V sedmém kruhu pekla - Láska, zrada a smrt v Súdánu

V sedmém kruhu pekla - Láska, zrada a smrt v Súdánu
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46038/bmid_v-sedmem-kruhu-pekla-laska-zrada-a--CVA-46038.jpg 5 9 9

Láska je slepá - i tak by se mohla jmenovat kniha o téměř neuvěřitelném osudu ženy, která se vydala pomáhat těm nejpotřebnějším, a přitom se stala pěšákem ve hře válečných skupin do té míry, že vojenská rebelie, kterou vyprovokoval její manžel, dostala jméno Emmina válka. Britská humanitární pracovnice Emma McCuneová prožila dětství na anglickém panském sídle, ale blahobyt rodiny záhy ukončil bankrot a její matka zůstala sama se čtyřmi dětmi. Snad i tato zkušenost přivedla později Emmu do Súdánu, kde se rozhodla pomáhat obětem občanské války. Angažovala se v rámci UNICEF, organizovala příděly potravin, podílela se na zřizování škol. Svou činností si získala značný respekt. Pak se však zamilovala do Rieka, zástupce velitele rebelů jedné z mnoha vojenských bojůvek, a podlehla jeho "politice". Zabředla do místních spletitých vztahů, a jelikož za všech okolností hájila manželovy zájmy, a občas volila i ne zcela čisté metody, její pověst milované a uznávané ženy se změnila: ocitla se v izolaci a udělala si spoustu nepřátel. Přesto se nevzdávala, dál se snažila pokračovat ve své práci, až do onoho osudného dne, kdy se její vůz srazil s keňským minibusem... Příběh smíšeného manželství a naivity mladé ženy, která přicházela do Afriky s velkorysými ideály, ale střetla se s tvrdou realitou, má širší dosah a plasticky představuje tragickou africkou realitu. Tato pozoruhodná kniha bez příkras ukazuje život zahraničních humanitárních pracovníků v afrických zemích a poodhaluje složitost až beznadějnost místní situace.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Emma's war, 2002


více info...

Přidat komentář

vladka321
18.09.2019 5 z 5

Velmi pěkná kniha. Je však třeba číst velmi pozorně, aby nic neuniklo, aby vše nakonec dávalo smysl. Kniha je založena dost politicky. Je plná faktů a reálií až člověka mrazí. Život Emmy McCuneové byl jistě velmi dobružný, ale také tragický a smutný. Dost se potýkám s tím, zda si opravdu takový život přála. Nicméně zde působí jako velmi silná a přesto nesmírně citlivá žena plná romantických představ. Ale tato kniha není jenom o paní Emmě, ale je především o Sudánu, o více či méně významných osobnostech této země a nejenom této země. Někdo se zde jen mihne, jiný blýskne a u někoho se zde objeví daleko hlubší smysl, další se zde doslova vyprofiloval... Je to kniha na přemýšlení a velmi pozorné čtení, až bych řekla přemýšlivé a někdy i dohledávatelné čtení (mnohokráte jsem hledala souvislosti především na internetu), abych se opravdu co nejlépe dokázala orientovat a soustředit.

mgeisselreiter
03.08.2019 5 z 5

Zavádějící titul knihy může zmást mnoho čtenářů. Jde o dokumentární knihu velmi podrobně líčící poměry v Súdánu především za druhé súdánské občanské války (soustředí se na období 1985 - 1993). Autorka uvádí také předcházející historické souvislosti. Scrogginsová líčí neskutečně kruté poměry bez emocí, nestranně (což odpovídá jejímu novinářskému povolání), nestraní ani humanitárním organizacím, OSN a podobně. Čtenář tak získává přehled o tom, jak dnes svět (nejen Afrika a Súdán) funguje, jak pracují humanitární pracovníci, OSN, jak probíhá politická a hospodářská pomoc Západu. Je to nezvykle otevřený pohled (zvlášť v dnešní době, kdy se kdokoliv cokoliv bojí říct nahlas; kniha byla dokončena v roce 2002). Pokud jde o Súdán, čtenář se dozví opravdu mnoho o tom, jak tam lidé žijí v 21. století (opravdu neskutečně primitivně, zabíjení je tam něco zcela normálního...).
Mně přinesla kniha zcela výjimečné informace, hned po přečtení jsem dohledával na internetu další a další údaje o Súdánu apod. Při čtení si často člověk klade otázku, zda je vůbec dobré se "vměšovat" s pomocí nebo nechat ty chudáky, ať si poradí sami. Oboje má totiž svá pro i proti. Vřele doporučuji, 100%, 3. 8. 2019.


