Už je tady zas

Už je tady zas
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1259 1259

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

Albina
01.02.2016 3 z 5

Hm, tu knihu jsem četla na doporučení, ale po přečtení jsem byla v rozpacích - líbila se mně? Nepřišlo mi, že se Hitlerovi podařilo strhnout masy, řekla bych, že ho většina fakt považovala za komika a vážně ho bralo jen pár jednotlivců.
Pokud tedy ta kniha má být varováním před návratem nacismu, tak na mě tak nepůsobila, a podle mě se autorovi záměr nepodařil. Mnohem silněji na toto téma na mě zapůsobila kniha Iry Levina Hoši z Brazílie.
Tři hvězdy za Vůdcovy projevy.

Endy17
18.01.2016 4 z 5

Ačkoliv jde o humoristický román ( a vlastně na hraně sci-fi), místy je až děsivě realistický. Při čtení se nevyhnete úsměvu na rtech ani mrazení v zádech. A každá další stránka to jen umocní.

Isew
18.01.2016 2 z 5

Zoufale mě to nebavilo. Poslouchala jsem audioknihu a i přes skvělý přednes M. Táborského to byla nuda. Nezasmála jsem se ani jednou a nemyslím si, že jsem škarohlíd. Jen mi to prostě nepřišlo vůbec vtipné. Kdyby v ní nevystupoval mediálně vděčný Hitler, tak by po ní ani neštěkl pes. I kdybych připustila, že by Hitler jen usnul a vzbudil se do roku 2011, tak následně popisovaná skutečnost je nereálná. Jak by mohl někdo v době, kdy učitelka, která v rámci výuky nakreslí hákový kříž a dostane pokárání a srážku z platu, hlásat otevřeně nacistickou teorii a nebýt stíhán? Mám ráda nadsázku, humor, ale ten inteligentní a ne pitomý a prvoplánový. Dvě hvězdičky dávám za to, že Vermes upozorňuje na možnost toho, že pokud přijde nějaký charismatický vůdce a na rovinu a přímo pojmenuje všechny současné problémy, pak za ním lidi půjdou. Tak jako šli v třicátých letech za Hitlerem. Historie není jen nudný předmět, je tu od toho, abychom se z ní poučili a nedělali stejné chyby. Pak máme šanci žít lépe. Nejsem naivní a uvědomuji si, že je to bohužel jen utopie.

Hynais
13.01.2016 4 z 5

Chvílemi je to vtipné hodně, chvílemi málo, chvílemi z toho mrazí... Úplný počet hvězdiček dát nemohu, protože se mi zdálo, že tomu něco chybělo: snad větší odkaz na některé současné politiky, kteří neváhají diktátorské metody používat i dnes (ale zajímavé byly narážky i na politiky demokratické:-)), snad určitá větší hloubka myšlenek (ale jak s tím naložit v "ich-formě"?), možná uvěřitelnost některých postav (ale jde o to v satiře?) - nevím... Každopádně za přečtení to stojí, některé souvislosti z předválečné minulosti mi díky knize došly právě až porovnáním se současným myšlením

ZRADO
07.01.2016 4 z 5

Mile překvapen :) četl jsem na doporučení a trochu jsem to podcenil. Humorné ale i hrozivé) satira která má nápad a dobře se čte. Samozřejmě souhlasím s větou použitou v knize a to že za vzestup nacismu a i další jeho fungování je vinou ne jen Hitlera jako vůdce, ale celého tehdejšího Německa, jenž se rádo ztotožnilo s myšlenkou "nadřazené rasy".
Hitler totiž vše v Main Kampfu sepsal a když jsem se dočetl že se někteří vymlouvali že ji prostě nečetli, nedávalo mě to smysl. Kniha s počty výtisků která by mohla konkurovat bibli tehdejší doby, která se povinně dávala každému páru při svatbě, měl ji každý doma ať už úplnou nebo zkrácenou verzi. Chápu ale že stud si našel výmluvu a hodit to na "jednotlivce" a nacizmus bylo poté jediným řešením.

