V mé paměti
Leni Riefenstahl
Obsáhlé paměti německé filmové režisérky Leni Riefenstahlové, která svým životem překlenula 20. století a své umění propůjčila politickým ambicím Adolfa Hitlera.
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2002 , ProstorOriginální název:
Leni Riefenstahl's Memoiren, 1987
více info...
Přidat komentář
Berta Helene Amalie Riefenstahl, zvaná Leni. I když prý nebyla členkou NSDAP - snažila se tak, že 95% Partei Genosse strčila do kapsy.
Byl jsem zvědav na její paměti. Mnohastránkovou těžkou knihu jsem zakoupil a dal se do čtení.
Zajímavé faktajs ! Svým způsobem geniální filmařka stvořila (mimo jiné) i dvě "Ódy". Ta první byla na Adolfa Hitlera, film pod názvem Triumf vůle je obrovskou poctou vůdci ( 6.NAZI sjezd v Norimberku). Však Joseph Goebels pravil, že jde vůbec o nejlepší dokument o fírerovi. A to je zlatý zápis do kádrových spisů !
Druhý 2-dilný dokument Olympia oslavuje německého sportovního ducha na OH v Berlíně r.1936 (Kruciš ! Jen Jesse Owens jim to tenkrát pokazil). Byl natočen za veliké peníze s mamutím štábem, který musel ihned splnit každé přání Eine grosse Leni. Film je údajně zařazen mezi 10 nejlepších filmových dokumentů světa ! Bylo po válce a Leni byla strčena US ARMY do basy. Ona i právní týmy vynaložili velké úsilí, aby ji odtud rychle dostali. I v ústavu choromyslných chvilku pobyla. A v roce 1949 byla denacifikována ! Nejprve rozumně odešla do ústraní, potom pomaloučku začala točit (ani nazi, ani komunisty), ale v africkém Sudánu. Umřela ve věku 101 roků (kupodivu na rakovinu. Kniha je zajímavá zejména v dobách její maximální píle-tedy do roku 1944.
Rozhodně zajímavá kniha, Leni není ani za mák sebekritická, za nic se nestydí ani neomlouvá. Celkem čtivá sonda do začátků filmařské branže a třetí říše. Jen ta Leni vás bude možná tak trochu štvát jako mě.