V podzemí třetí říše
Gilles Perrault
https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84937/v-podzemi-treti-rise-84937.jpg
5
5
5
Kniha o Leopoldu Trepperovi,polském tajném agentovi židovského původu.
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1999 , AcademiaOriginální název:
L´orchestre Rouge, 1967
více info...
Přidat komentář
30.03.2012
O špionážní síti Rudá kapela, která pracovala za II. světové války proti německé třetí říši, byla po válce napsána celá řada knih, i přesto se v této knize objevila další dosud nezveřejněná fakta. Navíc jsou veškerá fakta autorem zpracována tak poutavě, že se kniha čte jako špionážní román.
3
Autorovy další knížky
1988 | Červený pulovr |
1968 | Tajemství dne D |
1999 | V podzemí třetí říše |
2017 | Zločiny kapitalizmu |
Autor čerpal z celé řady zdrojů i odtajněných archivů (v SSSR nebyly ještě v době vydání knihy zveřejněny). Kromě toho dokázal vypátrat a navštívit řadu lidí, kteří měli něco společného s Rudou kapelou, jednalo se jak o její přímé členy (včetně jejího hlavního šéfa), tak o lidi, kteří s nimi přišli do styku, aniž by věděli, čím se zabývají. Dokonce se rozhodl vyzpovídat i nacistické pohlaváry (policisty), kteří po Rudé kapele šli. Díky tomu se autorovi podařilo sehnat řadu do té doby neznámých informací. Knížka primárně obsahuje informace o činnosti této nesmírně výkonné špionážní sítě, vlastní pátrání probíhající po válce je víceméně naznačeno jen v obrysech (jak se vlastně k informacím dostal), což je samozřejmě klad, každopádně se čtenář dozví i něco málo o osudu přeživších hlavních aktérů po válce.
Je až zarážející, jaké všechny informace dokázali sehnat, je tam uvedeno i pár ukázek, a to jsou věci typu jako kam přesně budou Němci útočit, s jakou silou, jaké měli ztráty, čeho se jim nedostává, obecně zprávy prvořadného významu. Zajímavé byly i informační zdroje, některé zcela ignorovaly, byť i jen základy konspirace a zároveň mě zarazilo, kde všude je měli. Na druhé straně ústředí v Moskvě se jevilo mírně řečeno jako neschopné, například poslali telegram, kde byly tři hlavní adresy špionážní sítě v Německu, ano, byl sice zašifrovaný, ale Němcům se později podařilo kód rozlousknout a získat tak informace prvořadého významu. Podobných bot se podařilo ústředí udělat více. Celkově bych knížku hodnotil 90 %.