Úvod do teorie verše
Robert Kolár , Petr Plecháč , Jakub Říha
Zájemci o studium verše byli doposud odkázáni na Úvod do teorie verše Josefa Hrabáka (první vydání 1956), knihu dnes již v mnoha ohledech zastaralou. Nový Úvod do teorie verše trojice pracovníků Ústavu pro českou literaturu AV ČR v tomto ohledu představuje současný stav oboru. Teorie verše je zde představena jako disciplína stojící na pomezí literární vědy a lingvistiky, jejíž základní metodologické východisko tvoří soustavné přihlížení k jazykovým předpokladům, srovnávání veršované a neveršované řeči či veršované řeči a teoretického modelu. Publikace zahrnuje všechny základní oblasti teorie verše: prozódii, rytmiku, metriku, rým a strofiku. Autoři metodologicky vycházejí z domácí tradice českého strukturalismu a neostrukturalismu, ale přijímají podněty i z ruského formalismu a tzv. ruské školy, z prací vzniklých v rámci mezinárodního projektu Słowiańska metryka porównawcza, americké generativní metriky či francouzské strofiky. Publikace vznikla souběžně s prací na projektu automatické analýzy českého verše. Autoři tak již mohli využít část Korpusu českého verše a opřít svoje teze o statisíce analyzovaných veršových jednotek. – Vychází za podpory Ministerstva kultury ČR.... celý text
Přidat komentář
Pokud jste se s literární teorií dříve nesetkali, po tomto "úvodu" nesahejte. Publikace se zpočátku tváří jako přehledná a jednodušeji pojatá, opak je však pravdou. Publikace spíše slouží k doplnění a prohloubení teoretických znalostí.
Tato publikace řekl bych krásně vysvětluje podstaty jednotlivých veršů, jejich funkci, tvorbu a i pravidla. Je to přehledná učebnice i s prvky ukázek i obrazových pomůcek. Skvělá volba pro studenty češtiny.