narcisonanis
04.01.2016 5 z 5

Co dělá tuto knihu průkopnickou je, že je to NĚMECKÁ komedie o Hitlerovi. Čtenářům v české kotlině to možná nepřijde, jelikož máme v národní povaze dělat si srandu ze všech a ze všeho včetně nás :) Co já ale vím (a nasvědčují tomu rozpaky při vydání této knihy nejen Německu, ale i třeba rozporuplná hodnocení zde na databázi), když se Němci pokoušejí být vtipní, nacismus je poslední věc, která je jim k smíchu. Ďábel a jeho ideologie byly zkrátka, co se humoru týče, dlouhá léta tabu.
Časy se ale mění a s ním i (nejen) německá společnost; avšak asi nic moc k dobrému. Proto mohl vyjít a uspět i nadmíru vtipný a vkusně napsaný román, který popisuje návrat Hitlera do dnešní doby. Opět šikovně proklamuje své dávné zvrhlé cíle – nadřazenost rasy, diskriminaci menšin, fašismus. Tyto hrozné myšlenky se ale bohužel objevují i v nynější společnosti. Přeje se smrt uprchlíkům, homosexuálům či muslimům. Vermes tak ve své knize nastavuje zrcadlo nám samým. „Vtipné“ (uvozovky, protože jak pro koho) je to, že je to pomocí postavy nejméně očekávané, Adolfa Hitlera.

Annicka
04.01.2016 4 z 5

Ze začátku mi kniha přišla přehnaně pedantská, až trapná. Když Adolf Hitler o každém chlapci mluví jako o členu Hitlerjugend, o každém muži jako o potencionálním členovi SS nebo Wehrmachtu... Inu, autor si chce na Hitlerovi přihřát polívčičku, ale neví jak na to.
Ale čím dále děj postupoval, tím více mi přišlo, že je to normální. Prostě to k té postavě patří. Prostě tak myslí. A i když se dostával dál a dál, říkala jsem si: jo, takhle by to asi bylo. Tohle by asi udělal(i). A přišlo mi to normální.
Až v poslední kapitole jsem se zamyslela, kam až se to kniha dostala... A byla jsem celkem zděšena... Hlavně z toho, že bych nebyla schopna odpřisáhnout, že by se to nikdy nestalo (až na zmrtvýchvstalého Hitlera, samozřejmě).

Honzarek
14.12.2015 4 z 5

I přes můj ne příliš pozitivní postoj k žertování o nacismu super knížka. Takhle má vypadat správná politická satira. :)

nokid
11.12.2015

A.H. by zůstal jen hospodským žvanilem - stejně jako jeden z jeho vzdálených příbuzných, šířící navlas stejné názory, avšak o pár desítek let dříve - nebýt početných mas, které dokázal strhnout s sebou. Polopravdami, na ně navazující sliby které krátkou dobu plnil. Ale pak už jen lži a demagogie. Zkrátka, ďábla nosíme stále v sobě a záleží jen na tom, jestli se vyskytne někdo, kdo toho šikovně využije a nechá ho promluvit. Ano, nebýt historické zkušenosti, migrační i finanční krize by zcela jistě umožnila novodobým fanatikům zvítězit v demokratických volbách a zavést znovu totalitu...

Tozbee
01.12.2015 3 z 5

Kousavá satira. V ČR tahle kniha trefila dobu nejspíš ještě lépe než v Německu. Shodou okolností se mi její čtení sešlo současně s Laskavými bohyněmi J. Littella, takže žádný smích mi nevydržel na tváři dlouho.

"Sensenbrink měl na sobě to, co si zřejmě dnes lidi představují pod pojmem prvotřídní oblek. Snažil se tvářit uvolněně, ale já jsem samozřejmě zaznamenal, že je bledý, byla to bledost hráče, který ví, že neunese prohru, ba co víc, že neunese okamžik, v němž se ukáže, že prohra je neodvratná. Tenhle typ lidí nemá nikdy před očima vlastní cíl, vždycky volí cíl, který slibuje další úspěch, a vůbec nechápou, že takový úspěch nikdy nebude jejich vlastním. Tito lidé doufají, že jsou lidmi úspěchu, ve skutečnosti jsou však pouze jeho průvodci, a protože to tuší, bojí se okamžiku porážky, v němž se jasně ukáže, že úspěch nejenže není jejich, nýbrž že dokonce ani nezávisí na jejich doprovodu. Sensenbrink se bál o svou reputaci, ne o národní věc."

