to i bavilo. Ač si spousta studentů na předmět stěžuje, mě to přišlo užitečné.
Co se týče zkoušky, tak k ní tahle tenká učebnice stačí. Za mě ideál.