Už vím proč 1.
Eduard Škoda , Helena Škodová , Vojtěch Kubašta
Už vím proč série
1. díl >
Bohatě ilustrovaná kniha, u které si čtenář hrdě řekne: Už vím proč! Víte, jak se dělá čokoláda a jak se vyrábí cukr? A proč se sýr jmenuje camembert, či hermelín? Z čeho jíme, pijeme a kde bydlíme? Kdo neví, hned se dozví! A nejen to – i jak vzniká porcelán, mýdlo, látka, nářadí, nábytek, kniha, film a spousta dalších předmětů kolem nás. Poznáte výrobky a jejich výrobní procesy v dobách dávných i nedávných. Bohatě ilustrovaná kniha, oblíbená hned od prvního vydání před několika lety, vypráví o běžných věcech, které mnohdy bereme denně do ruky. Ale teď už si každý čtenář téhle knížky hrdě řekne: Už vím proč!... celý text
Přidat komentář
Koupila jsem synovi (5.5roku). Je to casto celkem slozite (a pro vsechny poucne) pocteni, ale i bavi ho a neda ji z ruky :)
Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.
Čteno malému synovi, který si v ní často prohlížel obrázky a schémata výrobních procesů. Potom mě "zkoušel", jestli znám výrobu papíru atd.... DIddnes se mi vybavuje hadrovina a další suroviny pro jeho vznik.
Jedna ze zásadních knih mého dětství, na které si opravdu dobře pamatuji. Půjčovali jsme si ji na střídačku s bratrem v knihovně a na kreslených dvojstranách si procházeli luxusně ztvárněné výrobní postupy. Stejně tak slova jako "kutr", "difúzní baterie", "autokláv", "omykání" jsem se naučila z této encyklopedie, to vím zcela jistě :D Fascinovalo mě, že v pekárně se na výrobě chleba podílí stroj "vykulovač" a "vyvalovač" a že těsto dělí "dělička" do čtverečků, nebo že z šišky hlíny se dělají hrnečky a z placek talíře :D
Když jsem si ji teď zpětně četla, nepřišla mi ani nějak moc "údernická", samozřejmě až na to, že nesmí chybět příběh o dobývání uhlí, výrobě ocele nebo panelů... Ale jinak je to prostě srdcovka, kterou jsem musela mít, takže proběhla nutná sháňka po antikvariátech :D
Tuto knihu jsme měli doma a moje dcery si v ní hodně početly - super kniha i v dnešní době
V téhle knize jsme dokázali ležet hodiny a hodiny a dopodrobna studovat třeba výrobu mýdla, látky nebo mražených výrobků. Z dnešního pohledu jsou mnohé technologie už zastaralé nebo dokonce v propadlišti dějin, ale jeden nikdy neví, kdy se tyhle znalosti zase budou hodit.
Tuto knížku jsem jako kluk zbožňoval. Několikrát týdně jsem si v ní po příchodu ze školy domů listoval. Opratroval jsem ji, zachovala se v úžasném stavu a dnes si v ní rádi listují mí dva synkové.
Krásně zpracovaná encyklopedie, jen škoda, že ty technologie jsou už trošku zastaralé ;-( , ale přesto má pořád co nabídnout i dnešním čtenářům.
Dodnes si pamatuji na ty Vánoce, kdy jsme s bratrem dostali tuto knihu. :-) Moc se mi líbila.
Knížka, kterou jsme si se sestrou vždycky hrozně rádi prohlížely. Jsou tam moc hezky vykreslené procesy například při výrobě knih, elektřiny a podobně, což je velmi zajímavé. Obzvlášt, když v té době informační technologie nebyly tak pokročilé.
Když jsem byla menší a ještě nebyl internet byla to knížka ze které jsem ráda čerpala vědomosti a myslím že mi pomůže i teď u maturity. Je tam například perfektně vysvětlena výroba oceli a železa.
Samozřejmě jsem četl a miloval už jako malý. Teď to čteme s našimi dětmi a velmi je to zajímá také. Problém už je trochu v zastaralosti některých popisovaných výrobních postupů a velikou vadou na kráse je (alespoň v mém "historickém" druhém vydání) i nepřesné sešití, takže prakticky všem schématům výroby chybí při hřbetu střední cca centimetrová část, někdy ale s docela zásadními informacemi... Celkový dojem: 80%