V údolí Sacramenta
Francis Bret Harte
V novém souboru povídek Breta Harta se setkáváme jak s některými jeho klasickými příběhy, tak s kalifornskými povídkami, které už dlouhá léta česky nevyšly. Znovu se začítáme do oblíbených vyprávění tohoto slavného povídkáře a humoristy a neměli bychom zapomínat, že Harte byl vlastně první, kdo zachytil atmosféru amerického pionýrského západu druhé poloviny minulého století a že stopy jeho vlivu nacházíme v literatuře podnes. Postavy, které zalidňovaly tehdejší západní pobřeží, ovzduší Kalifornie a jejích zlatonosných toků, přitahujících chudáky i boháče, bezelstné dobráky i dravce a dobrodruhy, drsný život v zlatokopeckých táborech i městečkách a osadách, které si teprve vytvářely své tradice, osudy Indiánů a Číňanů, čelících krutým předsudkům — to všechno byl svět, který skýtal ideální látku pro mladého žurnalistu. a Harte, jako mnozí jiní představitelé regionální literatury té doby, navazoval i na tradici lidových vyprávěčů a vnesl do svých próz i nové prvky humoru a přímočaré etiky. Snad v nás dnes leckteré Hartovy zápletky vyvolají úsměv stejně jako nezbytná melodramatičnost, ale jeho živě odpozorované charaktery, jako např. Tennesseeho Parťák, Yuba Bili, plukovník Starbottle aj., nás dodnes upoutají a strhnou. Strhne nás humor a bodrost Hartova podání, jeho smysl pro paradox i na onu dobu nekonvenční morální cítění (ať je to v poměru k domorodcům, tak k ženám, které Harte zbavuje falešné romantické křehkosti a nemohoucnosti) a ostatně i leckterý jeho „happy end" či „nenápadná náhoda" nás pobaví nechtěným kouzlem. Hartovy povídky i po více než stu letech neztrácejí půvab.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Povídky
Vydáno: 1975 , OdeonOriginální název:
The Works of Bret Harte
více info...
Přidat komentář
Krásné povídky od mého oblíbeného spisovatele. Harte píše o autentickém "Divokém západě" v době zlatokopeckých horeček, kdy se právo ještě plně neprosadilo a často rozhodovala rychlá ruka a dobrý kolt. Nejsou to ale povídky ryze dobrodružného charakteru, většinou jde spíše o popisy života obyčejných lidí, kteří prožívají své lásky, nelásky, životní výhry i prohry, to vše okořeněné nefalšovanou mentalitou a kulturou obyvatel amerického západu poloviny 19. století. Je to trochu jiný svět, který již dávno zanikl, ale při čtení Hartových povídek opět ožívá před našima očima. 75%
První povídkář amerického západu, velký humorista a učitel Marka Twaina Bret Harte nabízí ve sbírce trefně pojmenované V údolí Sacramenta sedmnáct průzračných povídek z podhůří Sierry Nevady. Jeho „kalifornský povídkový cyklus“ je zřejmě nejhodnotnější a nejoceňovanější součást jeho díla a významný odkaz všem následovníkům. Bret Harte je možná vůbec prvním z píšících autorů, který do literatury uvedl postavu prostitutky (Čarokézská Sally v Štístkovi z Tábora křiklounů). Ostatně ani v dalších svých povídkách se nebál vzkřísit „bídné“ postavy od ožralů, nemytých zlatokopů, dobrodruhů, banditů až po falešné hráče (John Oakhurst v Zavržených z Poker Flatu nebo Harry J. Dimwood v Neteři Frajera Harryho). Zastává se menšin Indiánů a Číňanů (Pohan Wan Li, Tři vyhnanci z Trinidadu) a neváhá dokonce bojovat s přízraky slavných pirátů (Legenda o Čertově skále) nebo přijmout účast ve válce Severu proti Jihu (Zrada paní Bunkerové). Hartovy zápletky mají často velmi působivou a roztomilou pointu, naivně romantické zabarvení a téměř všechny povídky oslňují svéráznými postavami. V údolí Sacramenta je milé, veselé a oddechové čtení pro každou příležitost a jakoukoli náladu.
Bret Harte,to je klasika.
Kniha povídek,jedna hezčí než druhá. Nebudu se snažit trumfnout anotaci,doufám,že komentů k této knize přibude. Určitě si to zaslouží.
Štítky knihy
povídky Kalifornie Sierra Leone zlatokopové
Část díla
- Co se stalo ve španělské hospodě
- Dědictví z Kaštanové doliny
- Hoteliér od Velké strouhy
- Jak přišel Ježíšek do Simpson Baru / Ako prišiel Ježiško do Simpson Baru
- Legenda o Čertově skále
Autorovy další knížky
1975 | V údolí Sacramenta |
1970 | Ztraceni v pustině |
1976 | Gabriel Conroy |
1972 | Clarence Brant |
1926 | Angelský zvoník |
Pár príbehov zo zlatokopeckého prostredia sa mi páčilo, bol to iný pohľad a hľadanie ľudskosti a lásky v inak drsných či jednoduchých ľuďoch. No väčšina poviedok ma nudila (advokát, Čínania, Sever-Juh, ...) anakoniec som knihu ani nedočítal.