Akana
11.06.2018 5 z 5

Jméno nakladatelství Ikar ve mně vzbuzovalo obavy, ale naštěstí se nejedná o žádný laciný bulvár na téma "bílá žena v područí domorodého tyrana", ale o faktograficky pečlivý a nezjednodušující portrét jedné idealistické Angličanky, která se coby humanitární pracovnice zapletla do nekonečných súdánských válek tím, že se provdala za jednoho z místních vůdců.

Autorka se ale nesoustředí jen na osudy Emmy McCuneové, díky vlastním bohatým zkušenostem s realitou afrických občanských válek a hladomorů vykresluje především prostředí, v němž se příběh dvou nepravděpodobných milenců odehrává. Bez růžových brýlí popisuje pro Evropana těžko pochopitelný spletenec příčin súdánského konfliktu, kde se mísí kmenové, náboženské i čistě mocenské ambice, ale také polosvět humanitárních organizací, přisátý na tento dlouhodobě mokvající bolák současné Afriky. A ani ten rozhodně nevidí jako společenství světců. S velkou dávkou hořkosti se ptá, jestli celá ta charitativní mašinérie celou situaci pouze nezhoršuje, případně zda není jen líbivou maskou, za níž Západ skrývá svou lhostejnost a pohodlnost. Takový sebekritický pohled nesmírně oceňuju, na druhou stranu jsem přesvědčený, že humanitární akce přinášejí i nesporné pozitivní výsledky a v případě, že by došlo k jejich zastavení, kritika směrem k Západu by byla určitě ještě větší. Věřím autorce, že ve hře je vedle poctivé snahy i spousta pokrytectví, povýšenectví a nekompetentnosti, ale není to lepší, než nic?

V sedmém kruhu pekla je skvělá literatura faktu, poctivá, realistická, neženoucí se za povrchní senzací. Koho zajímá smutná politická a společenská realita Afriky, neměl by ji minout.

Jelitovna
09.01.2018 5 z 5

Připadá mi, že příběh Emmy novinářka zvolila jako tenkou spojovací nit procházející - pro českého čtenáře snad až příliš zevrubným - líčením tahanic, bojů a válek v Súdánu a vlastních úvah nad motivy a možnostmi zúčastněných. Na začátku je dobová mapka, překlad je opravdu kvalitní (Až na ty ubrousky namísto servítků, co si Kiley nikdy nebral, to mě rozesmálo, není to až moc moderní?), slovní zásoba nevšední (pod „matrózově modrou“ si doteď neumím představit správný odstín, „lyrovité rohy“, „velečachrář“, „abolicionistické“) a po první polovině už jsem se docela orientovala ve všech mě neznámých označeních a jménech. Zakončím komentář provokativním výrokem al-Turábího, z roku 1995, týkajícím se Afriky: „Nadchází renesance islámu. Povstáváme, i když jsme všude kolem obklopeni Židy…. Je to součást historického cyklu. Brzy bude Západ donucen nás plně respektovat.“

knihožrout
28.11.2011 5 z 5

Jak už je v Česku klasikou, název je totálně mimo! V originále se kniha jmenuje Ema´s war a a kdo očekává lásku, zradu a smrt v Súdánu na způsob červené knihovny ale v Súdánu, ten bude zklamán. Kniha je hlavně vpodstatě o novodobých dějinách Súdánu, jejichž spletitost je pověstná a i při čtení se člověk dost ztrácí, protože těch kmenů a zkratek je prostě moc. Nicméně pro zájemce o cizí země nebo i por někoho, kdo má zájem dozvědět se něco třeba o problému Dárfůru, e to úžasně zevrubná analýza a snaha o vysvětlení nevysvětlitelného. BOhužel, právě tito lidé si knihu kvůli debilnímu názvu nekoupí, ti ostatní zas očekávají něco jiného. Ach jo. Jinak, ta kniha získala nějakou velkou cenu a je to bestseller. Pro minority, ale je skvělá!

Štítky knihy

islám ropa občanská válka humanitární pomoc otrokářství OSN - Organizace spojených národů hladomor

Autorovy knížky

Deborah Scroggins
americká, 1961
2006  96%V sedmém kruhu pekla - Láska, zrada a smrt v Súdánu