Už je tady zas

Už je tady zas
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1259 1259

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

Kubason
10.04.2016 5 z 5

Kniha mě pobavila a moc se mi líbila. Je velice čtivá a v žádných pasážích jsem se nenudil. Bylo velice zábavné "pozorovat" Hitlerův odlišný pohled na věci a události nynější doby. Musím říct, že s některými názory na výmysly moderní doby jsem musel souhlasit.
V některých pasážích působí Hitler skoro jako "klaďas", tento dojem je však vždy zahnán nějakým názorem na Židy apod. Velice zábavné je objevování nových technologií, kdy jsem se několikrát opravdu zasmál.
Bohužel jsem si říkal, že kdyby se návrat Hitlera skutečně stal, mohlo by to probíhat právě tak, jak je to popsáno v knize. Je to opravdu věc k zamyšlení.
Kniha je velice zábavná, já jsem ji její čtení užil a mohu ji proto doporučit.

DomenicaRisa
04.04.2016 3 z 5

Chápu, že u některých lidí se kniha nesetkává s pochopením, ale mně osobně tato satira pobavila. Přece jen je to satira, jejímž úkolem je lidi bavit. Kniha si udržovala vtipný ráz, ale na konci se mi zdálo, že se humorná stránka začíná vytrácet, jak se opět začínají objevovat lidé, zfanatizovaných Hitlerovými projevy a jeho osobností. Na tuto myšlenku mě přivedla věta „Poslyš, už jsi mu řekla,
jak se má ten prcek jmenovat?“ z konce knihy. Hitlera opět brali jako idealizovanou postavu, která je spasí, a zapomněli, k jakým zvěrstvům jeho idee tehdy vedly.
Ač zpočátku velmi vtipná kniha, kde mi vize Hitlera objevujícího mobilní telefon, email či jen počítačovou myš a semafor vykouzlila úsměv na tváři, vtip se nakonec vytratil a zůstal jen náznak rostoucí nacistické ideologie.

happy-smile
03.04.2016 4 z 5

Velice úsměvná knížka. Chvilku se bavíme nad tím, jak Hitler zkoumá nového věci, které v jeho době nebyly, a komentuje k čemu asi jsou a jak jsou užitečné. Potom zase, jak zjišťuje další současné věci a snaží se analyzovat dle svých zkušeností a znalostí z tehdejší doby, jak k tomu mohlo dojít. Další úsměvné okamžiky vznikají tím, jak Hitler pořád opakuje, že je Hitler, a ostatní si myslí, že si dělá srandu a že svými výroky jenom paroduje opravdového Hitlera. V některých chvílích čtenář skoro zapomíná, že to je Hitler a ne nějaký skoro sympatický trouba. Proto autor přihazuje do děje situace, kde se Hitler vyjadřuje k problematice židů. Aby si čtenář uvědomil, o koho jde, a že to není jenom úsměvná knížka, ale že vlastně taky ukazuje, co by se mohlo stát, kdyby tady opravdu byl zas...

baacinka
01.04.2016 3 z 5

Moc nechápu tu kontroverzi kolem knihy. Na základě toho jsem čekala buď knihu plnou drsného humoru, který slabší povahy nezvládnout nebo knihu tak vtipnou, že se potrhám smíchy. Nekonalo se ani jedno. Kniha se pěkně čte, otvírá témata, o kterých by se mluvit mělo, ale dojem na mě nezanechala.
Jediné kontroverzní je to, jak z Hitlera udělali vlastně takovou sympatickou figurku (ale na druhou stranu je zde jeho charakter vylíčen velmi dobře), ale to už tu taky bylo - stejně jako komické postavy nacistů v amerických či fancouzských filmech.
Čekala jsem víc, ale čtení to bylo příjemné a chvílemi jsem se i zasmála nebo dokonce zamyslela.

eva-lupen
31.03.2016 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Akustika je teda příšerná, ale je to tak skvěle načteno Miroslavem Táborským, že jsem to skousla. Bylo to ještě lepší než jsem čekala. Těch skvělých komentářů současnosti... Teda vlastně teď už trochu minulosti. Škoda, že autor nepočkal s vydáním ještě pár let, teď by měl příhodný námět navíc. Ale skončilo to tak, že by klidně mohl napsat pokračování :-). Jen se bojím, že by mu to zakázali vydat...