BernardBlack
23.11.2015 4 z 5

Už je tady zase, už je tady zááás...prozřetelnost způsobila návrat "milovaného vůdce německého národa", kterého nezastaví ani "hitlerjugend Ronaldo" či akutní nedostatek chleba (v podobě musli-mské tyčinky:).Brilantní satira nastavující zrcadlo naší pokřivené společnosti a nezapomeňte"Všechno nebylo jenom špatné"...

wiix
20.11.2015 4 z 5

Najskôr som sa obávala témy, avšak nakoniec ma to príjemne prekvapilo a pobavilo, miestami vystrčilo varovný prst spoločnosti.

sabistel
04.11.2015

Jak už tu někdo zmínil - zajímavé téma, ale nesmírně rozsáhle zpracované. K tomuto příběhu by mi šla spíš forma svižnější, dvousetstránkové novely, než čtyřsetstránková kniha s mnoha narážkami politického typu, které nezasvěcení neocení.

GreenTee
23.10.2015 4 z 5

Vzít takto démonickou osobnost, zasadit ji do současnosti a napsat veskrze komediální knihu - už to chce velkou odvahu a spoustu znalostí. Autor Timus Vermes se s tím vypořádal skvěle, po celou dobu jsem žasla, jak se dokáže na věci dívat z perspektivy nacistického vůdce, a přitom zůstat vtipný a nad věcí. Rovněž se mi líbil otevřený konec. Kdo ví, třeba přijde za čas kniha, v níž bude Hitler v politice, jen by asi už nebyla tak odlehčená. Přesto, jak je tato kniha příjemná a jak Hitlera zobrazuje, nesmíme zapomínat, co ten muž skutečně způsobil.

Bilky
17.10.2015 4 z 5

Skvelý námet ale premršťený rozsah. Niekedy je menej viac a ako to nepochopil Hitler vo svojom manifeste Main Kampf a ani vo svojej politike, tak po jeho vzore sa ani VERMES vo svojej knihe nevyhol opakujúcej sa šablone a papagájovaniu Adolfových xenofóbnych svetonázorov.
Ale tým rozhodne knihu nezatracujem, stále ju pokladám za originálnu a nápaditú, miestami vtipnú, miestami filozofujúcu, ale pomerne trefne parodujúcu dnešnú spoločnosť so zameraním sa na masmédia a ľudí okolo nich. Audiokniha je brilatne nahovorená Miroslavom Táborským, jeho Adolf je skutočný naczi, himlhergotdonerweter!

ODPORÚČANIE: pre všetkých konzumentov marketingových agentúr, producentov a ľudí od showbiznisu. Pre nich je to povinná literatúra - teda ak znesú nastavené zrkadlo ;) A keď nie - Dolfi im to dá rozkazom :) 72%

AlesXXX
15.10.2015 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd. Ale pak vás to nutí číst pořád dál.
Zajímavá myšlenka. A děsivě realistické (samozřejmě až na toho Hitlera). Bohužel realita je taková, že lidé nejsou o nic lepší než ti, kteří umožnili kdysi nástup Hitlera k moci. A potvrzuje se to i nyní v souvislosti s uprchlickou krizí. Když slyším jak se na toto téma lidé baví tak mi z toho není moc dobře. Protože stačí jen zaměnit Židy a uprchlíky a je to úplně stejné jako kdysi. Tak jen doufám, že to nebude stejně i pokračovat.

Scatnach
24.09.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Velmi mě zaujala, pobavila i donutila přemýšlet. Určitě doporučuji. Oceňuji historický podklad. :)

permon
18.09.2015 3 z 5

Skvělý nápad, ale hodně historických narážek, které běžný smrtelník nepochopí a tudíž to nutí k přeskakování částí kapitol. Jinak je ale vidět, že je to promakané a několikrát jsem se hodně smál. Konec mohl být také jiný, i za ten jednu hvězdu dolů.

KatChiss
17.09.2015 1 z 5

Asi po dvou týdnech jsem se dočetla na stranu 100. Vůbec jsem se nemohla do knihy začíst a musím přiznat, že jsem se i do čtení nutila. A to se mi nestává, jsem opravdu velký knihomol. Neříkám, že je kniha špatná. Četla se dobře a místy byly i vtipné pasáže, u kterých jsem se smála. Asi mi prostě nesedl žánr. O historii nebo politiku se nezajímám, ale kniha mě zaujala a chtěla jsem si jí přečíst. Dnes jsem to konečně vzdala a odložila ji.

historikola
30.08.2015 5 z 5

Zajímavý příběh. Popravdě jsem, ale doufal v jiný konec. Příběh byl vymyšlený dobře. Bylo zajímavé číst co by se stalo, kdyby se to stalo. Jen doufám, že nebude pokračování :)
Je fakt, že spisovatel pojal příběh výborně. Vlastně se chytil fabulace, že Hitler konec války přežil. Naštěstí je to jen fabulace.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967