V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně
Robert H. Davies
Davies odjel do Číny v roce 1988 jako turista. Po dvouměsíčním cestování po Pákistánu se ocitl v ujgurském Kašgaru. Zamiluje se zde do Šarapet, ujgurské ženy, která je už ale provdána a má dceru. Společně cestují tisíce kilometrů, aby získali povolení ke svatbě.Mezitímse však vrátí z vězení Šarapetin bývalý manžel a začíná chystat pomstu. Robertova a Šarapetina láska však přetrvá i tehdy, když se Robert zaplete do obchodování s hašišem. Je zatčen a převezen do Šanghaje, kde je odsouzen k více než osmiletému žaláři. Vstupuje do zcela neznámého světa čínských vězeňských lágrů. Po více než sedmi letech je propuštěn, po celou tu dobu ale společně s dalšími vězni ze Západu bojuje proti zkorumpovanému systému drakonických podmínek čínských vězení. Kniha je obžalobou čínského soudního systému, který Daviese a další cizince využívá jako nástroje propagandy, stejně jako oslavou lásky, která v případě Roberta a Šarapet přetrvá několikaleté odloučení a strádání.... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2010 , Volvox GlobatorOriginální název:
Prisoner 13498, 2002
více info...
Přidat komentář
Tak já musím říct, že mě kniha opravdu zaujala a zanechala ve mě velmi silný dojem.Do té doby by mě nikdy nenapadlo jak to doopravdy v Číně chodí, a zajímavé byly i poznatky z okolních zemí.
Kniha byla na mě příliš zdlouhavá, přeskakovala jsem celé stránky. Téma je zajímavé, ale knížku bych zkrátila.
Téma knihy je velmi zajímavé, popis života v Číně a pak ještě ze samotné věznice, ale bohužel je to napsáno velmi nečtivě a tak nějak tam chybí spousta souvislostí nebo dějů někde v pozadí. Zdlouhavé popisy přírody, zvyků lidí nebo soudních procesů jsou opravdu nezáživné, když je toho moc.
Autorove nevšedné cestovateľské zážitky by si asi chcel prežiť málokto. Prvá časť knižky ponúka pohľad do života v okrajovej čínskej provincií Ujgursko. V skratke ukazuje aj život s spôsob cestovania nezávislých cestovateľov, ktorí sa v tejto oblasti pred štvrťstoročím potĺkali. Druhá časť, keď sa autor dostane do "brucha draka" je zas z iného súdka. Podmienky v čínskych väzniciach sú strašné, hoci cudzinci to majú na základe autorovho svedectva o čosi znesiteľnejšie. Na záver príde aj akési krátke zrovnanie Číny s autorovou rodnou Britániou.
Knižka je písaná vcelku napínavo, dobre sa to číta.
Tuhle knihu jsem četla jedním dechem, z první třetiny je tak trochu i cestopisná a něco málo v ní najdeme i z novodobých čínských dějin. Autor dobře poznal Kašgar, kdysi významné místo na Hedvábné stezce, kde urgujské menšiny žijí takřka stejným způsobem jako před 100 lety. Díky znalosti prostředí i lidí pomohl několika menším dealerům z řad "turistů" sehnat hašiš. Netrvalo to dlouho a byl zatčený. Tuhý režim a komunistická převýchova ve vězení, špiclování a donašečství spoluvězňů vypovídá o systému komunistické společnosti, neméně zajímavý je i přístup jednotlivých ambasád a jejich konzulů ke svým vězněným občanům. Kniha je nyní v prodeji v Levných knihách za 59,- Kč a rozhodně ji doporučuji ke čtení.
Autorovy knížky
2010 | V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně |
Kniha byla velice čtivá a dobrodružná. Je to krásný příběh o tom,jak zcela nepromarnit promarněné roky.