cérka
31.03.2016 4 z 5

Jestli jsem od této knihy něco čekala, pak to, že knihu vzápětí zavřu a vrátím.
Nestalo se, knihu jsem přečetla nečekaně rychle, s chutí a zároveň se zděšením. Jak aktuální téma !!! Autor má pravdu, vůbec jsme se minulostí neponaučili !!!
V hodnocení odebírám jednu hvězdičku, přece jenom mi sem tam něco chybělo, hlavně konec :-)

Honzeecheck
29.03.2016 3 z 5

Čekal jsem víc... když už si někdo vybere takovýhle téma, tak bych čekal poněkud kontroverznější záležitost plnou černýho humoru. Tohle je taková milá člověčinka, která odlehčenou formou upozorňuje na nebezpečí současných nálad ve společnosti a její krátkozrakost. Ble... naštěstí to není tak hrozný, pár scének je i vtipných, ale spíš postava Hitelra autorovi umožňuje vypořádat si to se současnou německou politickou elitou drsnějším slovníkem než by si jak ostandardní politický komentátor mohl dovolit. Vše to spěje k očekávatelnýmu závěru a nebýt to tak lehce napsaný asi bych šel i pod průměr... takhle jsem rád že jsem to četl ale film mě neláká

Angry
29.03.2016 5 z 5

Timur Vermes uz byl zjevne unaveny z politicke korektnosti prestarlych dedku, kteri se snazi o soucasnou satiru, a vzal to na sebe. Vysledkem je velice chytra kniha, ktera se nevyhyba zadnemu tematu a ktera po vas chce, abyste premysleli.

Hlavni postavou je Hitler - a ne, nejde jen o laciny marketing. Vudce je tady proto, aby vas jeho nekompromisni mentalita vytrhla ze stereotypu a pomohla videt veci kolem v novem, pravem svetle. Je treba rict, ze Vermes na studiu Fuhrerovy osobnosti odvedl vybornou praci, takze si krom vtipnych hlasek uzijete i chladne analyzy naprosteho sociopata a progres krok po kroku, jako za starych casu.

Kniha se vam asi nebude libit, pokud cekate sci-fi. Jak se Hitler dostal do soucasnosti tady neni vysvetleno, jelikoz to pro podstatu neni nijak dulezite, takze necekejte spin-off o tajne spolupraci Tesly s Einsteinem na chrono masine, kterou o x let pozdeji najde Goebbelsova vnucka.
Ja osobne tomu co vytknout nemam.

Johncze
26.03.2016 3 z 5

Fajn kniha, která popisuje aktuální a nedávné dění v Evropě z opravdu originálního a tak trochu kontroverzního (tohle se muselo propagovat téměř samo) pohledu. Hitler baví, ale jak kniha ubíhá a vy se blížíte ke konci, zjistíte, že tam vlastně chybí nějaká dějová linka a celkově vývoj, což někomu nemusí vůbec vadit, ale osobně mi to dost ubralo na čtivosti a rovněž na vyznění závěru.

leos0241
26.03.2016 5 z 5

Kniha je vynikající, podobný satirický genius byl snad naposledy Jaroslav Hašek. Možná vyžaduje trochu znalosti historie, určitě nějakou dávku inteligence, nikoliv však inteligence kavárenského Pepka Vyskoče. Nechápu, jak tu můžou lidi psát, že je mrazilo, to je reakce na úrovni Pavlovovejch psů. Je to hezky napsané, pravda překlad by mohl být lepší, proto doporučuju pro znalé německého jazyka originál, nejlíp německý audiobook namluvený Ch. M. Herbstem. To je ten pán, jehož fotku právě nyní mají zde na stránkách u jména autora knihy. Inu, chybička se vloudí.

pepa4081
25.03.2016 3 z 5

Dost jsem se bavil,ale také bál, že by se to snad mohlo opravdu stát. A bohužel se toho hodně děje. Jinak velmi pěkně napsané.

KLADIK
22.03.2016 5 z 5

Popravdě řečeno jsem očekával naprosto něco jiného. Ale to neznamená, že jsem zklamán. Ba naopak. Čekal jsem humorně něco potrhlého,ale to ne. Je to autorem mistrně ukryta kritika dnešních poměrů nejen v Německu ,ale v celém demokratickém světě.
S názory strýčka Wolfiho v této knize musím jen souhlasit. Jen to chce trošinku číst mezi řádky a netrpět předsudky, že příběh vypraví A.H. (Výborně Můj Vůdce prostě za pět!)

alzbeta4340
21.03.2016 4 z 5

Tahle kniha není pro všechny. Potřebuje alespoň trochu historicky znalého čtenáře se schopností přijmout toto téma jako mrazivou parodii současnosti. Během čtení jsem si několikrát říkala, že měl autor pár odstavců ubrat, na druhé straně jsem se taky několikrát nahlas zasmála, a to se mi tak často u knih nestává.

