Smrt na jazyku
Jan Bauer
V tajných službách Otce vlasti série
< 3. díl >
Do Prahy přijíždí uprchlý římský tribun Cola di Rienzo, aby přesvědčil nejmocnějšího evropského panovníka Karla IV. o nutnosti obnovení jednotné Itálie. Římského a českého krále tato myšlenka láká, ale pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic radí k opatrnosti. Přes jeho varování se Karel inkognito vydává do Itálie, ale nebýt jeho rádce dominikána Pavla, mohl se pro něj tento výlet stát málem osudným. Na půl roku zcela zmizí všem z očí a potácí se mezi životem a smrtí. Dokonce k němu nesmí ani jeho druhá manželka Anna Falcká. Zvlášť když ji někteří podezírají, že se krále pokusila otrávit?... celý text
Přidat komentář
Série nabrala spád, fabulaci a manipulaci s historickými fakty zvládá autor už téměř mistrně.
Začátek knihy a některé další kapitoly jsou velice zajímavé. Autor zde vypráví spíše historicky podložený příběh. Tento díl série mi nepřišel moc jako detektivní historický román.
Stále mám pocit, že autor jen vypráví příběh, který někde četl. Fakt bych si tu původní knížku chtěl přečíst, ale bohužel není k sehnání a tak mi musí stačit tahle zkrácená převyprávěná verze. 60 %
Další díl zajímavé série ze života Karla IV tentokráte z nepříliš známých událostí kolem roku 1450. Dominikán Pavel znovu chrabře intrikuje a bojuje za zájmy českého a římského krále a nic neprozradím, když naznačím, že vítězně. Tak už to stejně v románech autora pořád chodí, a proto je také máme tak rádi.
Tak trochu jiný pohled na Otce vlasti, na jeho problémy, radosti a touhu stát se tím, kdo bude určovat chdo Evropy.
To jak vypraví autor, je pro mě naprosto srozumitelné, děj krásně plyne a b´fabulace na pozadí jasných dějinných skutečností je perfektní.
Ano vidíme nejmocnějšího vladaře jako normálního člověka a ten jako my všichni ostatní občas chybuje, nejsme neomylné stroje. A to je na tom pěkné, to zlidštění panovníka, ta jeho až dětská posedlost, když si něco umanul.
A všude nepozorovaně jako pavučina intriky o moc o větší kus chleba, která se dějinami lidstva táhne od pravěku, prostě to máme v genech. Chceme vždy víc, víc,víc....
Zde je však nasnadě otázka, jakým způsobem jsme shcopni těchto genentických pohnutek dosáhnout. A to je často úkol pro autora, aby to uchopil tak, že nám to bude příjemné, že se stím jsme schopni ztotožnit a proto si určitě přečtu další díl, tohoto moc pěkného eposu...
Třetí díl o Otci vlasti, musím říct, že tento díl mě přišel méně čtivý a vlastně nevím, zda-li se mi úplně líbí činy dominikána Pavla - na mě to jsou asi již příliš velké intriky. Ale ve světě mocných to asi jinak nejde.
Bauer sice využívá známých dat o Karlu IV.,ale popisuje je tak,že s tím většina čtenářů nemůže souhlasit.
Hrozně mne zajímalo, jak se autor popasuje s těžkým úrazem Karla IV., který ho na několik měsíců "přikoval na lůžko". A musím říci, že jsem byla spokojena. "Omáčka" kolem ochrnutí Karla se mi líbila. Dominikána Pavla, i když má být hýbatelem dějin, vnímám jako fikci, kdežto život Karla IV. jako skutečnost, a proto jsem zvědavá, co bude dál. Cesta k císařské korunovaci je lemována mnoha zločiny a intrikami, až je mi to trochu nepochopitelné. Ale vyznejte se v myšlení středověkého člověka...
Tenhle díl mi přešel nějaký rozvláčný, takový neslaný-nemastný. Doufám, že další díl to napraví.
Třetí příběh dominikána Pavla ve službách Karla IV. se odehrává v letech 1350-52. Je stejně zajímavý jako předcházející díly, kdo nečte sérii chronologicky, o dost přichází, je zde mnoho odkazů na to, co se stalo dříve. Pavel je opět moudrý a nepřemožitelný, trochu středověký James Bond, Karel IV. na něj spoléhá, a když se neřídí jeho radami, málem to zaplatí životem. Nejde o nějakou alternativní historii, základní historická fakta sedí. A to, co k nim přidal autor? Mohlo to tak být, ale ani nemuselo, kdo to dneska posoudí? Rozhodně to láká k četbě dalších pokračování.
Ne, že by se mi příběh četl nějak těžce. K plnému hodnocení mi v knize ale něco chybělo. Možná lepší propracovanost děje. Jak bych to řekla: bylo to takové nemastné neslané. Rozhodně upřednostňuji knihy pana Vondrušky. Pan Bauer mě neumí tolik zaujmout.
Hezká, čtivá kniha od autora, který patří k mým oblíbeným. Jak jsem již několikrát napsal ve svých komentářích, je zajímavé když autor dokáže napsat poutavý příběh vycházející z historicky známých faktů. Taková kniha potom pobaví i poučí a toho si já cením nejvíce. Doporučuji k přečtení.
Moc hezky zpracováno téma Karlovy záhadné několikaměsíční nemoci. Autor zde uvedl obě možné verze a to jak údajný pokus o otravu Karlovou manželkou Annou Falckou, tak možné zranění při turnajovém klání. Kniha končí čekáním českého krále a římského krále Karla na římskou korunovaci na císaře.
Do knihy jsem se nemohla začíst tak, jak to bývá u ostatních knížek, postavy se mi pletly, nevěděla jsem, co je vlastně cílem. Pořád jsem čekala, že tam bude něco dobrodružného a napínavého. Naštěstí konec se mi opravdu líbil, protože všechny psané věci, které se opravdu v historii odehrály, dostaly smysl.
Čtivý,ale ve výsledku pouze průměrný historický román,který se odehrává v letech 1350-52.
Karel IV. usiluje o titul římského císaře a díky schopnostem dominikána Pavla,který je blízkým přítelem mocného vladaře,
(já osobně v něm viděl agenta Bourna)se mu to daří.50%.
Štítky knihy
Karel IV., král a císař, 1316-1378 14. století Anna Falcká, královna, 1329–1353 Arnošt z Pardubic, pražský arcibiskup historické prameny
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Zase o kousek lepší než předchozí díl. Děj se odvíjí zejména od dosud neobjasněné, téměř roční, absence záznamů o činnosti Karla IV., což dává autorovi spoustu prostoru pro fabulace. Druhá linka se točí kolem římského ex-tribuna Coly di Rienzo a jeho snahy vrátit Římu jeho antickou úlohu "osy světa", k čemuž mu má posloužit návrat papeže z Avignonu do Věčného města a nejenom formální titul pro panující římské císaře.
Čtivě napsaný román, bez velkých historických faulů, navzdory více dějovým linkám kompaktní příběh.