V údolí Sacramenta
Francis Bret Harte
V novém souboru povídek Breta Harta se setkáváme jak s některými jeho klasickými příběhy, tak s kalifornskými povídkami, které už dlouhá léta česky nevyšly. Znovu se začítáme do oblíbených vyprávění tohoto slavného povídkáře a humoristy a neměli bychom zapomínat, že Harte byl vlastně první, kdo zachytil atmosféru amerického pionýrského západu druhé poloviny minulého století a že stopy jeho vlivu nacházíme v literatuře podnes. Postavy, které zalidňovaly tehdejší západní pobřeží, ovzduší Kalifornie a jejích zlatonosných toků, přitahujících chudáky i boháče, bezelstné dobráky i dravce a dobrodruhy, drsný život v zlatokopeckých táborech i městečkách a osadách, které si teprve vytvářely své tradice, osudy Indiánů a Číňanů, čelících krutým předsudkům — to všechno byl svět, který skýtal ideální látku pro mladého žurnalistu. a Harte, jako mnozí jiní představitelé regionální literatury té doby, navazoval i na tradici lidových vyprávěčů a vnesl do svých próz i nové prvky humoru a přímočaré etiky. Snad v nás dnes leckteré Hartovy zápletky vyvolají úsměv stejně jako nezbytná melodramatičnost, ale jeho živě odpozorované charaktery, jako např. Tennesseeho Parťák, Yuba Bili, plukovník Starbottle aj., nás dodnes upoutají a strhnou. Strhne nás humor a bodrost Hartova podání, jeho smysl pro paradox i na onu dobu nekonvenční morální cítění (ať je to v poměru k domorodcům, tak k ženám, které Harte zbavuje falešné romantické křehkosti a nemohoucnosti) a ostatně i leckterý jeho „happy end" či „nenápadná náhoda" nás pobaví nechtěným kouzlem. Hartovy povídky i po více než stu letech neztrácejí půvab.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Povídky
Vydáno: 1975 , OdeonOriginální název:
The Works of Bret Harte
více info...
Přidat komentář
Pár príbehov zo zlatokopeckého prostredia sa mi páčilo, bol to iný pohľad a hľadanie ľudskosti a lásky v inak drsných či jednoduchých ľuďoch. No väčšina poviedok ma nudila (advokát, Čínania, Sever-Juh, ...) a nakoniec som knihu ani nedočítal.
Krásné povídky od mého oblíbeného spisovatele. Harte píše o autentickém "Divokém západě" v době zlatokopeckých horeček, kdy se právo ještě plně neprosadilo a často rozhodovala rychlá ruka a dobrý kolt. Nejsou to ale povídky ryze dobrodružného charakteru, většinou jde spíše o popisy života obyčejných lidí, kteří prožívají své lásky, nelásky, životní výhry i prohry, to vše okořeněné nefalšovanou mentalitou a kulturou obyvatel amerického západu poloviny 19. století. Je to trochu jiný svět, který již dávno zanikl, ale při čtení Hartových povídek opět ožívá před našima očima. 75%
První povídkář amerického západu, velký humorista a učitel Marka Twaina Bret Harte nabízí ve sbírce trefně pojmenované V údolí Sacramenta sedmnáct průzračných povídek z podhůří Sierry Nevady. Jeho „kalifornský povídkový cyklus“ je zřejmě nejhodnotnější a nejoceňovanější součást jeho díla a významný odkaz všem následovníkům. Bret Harte je možná vůbec prvním z píšících autorů, který do literatury uvedl postavu prostitutky (Čarokézská Sally v Štístkovi z Tábora křiklounů). Ostatně ani v dalších svých povídkách se nebál vzkřísit „bídné“ postavy od ožralů, nemytých zlatokopů, dobrodruhů, banditů až po falešné hráče (John Oakhurst v Zavržených z Poker Flatu nebo Harry J. Dimwood v Neteři Frajera Harryho). Zastává se menšin Indiánů a Číňanů (Pohan Wan Li, Tři vyhnanci z Trinidadu) a neváhá dokonce bojovat s přízraky slavných pirátů (Legenda o Čertově skále) nebo přijmout účast ve válce Severu proti Jihu (Zrada paní Bunkerové). Hartovy zápletky mají často velmi působivou a roztomilou pointu, naivně romantické zabarvení a téměř všechny povídky oslňují svéráznými postavami. V údolí Sacramenta je milé, veselé a oddechové čtení pro každou příležitost a jakoukoli náladu.
Bret Harte,to je klasika.
Kniha povídek,jedna hezčí než druhá. Nebudu se snažit trumfnout anotaci,doufám,že komentů k této knize přibude. Určitě si to zaslouží.
Část díla
Co se stalo ve španělské hospodě
Dědictví z Kaštanové doliny
Hoteliér od Velké strouhy
Jak přišel Ježíšek do Simpson Baru / Ako prišiel Ježiško do Simpson Baru
Legenda o Čertově skále
Autorovy další knížky
1975 | V údolí Sacramenta |
1970 | Ztraceni v pustině |
1976 | Gabriel Conroy |
1972 | Clarence Brant |
1926 | Angelský zvoník |
Bret Harte je jistě jedním z klasiků americké povídky. Ne náhodou ho obdivoval i Mark Twain. Je jen škoda, že ho "semlela" rychlá sláva a svůj talent později rozmělnil do víceméně dobrodružných příběhů, jež svou kvalitou nedosahovaly jeho ranné tvorby. Tak alespoň dle literárních kritiků. Politováníhodnou skutečností je také to, že u nás už žádný další Hartův skutečný výbor povídek od roku 1980 nevyšel. O to více díky za tuto knihu.
Poprvé jsem ji četl v dětství a povídky Jak přišel Ježíšek do Simpson Baru a Štístko Tábora křiklounů mě tehdy zasáhly přímo "na solar". Tohle byla jiná romantika Západu, než prezentovaly třeba Mayovky. Vlastně to vůbec romantika nebyla. Byl to tvrdý naturalismus, chudoba, dřina, smrt. Ale i kamarádství a lidskost u těch posledních nejtvrdších lidí (pamatujme, že zlatokopové v Kalifornii byli jedni z původců genocidy tamějších indiánů a Harte byl jedním z mála, kdo na to upozorňoval).
Podruhé přečteno letos, ve zralém (sic!) věku, s velikým potěšením.