Peta1607
19.03.2016 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale nakonec pro mě byla zklamáním. Nesedl mi autorův styl psaní a ani děj mě nijak neohromil

Joges
14.03.2016 odpad!

Snažil jsem se začíst, ale námět mi vůbec nesedl. Stěží jsem knihu dočetl. Zprvu jsem si Adolfa představoval jako mátožnou zombie z hororu Dead Snow. Když jsem o něco později viděl ukázky ze stejnojmenného filmu, kde se živý Áda vměšuje do současného dění podobně jako Sacha Baron Cohen v Boratovi, věděl jsem, že tohle téma mi vážně nic nedá. Jediné co musím uznat je, že Vermes jako spisovatel napsal knihu dobře, myslím stylisticky v rámci žánru a tak. A pak ještě některé historické skutečnosti a informace, které jsem jako jediné během četby nasával do podvědomí, byly docela užitečné. Teď když vím, co se za obálkou s černou patkou a knírkem skrývá, mohu zatím neshlédnutý film s klidem vypustit z hlavy. Podobně jako nezáživná kniha mě už neláká.

aginecka
13.03.2016 3 z 5

Svérázná sociologická sonda. Neútěšný obraz problémů lidských i politických se neomezuje na německé reálie, jejich variace se najdou všude v civilizovaném světě. Oceňuju nenásilnost varování, vybalancovanost a hravost příběhu. Proč opisovat nebezpečí nástupu nějakého nového Hitlera, když se může vzkřísit originál?

Salonka
11.03.2016 3 z 5

Tak A je tu zas. Objaví sa zhmotnená chyba minulosti, ktorá sa aj v živnej pôde dnešnej spoločnosti rýchlo zakoreňuje a nepokryte šíri svoje zločinné a neľudské posolstvo. Záleží na nás, ako sa k tomu postavíme. Či sa zasmejeme a vzápätí to benevolentne pustíme z hlavy so slovami „to predsa nie je možné“, či iba nechápavo dvihneme obočie a v rozpakoch odvrátime zrak, či budeme nadšene súhlasiť a spolupracovať, či sa obetujeme zarytému odporu... Obávam sa, že autor nám na príklade prebudenia sa osoby AH v dnešných časoch predviedol ten najhorší, ale žiaľ najpravdepodobnejší vývoj. ´Chyba´ sa opäť dostáva na výslnie prostredníctvom našej pasivity, ignorácie alebo kolaborácie. Ľudstvo je skrátka nepoučiteľné, navyše rado podceňuje hrozby. Nebezpečná kombinácia.

Napriek tomu, že nejde o nijaké veľdielo, bola pre mňa táto knižka nečakane príjemným prekvapením. Autor sa snažil pridržiavať povahových rysov AH a odhadovať jeho myšlienkové pochody – toto sa mu podľa môjho názoru darilo len čiastočne (občas dokonale, inokedy som zostala na pochybách, záleží na uhle pohľadu), ale nenapísal nič neodpustiteľné. Na mnohých miestach do deja vhodne zapracoval skutočne dobré postrehy. Navyše všetko tak akurátne ozdobil cukrovou polevou satirického pohľadu na ´moderných Európanov´.

Záverom chválim ľahučký a prirodzene vyznievajúci slovenský preklad Miša Hvoreckého.

Faiglová
10.03.2016 4 z 5

Kdyby se probudil do dnešní doby a zjistil co se děje, tak by toho asi litoval.

Sova15
10.03.2016 3 z 5

Knížku jsem rychle přečetla, naladili mě na ní při Listování (předtavení v knihovně) a teď jsem zvědavá na film.

ZuzanaL
11.02.2016 5 z 5

Nejlepší, nejvtipnější, co jsem kdy o Hitlerovi četla. Ano, Hitler skutečně není postava dějin k popukání. K popukání je ale současný vliv médií a ovlivnitelnost lidí. Hezká parafráze. Těšm se na film!

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967