V pekle jménem Bergen-Belsen
Tomi Reichental
Tomi Reichental byl spolu s matkou, bratrem, babičkou, tetou a sestřenicí internován v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Jejich zločin: byli Židé. Dodnes nemůže z paměti vymazat vzpomínky na každodenní surovosti, hlad i ponižování vězňů; na „panenky“ v latrínách, což byla ve skutečnosti mrtvá novorozeňata; na vyděšené matky, které se před dětmi snažily tajit zvěsti o plynových „sprchách“ a krematoriích. Tomi Reichental byl spolu s matkou, bratrem, babičkou, tetou a sestřenicí internován v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Jejich zločin: byli Židé. Tisův režim na Slovensku za 2. světové války se podílel na deportacích více než osmdesáti procent tamní židovské populace. Dodnes nemůže z paměti vymazat vzpomínky na každodenní surovosti, hlad i ponižování vězňů; na „panenky“ v latrínách, což byla ve skutečnosti mrtvá novorozeňata; na vyděšené matky, které se před dětmi snažily tajit zvěsti o plynových „sprchách“ a krematoriích. Než byl tábor v roce 1945 osvobozen, zahynulo pětatřicet Tomiho příbuzných v koncentračních táborech v Německu a Polsku. Na vlastní oči viděl, jak odtáhli tělo jeho mrtvé babičky a hodili je na hromadu mrtvol před barákem, mezi nimiž si s ostatními dětmi hráli. A co se dělo s otcem, o němž naposledy slyšel, než ho dobytčákem odvezli do Osvětimi?... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2013 , VíkendOriginální název:
I Was a Boy in Belsen, 2011
více info...
Přidat komentář
... krásně napsaný smutný Tomiho příběh se šťastným koncem. Prožil toho hodně smutného, hrůzného na to, že byl dítě. Také doporučuji
Na tohle téma jsem četla spoustu knížek. Každá z nich je svá, každá je brána a popisována jiným pohledem. Tahle byla zajímavá postupným vyprávěním až do daleké budoucnosti. Vyprávění o životě v táboře bylo hrůzné, přižít jakýkoliv den v podobných podmínkách je pro dnešní lidstvo nepředstavitelné. Tohle téma by měla povinně znát každá generace, navštěvovat místa tragicky zapsaná v našich dějinách. Daleko víc mě překvapilo, jak moc rozčarovaný byl Tomi, když viděl jak se jednotlivé země vypořádaly s obnovou svojí krajiny a kultury. Myslím, že 40 let vlády jedné strany nás poznamenalo mnohem víc než jsme si schopni připustit :-(
Stále super ale čtyři hvězdičky pouze jen za to že jsem už četl o něco lepší.Hlavně musím ocenit autora že knihu dopsal až do dnešních dnů.Co dělal po válce co ostni a tak dále.
Jedna z nejlepších knih na toto téma. Spolu s ní jsem si objednala i dvě další, které zdaleka nebyly tak kvalitně, čtivě a nepřerušovaně podané. Určitě knihu doporučuji, čte se jedním dechem, autor nikoho neodsuzuje, informace se neopakují a všechny kapitoly jsou zajímavé a poutavě vyprávěné.
Výborná kniha. Kdo se o tuto tématiku zajímá, tak mohu jen doporučit. Kniha má velmi silný příběh.
Dojemné čtení, silný příběh, doporučuji přečíst všem, kdo se o tohle téma alespoň trošku zajímá.
Jedno z nejlepších svědectví, co jsem kdy četla... Smutný životní příběh pana Reichentala, naštěstí s dobrým koncem. Doporučuji přečíst.
Rozhodně pět hvězd za silný životní příběh, myslím, že i když v táborech zahynulo spoustu příbuzných, tak jako jedna z mála přežila v tomto případě celá rodina.
Kniha vzpomínek židovského chlapce Tomiho z malé slovenské vesničky, který byl s matkou, babičkou a bratrem deportován do koncentračního tábora Bergen-Belsen, přináší další ze svědectví o holocaustu. Tomi a jeho rodina měli štěstí, že i když se skrývali před úřady a byli udáni, dostali se do koncentráku až 9.listopadu 1944. Ale i ten půlrok byl utrpením a bojem o přežití, zejména když v táboře vypukl tyfus. Až morbidně zní Tomiho vypravění, jak si s ostatními dětmi hrály na schovávanou mezi kupami mrtvol, které nikdo neodklízel. V knize se věnuje i osudy Židů v komunistickém Československu, emigrací rodiny do Izraele a svým životem v Irsku, do kterého se přestěhoval za prací. Oženil se a má 3 děti. Teprve po smrti matky a manželky se v roce 2004 odhodlal o svých zážitcích z koncentráku mluvit. Nyní přednáší na školách a univerzitách o holocaustu.
Zajímavé jsou i otázky, které položil místopředsedovi slovenské vlády Čaplovičovi při jedné z návštěv vlasti. 1. Jak to, že Slovensko jako jediný evropský stát v roce 1942 platilo Němcům za každého deportovaného Žida? 2. Slovensko bylo nezávislý stát Německem neokupovaný. Proč slovenská vláda deportace neodmítla či nezdržela? 3. Co dělá slovenská vláda dnes, aby zabránila nárůstu antisemitismu?
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé Izrael Slovenská republika 1939-1945 (Slovenský štát) holokaust, holocaust Bergen-Belsen
Pěkné, čtivé, smutné. Občas byla i slza.